ANNE BABANIN BUYRUKLARINDAN BIKTIYSAN OKU!


Açıklama: EVİ TERKETMEYE KARAR VEREN GENÇ,ÇÜNKÜ ARTIK ANNE BABASININ EMİRLERİNE DAYANAMIYORDU!
Kategori: Değerler ve Aile
Eklenme Tarihi: 22/Mayıs/2018
Geçerli Tarih: 21/Eylül/2018, 16:44
Site: BİLGECE BAKIŞ
URL: http://www.bilgecebakis.com/yeni/haber_detay.asp?haberID=2138


 Evi terk etmeye karar vermişti, artık babasının sürekli ikaz ve söylenmelerine katlanmak istemiyordu.

"Diş fırçalarken suyu açık bırakma"

"Salondan en son kim çıktı? televizyon neden açık"

"Odada kimse yok, ışıkları niçin kapatmıyorsun?"

"Makası kullanıp, neden tekrar yerine bırakmıyorsun?"

   Sabah bir iş görüşmesine gidecek ve eğer kabul edilirse aile evini bırakıp, kedisine bir ev kiralayacaktı. Kararı kesindi. Artık kendi hayatını yaşamak istiyordu.

Sabah, babası onu kapıda uğurladı.

- Dikkatli ol ve bütün soruları cevaplamaya çalış, oğlum.

Dedi ve her zamankinden daha fazla harçlık verdi.

    Görüşme adresine gelince, kapıda bekçi yoktu. Bahçe kapısı açıktı ama sürgülü kilidinin demiri dışarıdaydı, giren çıkan herkes bu demire değiyordu. Hemen kilit sürgüsünü geri çekti ve içeriye girdi. Bahçede bir hortum suyunu boşa akıtıyordu. Onu aldı ve sulasın diye bir ağacın dibine bıraktı. Bir avluya girdi, duvar dibinde boşa çalışan bir vantilatör gördü. Gayrı ihtiyarı bir hareketle, vantilatörü kapattığını fark etti. Artık huyu nefsine galip geliyordu. Kendisini tuhaf hissetti ve bu durumundan nefret duymaya başladı.

      Oradan küçük bir odaya girdi. Üzerindeki okla görüşme salonuna gider, yazan bir kağıt ters bir şeklide asılı duruyordu. Onu düzeltmek istemedi, fakat babası sanki karşında duruyor gibiydi ve ona; "Onu düzelt" diyordu sanki. Kağıdı düzeltip, görüşme salonuna girdiğinde diğer adaylar oturmuş sıralarını bekliyorlardı. Salonun ışıkları açıktı ve günün ışığı yeterince her yer aydınlatıyordu. Aldırmak istemedi fakat babasının sesini duyar gibi oldu sanki "kapatın bu ışıkları" diyordu. Bu ses dikkatini dağıtıyordu. Duramadı hemen gidip ışıkları kapattı ve sırasını beklemek için bir kenara oturdu.

Sıra ona gelince görüşme odasına çağrıldı.

    Masanın öbür tarafında oturan kişi evraklarını istedi. Diplomalarını inceledikten sonra, işe ne zaman başlayabileceğini sordu. Bunu bir tuzak saydı ve imtihanın bir parçası olmalı. Dedi kendi kendine. Ne cevap vereceğini bilemedi.

Tedirginliği yüzüne yansımaya başladı.

Karşısındaki adam; Neyi düşünüyorsunuz? Diye sordu

  Biz burada kimseye soru sormadık. Adayları cevaplarıyla değil davranışlarıyla değerlendirmek istedik. Adaylardan hiç birisi senin gibi davranmadı. Bahçe girişinden itibaren herkesi izledik. Açık sürgü kilidi, boşa akan su, vantilatör, ışıkları ve ters kağıt hepsi imtihanın birer aşamasıydı. Bu sınavı başarılı bir şeklide tek sen geçtin. Yeni işin hayırlı olsun.

      Babasının disiplini ve sürekli ikazlarına, kızması geldi aklına ondan pişmanlık duydu ve bu işi sadece disiplinle kazandığını anladı. Eve çok mutlu döndü ve ertesi gün babasını alıp yeni işyerini göstermek için can atıyordu.

 ANNE BABA  ŞEFKAT ile ilgili görsel sonucu

*Alıntı "Arapçadan çevri yapılmıştır"

 

Hayatta başarılı olmanın yolu, disiplin ve çevremize gösterdiğimiz saygıdan geçiyor.

Anne-babalarımızın tek isteği bizim başarılı olmamız. Onlara kızmayalım, kırmayalım onları, öf bile demeyelim.

Hayatta olan veya ahirete irtihal eden bütün anne babalarımıza rahmet diliyorum.

   Ä°lgili resim

ANLATIM

Bebek dünyaya geldikten sonra hem anne hem de baba çocuklarıyla kurdukları sevgi bağıyla onu kuşatırlar. Anne babaların çocukları ile oynamaları, konuşmaları, onların beslenme, temizlik gibi gereksinimlerini karşılamaları çocukları geleceğe hazırlar.

Aile içinde sıcak ve destekleyici bir ortam oluşturan anne-babalar, çocuklarına kardeşleriyle 
ve ebeveynleriyle daha doyurucu ilişkiler kurmaları için cesaret verirler. Karşılıklı sevgi ve saygının olduğu bir aile ortamından çocuklar olumlu yönde etkilenir.

Anne ve babanın çocuklarına , “uygun olan davranışı” ya da neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretebilmek için çaba gösterirler. Anne-baba çocuğundan yaşı ve yeteneklerine uygun bazı isteklerde bulunur. Bu istekler çocuklar tarafından bazen sıkıcı bulunsa da, bunların kendi gelişimleri için önemli olduğunu bilmelidir.

Anne babalar, ailenin koruyucu şemsiyesidir. Çocuklar sevgiyle oluşturulmuş güvenli ortamda sağlıklı bir şekilde büyür. Ebeveyninin sevgisini ve fedakarlıklarını gören çocuklar, onlara sevgi ve saygıyla bağlanırlar.

Bazen aile içinde ilgilerimiz ve isteklerimiz birbiriyle çatışır. Birinin isteği, diğerine ters düşer; anlaşmazlık ve çekişmeler meydana gelir. Böyle durumlarda yaş ve akıl olarak daha olgun olan anne babanın arayı bulması ve işi tatlıya bağlaması aileyi birbirine daha da yakınlaştırır.

KONUYU ANLADIK MI?

  1. Anne babaların çocuklarını ne kadar çok sevdiğini açıklayınız.
  2. Anne babaların çocukları sevmesi, çocukları ne kadar mutlu etmektedir? Açıklayınız.
  3. Ben olsam: Ben anne/baba olsaydım, çocuklarımı ne kadar severdim? Öğrenciler bu konuda düşüncelerini nedenleriyle açıklamaya çalışırlar.ANNE BABA  ŞEFKAT ile ilgili görsel sonucu
 http://www.dinibil.com/default.asp?L=TR&mid=942
ANNE BABA  ŞEFKAT ile ilgili görsel sonucu

ANNE BABA  ŞEFKAT ile ilgili görsel sonucu