Masalcılar Mardin'de Buluştu!


Açıklama: Mardin Müze Müdürlüğü tarafından 'Hakikat Kapısı' teması ile bu yıl 2.'sinin düzenleneceği Mardin Masalcılar Buluşması'nın açılış programı 9 dilde söylenen masal ve ezgiler ile başladı.
Kategori: Gündem
Eklenme Tarihi: 04 Ekim 2017
Geçerli Tarih: 23 Eylül 2018, 03:55
Site: Mardin Haberleri Burada
URL: http://haberler.mardinimiz.com/haber_detay.asp?haberID=4744


Artuklu Üniversitesi,  Atatürk Kültür Merkezinde, yoğun katılımın olduğu Mardin Masalcılar Buluşması’nın açılış programını izleyen vatandaşlar Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce, Ermenice, Kazakça, Süryanice, Zazaca ve Lazca söylenen ezgiler masallar ve türküler ile doyasıya eğlendi.


Bir hafta sürecek olan Mardin Masalcılar Buluşmasında onlarca geleneksel masal anlatıcısı Mardin Müzesi’nde, okullarda, evlerde ve kentin sosyal alanlarında masallar anlatacak.


Mardin ve ilçelerinde anlatılacak masalları dileyen tüm vatandaşlar katılım sağlayabilecek.


Açılış konuşmasında Mardin Müzesinin faaliyet ve hizmetlerinden bahseden Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Somut olmayan kültürel miraslarımız arasında yer alan masalların ve geleneksel masal anlatıcılığının yaşatılması amacıyla 3-8 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan buluşmada, büyüklere ve çocuklara yönelik masallardan oluşan iki ayrı program yer alacak. Program kapsamında yapılacak olan çok sayıda atölye, sergi, müzik dinletisi ve söyleşinin yanı sıra masal çemberleri etrafında sadece masalların konuşulacağı büyülü günler ve saatler yaşanacak diye konuştu.


Açılış programında Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik de konuşma yaptı.