jump over navigation bar
Embassy SealUS Department of State
Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki to Warszawa, Polska - Home flag graphic
O Ambasadzie
 
  O Ambasadzie Ambasador Zastępca Szefa Misji Amerykańscy eksperci w Polsce Programy Ambasady Komunikaty Prasowe Wydarzenia w Ambasadzie Wydarzenia w Ambasadzie 2008 Wydarzenia w Ambasadzie 2007 Wydarzenia w Ambasadzie 2006 Wydarzenia w Ambasadzie 2005 Wydarzenia w Ambasadzie 2004 Wydarzenia w Ambasadzie 2003 Wydarzenia w Ambasadzie 2002 Wydarzenia kulturalne Oficjalne Przemówienia

Wydarzenia 2006

Polskie F-16 już w Polsce

26 października 2006
Przylot polskich F-16 na okładce czasopisma specjalistycznego Aviation Space & Technology. Zdj.: Mariusz Adamski
Related Photos

9 listopada pierwsze polskie F-16 wylądowały w bazie Krzesiny pod Poznaniem. Obok władz polskich: prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką, ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego, szefa Sztabu Generalnego gen. Franciszka Gągora, gen. Stanisława Targosza, dowódcy Sił Powietrznych oraz gen. Lecha Majewskiego, zastępcy dowódcy Sił Powietrznych, w ceremonii powitania wzięli udział ambasador USA w Polsce Victor Ashe, gen. William T. Hobbins, dowódca Sił Powietrznych USA w Europie oraz grupa pracowników ambasady USA. Myśliwce F-16 zostały wyprodukowane przez amerykańską firmę Lockheed Martin w ramach programu „Polish F-16 Peace Sky”. „Jestem głęboko zaszczycony, że mogę brać udział w tym historycznym wydarzeniu – «za wolność Waszą i Naszą»” – powiedział m.in ambasador Ashe.

Panie Prezydencie, Panie i Panowie:


Jestem głeboko zaszczycony udziałem w tym historycznym wydarzeniu.

„Za wolność Waszą i Naszą”


Przylot pierwszego polskiego samolotu F-16 oznacza kolejny milowy krok w dlugim i dynamicznym polsko – amerykańskim partnerstwie. Możemy przywołać wiele przykładów naszej historycznej współpracy – począwszy od Amerykańskiej Rewolucji po Globalną Walkę z Terroryzmem, w której ramię w ramię działamy na rzecz rozwoju wspólnie wyznawanych wartości. Nabycie samolotów F-16 przez Polskę oznacza kolejny rozdział w naszych wspólnych wysiłkach obrony demokracji.

Nasza wspólna historia zaczęła się od młodych polskich patriotów: Kościuszki i Pułaskiego. Kościuszko zbudowal fortyfikacje w West Point i przyczynił się do amerykańskiego zwycięstwa pod Saratogą w 1777 roku, przed swoim powrotem do Polski, gdzie stanął na czele powstania 1794 roku. Pułaski jest znany do dnia dzisiejszego jako „Ojciec Amerykańskiej Kawalerii”. Poświęcił swoje życie za Amerykańską niepodległość. W odpowiedzi, po pierwszej Wojnie Światowej, czternaście punktów Prezydenta Woodrow Wilsona przywróciło Polsce miejsce na mapie swiata.

Podczas II Wojny Światowej, Ameryka przyłączyła się do walki z faszyzmem, w której Polska już brała udział. Królowa Elżbieta Druga stwierdziła, że gdyby nie odwaga i wysiłek polskich pilotów, bitwa o Anglię zostałaby przegrana a światło pochodni wolności zduszone. Amerykanie modlili się za Polskę w czasie Zimnej Wojny. Byliśmy szczęśliwi, kiedy „syn Polski” został Papieżem. Popieraliśmy „Solidarność” podczas najmroczniejszych dni i uśmiechaliśmy się z satysfakcją , kiedy Polska stała się pierwszym krajem który zrzucił Źelazną Kurtynę i stał się członkiem NATO. Dzisiaj, pokładamy zaufanie we wiodącej roli Polski w Wielozadaniowej Dywizji w Iraku i cieszymy się na przyjazd polskiego kontyngentu wspomagającego do Afganistanu w 2007 roku. Te przyklady dowodzą, że Polska nie poprzestała na tym, aby przetrwać ciężko doświadczający ją los – Polska zrobiła znacznie więcej: Polska ujawniła sie jako lider, ikona postępu i przyklad dla innych narodów do naśladowania.

