Hlavní navigace

Provozovatelé Skylinku, CS Linku a freeSATu dostali od ČTÚ pokutu 20 milionů korun

Jan Potůček

Operátoři se proti rozhodnutí telekomunikačního úřadu odvolali, takže sankce dosud nenabyly právní moci. ČTÚ se nelíbí, že firmy podnikají na území ČR bez řádného oznámení.

Doba čtení: 2 minuty

Dvacetimilionovou pokutu uložil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dvěma provozovatelům placených satelitních služeb v České republice. Firmy M7 Group (operátor satelitních služeb Skylink a CS Link) a UPC DTH (provozovatel služby freeSAT by UPC Direct) totiž podnikají na území České republiky, aniž by to řádně oznámily regulátorovi. Obě společnosti sídlí v Lucembursku a v České republice podnikají, aniž by to oficiálně oznámily regulátorovi trhu elektronických komunikací, což odporuje zákonu o elektronických komunikacích. ČTÚ proto například provozovateli Skylinku a CS Linku nemohl uložit sankci za loňské zavedení tzv. servisního poplatku.

K TÉMATU: ČTÚ uložil Skylinku a CS Linku pokuty v celkové výši 15 milionů za klamání zákazníků

„Pokuty byly uděleny za spáchání správního deliktu ve smyslu ustanovení § 118 odst. 1 písm. a) a c) zákona o elektronických komunikacích, jehož se podnikatel dopouští tím, že podniká v oblasti elektronických komunikací bez řádného oznámení. Udělení pokut předcházela výzva oběma společnostem, aby v souladu s příslušnými ustanoveními zákona zahájení své podnikatelské činnosti na území České republiky oznámily. Protože tak neučinily, ČTÚ následně s každou z nich vedl správní řízení,” informoval dnes prostřednictvím oficiální tiskové zprávy mluvčí ČTÚ František Malina.

ČTĚTE TAKÉ: Jen ze servisního poplatku by Skylink 15-milionovou pokutu od ČTÚ splatil za 14 dní

KL18_hlasování

Jak M7 Group, tak UPC DTH se však proti rozhodnutí ČTÚ odvolaly, takže sankce dosud nenabyla právní moci. M7 Group čelila hned několika správním řízením ČTÚ, a to jak kvůli zavedení servisního poplatku, jímž zpoplatnila dříve bezplatné základní omezené programové nabídky Skylinku a CS Linku, tak za klamavou reklamu, v níž slibovala bezplatný příjem základních českých a slovenských programů. “Servisní poplatek je zločin za bílého dne,” řekl v nedávném rozhovoru pro DigiZone.cz dnes již bývalý předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

“Ukázalo se, že servisní poplatek není problémem jenom v České republice, že podobně se tyto a jiné společnosti chovají i v okolních státech, takže se to téma dostalo na evropskou úroveň. V rámci Evropské unie se nyní hledá nějaké řešení, aby k podobné situaci už nedocházelo,” dodal Dvořák.

Našli jste v článku chybu?