صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
این تصمیم، از روی بدخواهی گرفته شده است
بهاء الدین تمل معاون حزب مطالبه آزاد با اشاره به تصمیم دادگاه درباره حبس وی و دو نفر دیگر گفت که این تصمیم، نادرست است و از روی بدخواهی گرفته شده است.
10-07-2017 09:41


 پرونده ای که دادگاه 14 جرایم سنگین در سال 2011 میلادی برای 16 نفر تشکیل داده بود، توسط دادگاه 11 جرایم سنگین آناتولی نهایی شد.
بنابراین، حکم آزادی 13 نفر از متهمین داده شد و سه نفر دیگر یعنی محمد بهاء الدین تمل و سعید شاهین از معاونین حزب مطالبه آزاد و فیکرت گولتکین سردبیر شبکه تلویزیونی رهبر تی وی به 6 سال و 3 ماه حبس محکوم شدند.
محمد بهاء الدین تمل درباره واکنش خود به این تصمیم دادگاه با خبرگزاری ایلکه (ilkha) گفتگو کرد. تمل تأکید کرد که این تصمیم، بدخواهانه بوده و در چارچوب دیدگاه های عادلانه داده نشده است.
تمل گفت: در کل معتقدیم که هر تصمیم منفی یا مثبت که درباره ما گرفته می شود، دارای خیرهایی از طرف خداوند است که ما درک نمی کنیم. از این دیدگاه که نگاه کنیم، فکر می کنیم که این تصمیم برای ما خیر است. یعنی از این لحاظ نگرانی نداریم. ولی زمانبندی این تصمیم و این که دو نفر از مسئولان بلند رتبه حزب حکم حبس گرفتند، مشکوک است. این تصمیم، تصمیمی نیست که با نیت خوب گرفته شده باشد. ما معتقدیم در این دوره که کشور در یک برهه زمانی حساسی قرار گرفته است، چنین تصمیمی از نیت مثبتی برخوردار نیست. امیدواریم عقل سلیم حاکم شده و این روند اصلاح شود.
تمل با تأکید به اینکه این تصمیم به اهداف فتو (گروه تروریستی گولن) خدمت کرده و آنها را خوشحال می کند، گفت: برای همه واضح است که این تصمیم، فقط در جهت اهداف فتو گرفته شده است. ببینید، تمام اعضای دادگاهی که در سال 2011 این پرونده را علیه ما درست کردند هم اکنون (به جرم عضویت در گروه تروریستی گولن) زندانی هستند. رئیس پلیس، مأموران انتظامی، قاضی و دادستانی که در ایجاد این پرونده و دستگیری ما دست داشت، همگی یا زندانی شدند و یا متواری هستند. پرونده ای که در زیرش امضای این گونه افراد قرار دارد، تا چه اندازه معتبر است؟ در حالی که کینه این افراد بر علیه ما مشخص است، چگونه می توان بر درستی تصمیمشان اعتماد داشت؟ این تصمیم، کاملا غلط است و از روی بدخواهی گرفته شده است. اطمینان دارم که خداوند این را برای ما تبدیل به خیر خواهد کرد. مابقی را نیز به قضاوت مردم می گذارم.
تمل با تأکید بر اینکه در کودتای نافرجام 15 جولای سال گذشته، از اولین کسانی بودند که واکنش نشان داده و طرفداران خود را به خیابان ها دعوت کردند، افزود: ما اگر در شب 15 جولای طرفداران خود را به خیابان ها دعوت کردیم و با آنها در خیابان ها حضور پیدا کردیم، این را به خاطر منافع عده ای انجام ندادیم. این اقدام فقط برای خداوند و مردم مظلوممان بوده است. ما هرگز وارد این گونه بحث ها نمی شویم و به خاطر تصمیماتی که گرفتیم از کسی انتظاری نداریم. ولی چیزی که می دانیم این است که درباره هیچ اقدامی که بر علیه مردم باشد، سکوت نخواهیم کرد. هرچه که برای منافع مردم، اصلاح روند و برادری امت لازم باشد، انجام خواهیم داد. چنین تصمیمات قضایی هیچ تأثیری بر روی برنامه ها و فعالیت های حزبی ما نخواهد داشت.