Polskie F-16 są najnowszym przykładem na to, że Polska odgrywać będzie wiodącą rolę w zaprowadzaniu pokoju i stabilizacji w Europie i na świecie. Samoloty te są również namacalnym dowodem naszej silnej przyjaźni, wojskowej współpracy , i naszych wspólnych wysiłków dla zapewnienia Polsce należnego jej, pierwszorzędnego miejsca w szeregach NATO.

Prezydent Ronald Reagan powiedział kiedyś „Wolność jest krucha i od jej całkowitego wyginięcia dzieli ją zaledwie jedno pokolenie. Nie jest czymś, co dziedziczymy; każde pokolenie musi o nią walczyć i jej bronić, bo przychodzi do ludzi tylko raz. Jego slowa brzmią dobitnie w tym historycznym dniu. Gdy się spojrzy na twarze zgromadzonych tu polskich i amerykańskich pilotów, możemy na nich zobaczyć odbicie Kościuszki i Pułaskiego, tysięcy Polaków i Amerykanów którzy walczyli za „Waszą i Naszą Wolność”.

W tym historycznym dniu, proponuję wznieść toast – za przylot tych samolotów, które zblizą nasze Siły Powietrzne, by zagwarantować pokój i wolność naszych narodów. Za Rzeczpospolitą Polską i Stany Zjednoczone. Niech Bóg ich błogosławi i zapewni im bezpieczeństwo na wieki.




Przylot polskich F-16 na okładce czasopisma specjalistycznego Aviation Space & Technology. Zdj.: Mariusz Adamski
Przylot polskich F-16 na okładce czasopisma specjalistycznego Aviation Space & Technology. Zdj.: Mariusz Adamski. Powiększ zdjęcie.
Ambasador Ashe wznosi toast za nowe samoloty F-16.
Ambasador Ashe wznosi toast za nowe samoloty F-16. Powiększ zdjęcie.
Prezydent Lech Kaczyński i Minister Obrony Narodowej Radek Sikorski
Prezydent Lech Kaczyński i Minister Obrony Narodowej Radek Sikorski. Powiększ zdjęcie.
Pierwsza Dama Maria Kaczyńska, Matka Chrzestna F-16
Pierwsza Dama Maria Kaczyńska, "Matka Chrzestna" F-16. Powiększ zdjęcie.

Pierwsza Dama Maria Kaczyńska podczas chrztu pierwszego samolotu F-16
Pierwsza Dama Maria Kaczyńska podczas chrztu pierwszego samolotu F-16. Powiększ zdjęcie.
Minister Obrony Narodowej Radek Sikorski odznacza Roberta Orzylowskiego, specialistę od F-16 z Biura ds. Współpracy Obronnej przy Ambasadzie USA srebrnym medalem zasługi w służbie obrony narodowej za wspaniałe osiągnięcia w pracy zawodowej w programie F-16. Na zdjęciu jest też pilot, podpułkownik Rościsław Stepaniuk oraz inni polscy wojskowi.
Minister Obrony Narodowej Radek Sikorski odznacza Roberta Orzylowskiego, specialistę od F-16 z Biura ds. Współpracy Obronnej przy Ambasadzie USA srebrnym medalem zasługi w służbie obrony narodowej za wspaniałe osiągnięcia w pracy zawodowej w programie F-16. Na zdjęciu jest też pilot, podpułkownik Rościsław Stepaniuk oraz inni polscy wojskowi. Powiększ zdjęcie.
Płk. Prusinski z Biura ds. Współpracy Obronnej ambasady USA odbiera pamiątkowy medal z rąk dowódcy wojsk lotnicznych z okazji przejęcia samolotów F-16 przez polskie wojska lotnicze
Płk. Prusinski z Biura ds. Współpracy Obronnej ambasady USA odbiera pamiątkowy medal z rąk dowódcy wojsk lotnicznych z okazji "przejęcia samolotów F-16 przez polskie wojska lotnicze". Powiększ zdjęcie.
Ambasador Ashe udziela wywiadu TVP
Ambasador Ashe udziela wywiadu TVP. Powiększ zdjęcie.

back to top^

Page Tools:

 Print this article



 
 

   Strona zarządzana przez Departament Stanu USA.
   Zamieszczenie odsyłaczy zewnętrznych prowadzących do innych stron nie oznacza akceptacji wyrażanych tam poglądów ani zasad dotyczących ochrony prywatności.


Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki