Процес реорганізації адміністрування українського домену верхнього рівня .UA   Reforming .UA - Ukrainian Top Level Domain Name administration
 
 

Початок  Події  Прес-релізи  Документи  Контакти Посилання

Передумови процесу

Український домен верхнього рівня зареєстровано в грудні 1992 року. Право адміністрування домену було надано компанії ТзОВ "Комунікаційні Системи", співробітниками якої були Ігор Свіридов, Олег Волощук, який був першим адміністратором домену, та Дмитро Кохманюк - діючий адміністратор домену .UA. Пізніше, українська компанія "Комунікаційні Системи" припинила свою діяльність, а адміністратори домену .UA декілька разів змінювались. На сьогодні (початок 2000 року) діючі адміністратори домену .UA постійно мешкають та працюють в США. Реєстрації назв доменів здійснюються тільки у доменах загального користування другого рівня, адміністрування якими виконується в основному приватними особами на добровільних засадах.

Дивіться статтю Д.Кохманюка та відповідний розділ сайту діючої до тепер Групи координації домену .UA щодо розвитку системи адміністрування домену. На протязі більше 8 років адміністрування доменів та реєстрації в інтересах Інтернет-співтовариства в Україні виконується дякуючи зусиллям цієї групи, яким треба віддати належну пошану.

Останніми роками Інтернет, у результаті свого розвитку, стає частиною сучасної економіки. Великий розвиток набуває електронна комерція. Інтернет застосовується у системах фінансових розрахунків та ЗМІ, стає частиною суспільних відносин та використовується органами державного управління, стає самостійною сферою бізнесу. Найближчим часом ця мережа набуватиме розвитку у системах електронного документообігу та цифрового підпису. Це все робить необхідним реорганізацію існуючої системи адміністрування національного домену верхнього рівня .UA та гармонізацію існуючих правил реєстрації назв доменів, правових відносин, системи вирішення конфліктів, відповідальності та гарантій із існуючим Європейським та міжнародним законодавством.

Посилання:

Початок процесу

Починаючи із 1998 року за ініціативою компаній - операторів Інтернет (інтернет-сервіс-провайдерів - ISP) почав відбуватися перший етап процесу консолідації ринку та намагання створення спеціалізованого підприємства - Українського мережевого інформаційного центру (UANIC) - Регістру домену .UA. Результатом консолідації зусиль цих компаній (ISP) мало бути створення Інтернет Асоціації України та UANIC, як підприємства цієї Асоціації. Але з певних причин процес уповільнився.

В середині 1999 року було розроблено концепцію створення Інтернет Асоціації України та Українського мережевого інформаційного центру (UANIC). Проведено велику аналітичну роботу щодо існуючих документів координуючих органів в Інтернет, норм та положень Європейського та міжнародного законодавства. На цьому закінчено перший етап реорганізації.

З середини 2000 року розпочався другий етап процесу реорганізації.
В червні 2000 року під Києвом у Кончі-Заспі відбулась спільна зустріч всіх основних компаній - операторів Інтернет (ISP) та державних органів й установ (Мінекономіки, Держкомзв'язок, Укртелеком, Міністерство закордонних справ, ДСТСЗІ СБУ, Міністерство Оборони та інші). Результатом цієї зустрічі стала координація між компаніями - учасниками ринку Інтернет в Україні та Держави щодо подальших спільних дій процесу.

7 травня 2000 р. Постановою Кабінету Міністрів N 777 "Про Урядову комісію з питань інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів виконавчої влади" утворено Урядову комісію з питань інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів виконавчої влади та затверджено її склад. Головою Урядової комісії призначено ЛИСИЦЬКОГО Віктора Івановича - Урядового Секретаря Кабінету Міністрів України.

31 липня 2000 року Президентом України видано Указ "Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні", #928/2000, 31.07.2000. Указ став найважливішої віхою у розвитку Інтернет в Україні та процесі порозуміння між учасниками ринку Інтернет та державними органами.

16 листопада 2000 року підписано спільний Меморандум "Про об'єднання зусиль уповноважених державних органів та Інтернет-сервіс-провайдерів України при створенні Національного Регістру доменних імен в зоні .UA" та Протокольне рішення наради фахівців Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації СБ України, учасників Інтернет-ринку та інших заінтересованих організацій. Згідно із цими документами створено Робочу групу з питань реорганізації системи управління домену .UA та створення Регістру доменних імен України.

У листопаді - грудні 2000 року розпочала свою діяльність офіційна робоча група, до якої увійшли представники Асоціації операторів зв'язку (ТЕЛАС), ініціативних груп - учасників ринку Інтернет України (ISP), представники Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації СБ України. Робочою групою утворено Експертну раду, до якої увійшли діючі адміністратори доменів загального використання в зоні .UA, представники компаній - реєстраторів, юрісти, патентні повірники. Адміністратору домену .UA Д. Кохманюку було направлено листа про діяльність робочої групи.

21 листопада 2000 року здійснено державну реєстрацію Інтернет Асоціації України та 22 грудня 2000 року у м. Києві відбувся 1-й (Установчий) З'їзд Інтернет Асоціації України (ІнАУ - UIA).

7 грудня 2000 року здійснено державну реєстрацію Асоціації учасників ринку Інтернет України та 21 грудня 2000 року в м. Києві відбувся Установчий З'їзд Асоціації Учасників ринку Інтернет України (АУРІУ - UIMPA).

Існуючий стан процесу (2001-22.07.2003)

В лютому 2001 Робочою групою (UANIC WG) та її Експертною радою проведено декілька спільних нарад та зустрічей. У результаті роботи розроблено проект Меморандуму про спільні дії по реорганізації адміністрування систем доменних імен України, розроблено прес-реліз про діяльність групи, знайдено згоди щодо принципів створення та діяльності ЗАТ "Українського мережевого інформаційного центру" - Регістру домену .UA.

12 березня 2001 року відбулась нарада Робочої групи на який було розглянуто Погоджувальний Протокол щодо створення закритого акціонерного товариства "УКРАЇНСЬКИЙ МЕРЕЖЕВИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР", в якому викладені принципи, умови, наміри та зобов'язання Сторін щодо створення та діяльності Закритого акціонерного товариства "Український мережевий інформаційний центр". Узгоджуються установчі документи ЗАТ та здійснюється підготовка до підписання Установчого Договору та Статуту ЗАТ "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC). Текст та принципи Погоджувального Протоколу парафовано Правлінням Асоціації операторів зв'язку (ТЕЛАС), Правлінням Інтернет Асоціації України (ІнАУ) та Зд'їздом Асоціації учасників ринку Інтернет України (АУРІУ).

15 -17 березня 2001 року у місті Ялта відбувся перший з'їзд Асоціації учасників ринку Інтернет України (АУРІУ), на якому серед загальних питань з'їзду була інформація співзасновника ТОВ "Хостмайстер" п. С.Гульчука щодо намірів та діяльності ТОВ "Хостмайстер" та їх звернення до ICANN. З'їздом було прийняте рішення про участь цієї Асоціації в процесі реформування .UA, принципах засновництва підприємства - Регістра та недопустимість не узгоджувальних дій із іншими учасниками ринку Інтернет в Україні в процесі реформування, наприклад ТОВ "Хостмайстер".

15 березня від Уряду України за підписом Урядового Секретаря Кабінету Міністрів України Лисицького В.І. (Victor I. Lisitsky) Президенту Інтернет корпорації з розподілу доменних назв та адресного простору ICANN пану Майклу Робертсу (Michael Roberts), Голові Ради директорів ICANN пану Вінтону Серфу (Vinton G. Cerf) та Голові Урядової Консультативної Ради GAC ICANN пану Паулю Твомей (Dr Paul Twomey) направлено офіційний лист щодо існуючої ситуації та Процесу реорганізації адміністрування домену .UA. З понеділка, 19 березня, розпочато робочі консультації з ICANN з питань реформування домену .UA.

18 березня від нового Президента та керуючого справами ICANN пана Стюарта Лина (M. Stuart Lynn), який став новим Президентом ICANN після пана Майкла Робертса (Michael Roberts), отримано офіційну відповідь про готовність співпраці ICANN в процесі реформування адміністрації домену .UA. Найближчим часом, після вивчення деталей процесу, контакти буде подовжено.

Проведено консультації до вивчення ICANN процесу реформування адміністрації домену .UA.

2 квітня в м. Києві відбулася спільна зустріч керівництва Департаменту (ДСТСЗІ), діючих адміністраторів домену .UA паном Д. Кохманюком й паном Свиридовим І. та представниками ТзОВ "Хостмайстер" (Мостовий Б., Стесін А., Ткаченко С., Форсюк В.). На зустрічі також була присутня юрист-консульт ТзОВ "Хостмайстер" пані Смирнова Т..
Відбулись спільні консультації щодо процесу реформування домену .UA, створення ЗАТ "Український мережевий інформаційний центр" та місця ТзОВ "Хостмайстер" у процесі реформування. Сторони дійшли висновку про необхідність як найшвидшого врегулювання позицій Сторін, узгодження дій щодо переговорів з ICANN (без пояснення попередніх намірів діючих адміністраторів щодо односторонього звернення в ICANN на початку березня). Запропоновано розглянути й укласти Погоджувальний Меморандум між Сторонами.

5 квітня проект Протоколу про наміри від ДСТСЗІ передано на розгляд діючої до тепер адміністрації домену .UA та ТОВ "Хостмайстер" з пропозиціями щодо співпраці та активного залучення ТОВ "Хостмайстер" до процессу реформування домену .UA. На протязі 2 місяців від ТОВ "Хостмайстер" не отримано відповіді на ці пропозиції.

12 квітня 2001 р. у місті Києві відбувся другий з'їзд Інтернет Асоціації України (ІнАУ), на якому було прийнято резолюцію 2-го з'їзду ІнАУ, в якій, серед інших рішень, було прийняті Звернення Інтернет Асоціації України до учасників Інетернет-ринку та рішення про участь Асоціації у створенні ЗАТ "Національний регістр доменних імен" (робоча назва - ЗАТ "Українский мережевий інформаційний центр").
На з'їзді було зроблено публічну заяву ТОВ "Хостмайстер" про реорганізацію (входження у повному складі до числа учасників) діючої координаційної групи адміністраторів доменів загального використання (UA NCG) на чолі із адміністраторами домену UA пп. Дмитром Кохманюком та Ігорем Свиридовим у ТОВ "Хостмайстер" та покладення тим самим на ТзОВ "Хостмайстер" обов'язків з адміністрування українського домену першого рівня - UA.

Між ТОВ "Хостмайстер" та діючими адміністраторами домену .UA паном Д.Кохманюком та паном І. Свиридовим, незважаючи на існуючий процес реформування, позицію держави, викладену у відкритому листі від Уряду України та викладену на спільній зустрічі уповноваженим органом державного управління - ДСТСЗІ, без узгодження цього факту із інтернет-спільнотою, та порушуючи рекомендації ICANN, які викладені як у загальних рекомендаційних матеріалах, так у рекомендаціях вповноважених осіб безпосередньо Д.Кохманюку в його консультаціях з ICANN (6-16 квітня), укладено Угоду про передачу адміністративних повноважень.

Запит до ICANN від діючого адміністратора .UA пана Кохманюка із бажанням внести зміни про передачу повноважень з адміністрування на користь ТОВ "Хостмайстер" до бази даних IANA/ICANN було відхилено.

Згідно із рекомендаціями ICANN обов'язок з адміністрування (адміністрування саме визначено як обов'язок, а не право) не може використовуватись діючим адміністратором як безпосереднє майнове чи приватне право, та не можуть виникати будь-які інші права, які б дозволяли вносити (використовувати) це право як частку участі при реєстрації будь яких компаній (господарських чи не господарських утворень). Допускається субпідряд із частини функцій адміністрування, але за умови погодження цього факту із відповідною інтернет-спільнотою. Також визначено, що частиною цієї інтернет-спільноти в країні є держава яка може висловлювати інтереси спільноти, та найбільш прогресивною частиною інтернет- спільноти є компанії - ІСП. Та також зазначено, що у разі передачі повноважень з адміністрування та при наявності інших зацікавлених сторін (процес реформування) такі дії мають відбуватись тільки при узгодженні позицій цих сторін, при цьому, позиції Уряду держави надається найбільше значення (вага). Але ці та інші умови Товариством (ТОВ) "Хостмайстер" при укладанні Угоди про передачу адміністративних повноважень не виконані.

В травні-червні проходили активні наради між учасниками Робочої групи та наради Правлінь Інтернет Асоціації України (ІнАУ) та Асоціації учасників ринку Інтернет України (АУРІУ), на яких висловлювалось позиції щодо діяльності ТОВ "Хостмайстер" та існуючого стану з реєстрації та адміністрування доменів загального використання в зоні .UA.

18 червня спільним рішенням Правлінь цих Асоціацій направлено відкритого листа діючому адміністратору домену .UA пану Д.Кохманюку щодо стану адміністрування доменів загального використання. 24 червня на це звернення отримано відкриту відповідь пана Д.Кохманюка.

19 червня Інтернет Асоціацією України (ІнАУ) розповсюджено інформаційне звернення "Засобам масової інформації, учасникам ринку Інтернет та його користувачам" щодо поглядів цієї Асоціації на процес створення легітимної організації, що визначає і реалізує політику адміністрування доменних імен у зоні .ua. Зверненням передбачено надіслати запит до Уряду України із проханням висловити офіційну позцію щодо державного органу вповноваженного виступити співзасновником спецалізованного підприємства - Регістру.

22 червня прийнято спільне рішення Правлінь Асоціації учасників ринку Інетрнет в Україні (АУРІУ) та Інтернет Асоціацією України (ІнАУ) - Заява про заходи щодо стабілізації системи доменних імен

22 червня в американському видавницьтві Wired.com (By Julia Barton) опубліковано статю, з висловлювлюванням власного занепокоєння авторки та купюрами інтерв'ю пана Кохманюка про "намагання КГБ відібрати домен .UA". Авторка не мала бажання та професійного хисту зробити будь-який аналіз подій та отримати офіційну інформацію від сторін процесу реформування домену .UA, крім власного погляду пана Кохманюка та пана Генадія Пріцкера, які подали світові інформацію про Україну саме так.
23/24 червня, за погодженням із координатором Робочої групи (UANIC WG), видавництву Wired.com (та копію згадуваним сторонам) було написано відповідь та зауваження щодо матріалу викладеному в статті. Інформація про цей лист була розміщена в конференції ukr.nodes 24 червня.

24 червня з отриманням відповіді діючого адміністратора домену .UA пана Д.Кохманюка на звернення Асоціацій, та завдяки активним переговорам правлінь цих асоціацій між паном Кохманюком, й завдяки переговорам пана Кохманюка із ДСТСЗІ напруження в існуючому стані відношень сторін до можливих змін в адмініструванні доменів загального використання в зоні .UA знято, та сторони висловили бажання щодо співпраці та спільних переговорів.

27 липня не додержуючись існуючих домовленостей та без попереднього обговорення цього питання між зацікавленими сторонами попередніх переговорів та учасниками процесу реформування діючий адміністратор домену .UA п. Кохманюк здійснює передачу повноважень щодо управління доменом загального користування com.ua Товариству "Хостмайстер", тим самим в котрий раз вчинив обман представників Інтернет співтовариства та державного органу.

27 липня ТОВ "Хостмайстер" власним рішенням закінчило обговорення проекту запропонованих ними Правил домену .UA. Кількість людей, що прийняли участь в обговоренні цього проекту становила 103 особи. При цьому велика кількість критичних зауважень, що були запропоновані в відкритих дискусіях не прийнято до уваги.
В цілому обговорення цього проекту здійснено із порушенням існуючих правил та рекомендацій ICANN (*). До обговорення Правил не залучені широкі верстви Інтернет-спільноти України. Офіційно не запропоновано взяти участь та визначитись сторонам процесу реформування*, членам Робочої групи - Асоціаціям та державним органам, залученим до процесу. Тим самим запропонований ТОВ "Хостмайстер" проект Правил розглядається таким, що не визнається значною частиною Інтернет-спільноти України й державними органами. Незважаючи на запропоновану співпрацю та не проголошуючи своїх пропозицій щодо співпраці з Робочою групою та державними органами ТОВ "Хостмайстер" продовжує бути причиною напруження та протистояння в процесі реформування.

14-15 серпня Інтернет Асоціацією України (ІнАУ) зроблено відкриту заяву щодо процесу реформування українського доменного простору, відношення до існуючого проекту Правил домену .UA від ТОВ "Хостмайстер" та заклик до відкритого конкурсу на розробку Правил домену .UA.

Не зважаючи на позиції інших сторін, фактично 26 -29 серпня, на сайті ТОВ "Хостмайстер" закінчено 30-ти денне обговорення проекту Правил домену .UA та визначено, що вказані Правила набудуть чинності з 15 вересня цього року. Реєстраторам запропоновано укласти договір про надання послуг з ТОВ "Хостмайстер" та розглядати зазначені Правила невід'ємною частиною угоди. Без укладання відповідної угоди із ТОВ "Хостмайстер" підприємства, що діяли на ринку послуг реєстрації доменів, не зможуть надавати послуги реєстрації доменів другого рівня в домені .ua, та третього рівня в домені com.ua. Умовами договору передбачено, що за надання консультації та отримання права вносити зміни в реєстраційну базу даних реєстратор повинен сплатити протягом 10 днів разовий внесок $350 в гривні по курсу НБУ. Крім цього, за кожний зареєстрований домен необхідно платити окремо.

За сьогоднішнім станом ТОВ "Хостмайстер", що є приватною компанією, виступає єдиним розпорядником домену .UA, не отримавши на це а ні згоди представників Інтернет співтовариства, а ні згоди або погодження органами державного управління.

3 жовтня Адміністратором домену .UA паном Д.Кохманюком та Директором ТОВ "Хостмайтер" паном Б.Мостовим зроблено публічну заяву про введення в дію нових Правил домену .UA та початок реєстрацій доменів другого рівня в домені .UA.

15 вересня одним із учасників ринку послуг реєстрацій доменних назв - компанією DMedia®; було оприлюднено відкритий лист - звернення до учасників другого з'їзду АУРІУ, який в ці дні проходив в місті Ялта щодо створення Координаційної Ради домену .UA.

З 15 по 20 вересня в місті Ялта відбувся другий з'їзд Асоціації учасників ринку Інтернет України (АУРІУ). Серед інших питань, що розглядались зібранням учасників з'їзду АУРІУ, актуальним питанням було розглядання існуючої ситуації з доменом .UA. На з'їзді було присутнє керівництво ТОВ "Хостмайстер", яке розповіло присутнім стан справ з адмініструванням домену .UA та сповістило про введення в дію з 15 вересня поточного року розроблених ними Правил домену .UA. Також було наголошено про план ТОВ "Хостмайстер" створити громадську організацію з назвою "Інтернет спільнота України" до якої, за планом, крім користувачів, мають увійти існуючі Асоціації та держава. Цій громадській організації, що буде створена ТОВ "Хостмайстер", планується передати повноваження з адміністрування домену .UA. Звернення до з'їзду АУРІУ ініціативної групи зі складу ТОВ "Хостмайстер" щодо створення громадської організації "Інтернет спільнота України" не було підтримано.

Другий З'їзд АУРІУ, серед інших, прийняв наступні рішення:

 • Ініціювати створення "Координаційної Ради домену .UA" із представників АУРІУ, ІнАУ, ТЕЛАС, уповноважених державних органів, діючої адміністрації, представників системи реєстрації, контент-провайдерів та інших учасників ринку Інтернет України;
 • Правила, запропоновані діючої адміністрацією домену .UA, прийняти як Правила перехідного періоду, тривалість якого визначається підписанням контракту між ІCANN та діючою адміністрацією домена .UA;
 • Делегувати трьох представників АУРІУ в "Координаційну Раду домену .UA"

Найближчим часом відбудеться формування Координаційної Ради домену .UA із залученням вищезазначених представників та в тому числі представників державних органів та ТОВ "Хостмайстер". Буде розглянуто питання про припинення діяльності Робочої Групи з питань реорганізації системи управління домену .UA та передачі за згодою її учасників повноважень Координаційній Раді домену .UA (UA-TLD Coordination Council).

1 листопада під головуванням Заступника Голови Держкомзв'язку та інформатизації України п. Проживальского О.П. та участю представників Держкомзв'язку та інформатизації, ДСТСЗІ СБУ, ТЕЛАС, АУРІУ, ІнАУ відбулась Міжвідомча нарада з питань адміністрування домену .UA. Були розглянуті питання щодо створення спеціалізованого підприємства з адміністрування домену .UA "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC) та Координаційної (спостережної) Ради домену .UA, до якої мають війти представники органів державно влади та існуючих об'єднань представників Інтернет співтовариства України.

22 листопада в Держкомітеті зв'язку та інформатизації відбувся тематичний "круглий стіл" щодо прискорення розвитку Інтернет в Україні. На зустрічі були присутні представники компаній-операторів зв'язку та послуг Інтернет, представники Уряду. Серед питань, які було обговорено на зустрічі, відзначалося, що одним з гострих на сьогодні питань - є реформування системи адміністрування доменним простором в Україні та передача повноважень щодо адміністрування домену .UA підприємству, засновниками якого мають стати держава та професійні асоціації, що мають представляти інтереси Інтернет співтовариства в Україні.

28 листопада відбулась наступна зустріч Міжвідомчої наради з питань адміністрування домену .UA за участю Держкомзв'язку та інформатизації, ДСТСЗІ, представників Асоціацій ІнАУ, АУРІУ, ТЕЛАС. На зустрічі були обговорені питання створення спеціалізованого підприємства "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC), кількість членів, завдання та принципи діяльності колегіального органу його управління - Координаційної Ради. Найближчим часом буде опубліковано погоджений сторонами протокол зустрічі.
Пізніше, після кінцевого узгодження тексту рішення цієї міжвідомчої наради, сторонами було підписано Протокол N2 від 28 листопада 2001 року.

4-6 грудня частиною учасників Інтернет Асоціації України (ІнАУ) та ТОВ "Хостмайстер", без участі інших сторін процесу реформування, підписано спільне Звернення (проектна назва - Спільне Звернення Інтернет Асоціації України та ТОВ "Хостмайстер") до сторін, що закликаються до конструктивного діалогу та заінтересовані в стабільному й успішному розвитку Інтернет в Україні. На момент публікації проекту цього звернення нема інформації ні про склад компаній, які таки підписали це Звернення, ані про сторони, що закликаються до діалогу. Скоріше за все, кінцеве рішення щодо підписання цього документу буде прийнято на з'їзді ІнАУ, який має відбутися 14 грудня ц.р.
7 грудня на сайті ІнАУ було опубліковано текст Звернення. Заяву також опубліковано на сайті ТОВ "Хостмайтер".
З'їзд Інтернет Асоціації України (ІнАУ), який відбувся 14 грудня, не підтримав це звернення (за ньго не було проголосовано з'їздом й тому наведеному Зверненню не надано офіціного статусу, як документа ІнАУ - див. нижче резолюцію з'їзду).

6-7 грудня в Женеві в Міжнародному Конференц-Центрі (CICG) відбувся Міжнародний Симпозіум, що спільно проводився Всесвітнім Телекомунікаційним Союзом (ITU) та Всесвітньою Організацією з інтелектуальної власності (WIPO) для національних регулюючих телекомунікаційних адміністрацій. На цьому заході були присутні й представники України. Головними питаннями Симпозіуму були:

 • загальний розвиток системи доменних назв в Інтернет, події 11 вересня у відношенні до Інтернет, участь та відповідальність локальних адміністрацій у процесі захисту критичної інфраструктури;
 • багатомовні назви доменів (MDNS), аспекти технологічного розвитку та аспекти регулювання;
 • співвідношення багатомовних назв доменів та проблем захисту інтелектуальної власності, подовження розвитку та доповнення матеріалів міжнародного процесу WIPO щодо доменних назв;
 • подальший розвиток Універсальних Правил розв'язання доменних спорів (UDRP) та участь національних регулюючих адміністрацій в цих процесах.

На форумі також були присутні представники ICANN та GAC ICANN (представники більшості телекомунікаційних регулюючих адміністрацій є й учасниками GAC ICANN), за участю яких зроблено детальні доклади про діяльність та участь GAC ICANN в загальній системі співвідношення державних політик в сфері телекомунікацій і Інтернет та розвитку загальних правил координації в цих сферах. На зустрічах в межах цього форуму запропоновано розглянути процедуру вступу до GAC ICANN.
Більшість інформаційних матеріалів передані для опрацювання до Робочої Групи.

11 грудня в Держкомзв'язку відбулось засідання Робочої Групи згідно п.6 Протоколу N2 від 28 жовтня 2001 р. міжвідомчої наради з питань адміністрування домену верхнього рівня .UA мережі Інтернет. На засіданні робочої групи розглянуто проект установчих документів підприємства "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC). До документів було зроблено велику кількість зауважень сторін, зокрема до діяльності Координаційної Ради, та проект установчих документів надіслано сторонам для внесення додаткових пропозицій. Найближчі два дні проекти документів мають бути готовими для подальшого обговорення міжвідомчою нарадою та будуть опубліковані.
Дату наступної міжвідомчої наради буде призначено за погодженням сторін після 3-го з'їзду ІнАУ.

14 грудня в Києві відбувся 3-й з'їзд Інтернет Асоціації України (ІнАУ). Інформацію про рішення з'їзду розміщено на сайті ІнАУ, або: 1) локальна копія (html, win-1251) Резолюції 3-го з'їзду; 2) інформація щодо подій на 3-му з'їзді в погляді Інформаційного Агентства AIN.
Стосовно питань домену .UA було прийнято рішення подовжити участь в Робочій Групі зі створення підприємства "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC). Також прийнято рішення про подовження діалогу із ТОВ "Хостмайстер" та розробці, спільно із іншими учасниками ринку, пакет консолідуючих документів.
З'їзд ІнАУ, що проходив 14 грудня,, так саме як і з'їзд АУРІУ, що проходив 15-20 вересня цього року, не підтримали пропозицію засновників ТОВ "Хостмайстер" щодо створення в їхньому баченні (на з'їзді було розповсюджене інформаційне повідомленні про це) громадської організації із назвою "Українська Інтернет спільнота".
Але ще й досі, а ні ТОВ "Хостмайстер", а ні адміністратори пани Кохманюк та Свіридов, не визнали реального процесу реформування та його учасників, та не звернулись із пропозицією щодо співпраці до учасників процесу - вповноважених представників Інтернет співтовариства в Україні, намагаючись протистояти законному процесу створення вповноваженого піприємства "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC).

20 грудня відбулась чергова зустріч Робочої групи з розробки та узгодження установчих документів підприємства "Український мережевий інформаційний центр". На зустрічі були присутні представники Асоціації учасників ринку Інтернет в Україні (АУРІУ), Інтернет Асоціації України (ІнАУ) у відповідності до рішення 3-го з'їзду про подовження співпраці в ланах Робочої Групи, Асоціації операторів зв'язку (ТЕЛАС), Департаменту Спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації СБУ, Державного Комітету зв'язку та інформатизації. На зустрічі детально були опрацьовані положення Статуту підприємства "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC), положення діяльності та механізму прийняття рішень Координаційною Радою домену .UA та інші положення.
На цій зустрічі нарешті підписано узгоджений текст Протоколу N2 міжвідомчої наради з питань адміністрування домену верхнього рівня .UA.
Наступну зустріч заплановано провести найближчі дні, на якій мають бути кінцево узгоджені деякі спірні положення.

З 24 грудня 2001 року приватною компанією ПП "Координатор" введено в дію Правила публічних доменів в доменах dn.ua, donetsk.ua, kh.ua, kharkov.ua, lg.ua, lugansk.ua. Це перший прецедент введення Правил в географічних доменів у відповідності до Правил домену .UA, які в свою чергу були введені в дію з 15 вересня цього року приватним товариством ТОВ "Хостмайстер".
Обговоренню Правила публічних доменів не підлягали, та були опубліковані як кінцеві за декілька днів до введеня в дію. В ультимативній формі попереджено, що з 24 лютого 2002 року, тобто за 2 місяці, будуть видалені домени всіх коористувачів, які не підпишуть за цей час Угод про обслуговування з реєстраторами.

20 грудня із запіздненням з відповідною публікацією в географічному домені Дніпропетровська dp.ua введено в дію нові Правила делегування і адміністрування доменів .DP.UA та .DNEPROPETROVSK.UA. Відбулись також зміни (передача прав) адміністратора публічного домену DP.UA. Згідно із Угодою про передачу адміністративних повноважень від 20 грудня 2001 року фізична особа - адміністратор, посилаючись на те, що йому повноваження були надані адміністратором домену .UA, у свою чергу передає повноваження з адміністрування домену DP.UA Науково-Виробничому підприємству "ТРАЙФЛ Ко, Лтд.", що є порушенням існуючих Принципів делегування та адміністрування доменів IANA/ICANN, згідно із якими таке дійство мало відбуватись як процедура переделегування, а не передачі повноважень. Новими Правилами домену DP.UA, які посилаються в свою чергу на Правила домену .UA, передбачено перереєстрацію до 1 липня 2002 року всіх зареєстрованих доменів з доданням в реєстраційний запис про домен ідентифікатора реєстратора з яким укладено відповідний Договір. Відмітною ознакою даних правил є те, що домены регистрируються безкоштовно.

Новий, суспільно корисний проект від ТОВ "Хостмайстер" та його групи підтримки про створення Громадської Організації "Українська Інтернет спільнота".

26 грудня Асоціацією Учасників ринку Інтернет в Україні (АУРІУ) розповсюджено Заяву щодо дій адміністрації домену .UA ТОВ "Хостмайстер" та Східно-Українського Центру Інтернет-координації ПП "Координатор". В Заяві наголошується про неприпустимість одноособних та валюнтариських дій з боку діючої адміністрації домену .UA в особі ТОВ "Хостмайстер" та пана Д.Кохманюка, який фактично відмовився від своїх обов'язкв слугування інтересам Інтернет спільноти в Україні.

В січні 2002 року подовжено опрацювання проектів Статуту та Установчого Договору Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" , що створюється як нова організація самоврегулювання в Інтернет за участю різних сторін - об'єднань учасників ринку Інтернет (професійні асоціації провайдерів Інтернет послуг та операторів зв'язку), громадських організацій користувачів (декілька таких організацій створюються (реорганізуються) в цей час та зможуть увійти до складу Координаційної Ради об'єднання, що створюється) та представників державних органів управління в сфері телекомунікацій. Головною метою створення Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" є адміністрування домену верхнього рівня .UA.

4 лютого на сайтах Укртелекому та Держкомзв'язку та інформатизації України в розділах новин з'явилась інформація: "Супроводити, тобто, обслуговувати, український національний домен у Всесвітній комп'ютерній Мережі.ua тепер буде Інститут інформатизації та автоматизації Державного комітету зв`язку та інформатизації України та об'єднання трьох найбільших Інтернет-асоціацій. До складу координаційної ради об'єднання увійдуть по 6 представників державних і комерційних структур. Про це повідомив голова правління Асоціації учасників ринку Інтернет України (АУРІУ) Костянтин СИНЯВСЬКИЙ. Досі домен супроводив ТОВ "Хостмайстер", робота якого признана незадовільною.
Протокол про зміну розпорядника і створення об'єднання вже підписано
."
Ця інформація є повністю некоректною та не відповідає існуючому стану домовленостей та проектів узгоджених документів про створення об'єднання "Український мережевий інформаційний Центр (UANIC)". На сайті видання "Обком", у відповіді на критичний матеріал, було опубліковано відповідь Голови Правління АУРІУ п. К.Синявського щодо вказаної інформації на сайтах Укртелекому та Держкомзв'язку. Повні тексти відповідей, за проханням Голови Правління АУРІУ п. К.Синявського, опубліковано на цьому сайті.

6 лютого на сайті Державного Комітету зв'язку та інформатизації (ДКЗІУ) опубліковано коментар щодо некоректної інформації в розділі новин сайтів ДКЗІУ та ВАТ "Укртелеком". Цим коментарем підтверджено дотримання принципів сумісного розвитку системи адміністрування домену .UA.
7 лютого на сайті ВАТ "Укртелеком" також розміщено повідомлення щодо помилкової інформації від 4 лютого.

7 лютого Асоціацією Учасників Ринку Інтернет України (АУРІУ) розповсюджено прес-реліз (повідомлення на сайті Віртуального Співтовариства - ITWare) про вступ до лав цієї асоціації Міжнародної громадської організації "Товариство користувачів Інтернет" (Internet Users Society – IUS). Відтепер, маючи плани спільного розвитку двох організації - як наголошується в прес-релізі - АУРІУ матиме можливість представляти за захищати інтереси не тільки учасників ринку Інтернет - компаній, але й інтереси учасників - приватних осіб - користувачів послуг Інтернет. Питання взаємодії організації, механізми врахування рішень громадської організації, подальші кроки розвитку та інші питання мають обговорюватись на 3-му з'їзді АУРІУ, який відбудеться 5-7 березня в м.Одеса.

З 11 лютого відбувається юридичний аналіз проектів установчих документів Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)", аналіз установчих документів засновників та попередній аналіз відповідності проектів установчих документів антимонопольному законодавству України щодо створення таких об'єднань. Можливі юридичні зауваження будуть запропоновані учасникам наступної міжвідомчої наради з питань адміністрування домену верхнього рівня .UA.

5-7 березня в м.Одесі відбувся 3-й З'їзд (Загальні збори) Асоціації учасників ринку Інтернет України (АУРІУ). В межах З'їзду відбулась Конференція "Інтернет і держава - 2002". Докладніше про ці події викладено у Прес-релізі З'їзду та конференції та Протоколі рішення З'їзду АУРІУ.
Стосовно питання реорганізації системи адміністрування домену .UA на конференції було зроблено доповідь про існуючий стан процесу. Учасниками заходів це питання широко дискутувалось. Вперше дискусії навколо процесу з доменом .UA не були гострими. При обговоренні подальших кроків діяльності асоціації, не внесено будь-яких зауважень до процесу, що відбувається, та відзначено необхідність подальших реальних кроків у процесі створення Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)".

15 березня в м.Києві відбувся установчий З'їзд Громадської організації "Українська Інтернет Спільнота" (УІС), що створюється здебільшого засновниками ТОВ "Хостмайстер". Серед інших питань, що зазначені в Програмі УІС, в розділі 6 "Діяльність із розвитку системи доменних імен України", відсутні ознаки визнання процесу з реорганізації системи адміністрування домену .UA, що має здійснюватись за участю держави та недержавних організацій, які представляють різні частини Інтернет-співтовариства в Україні, та визначається, що УІС (самостійно, без участі інших сторін процесу) "здійснює розробку і реалізацію програми переходу адміністрування домену .UA під громадський контроль". А ні на з'їзді, а ні в інших документах УІС не було роз'яснень щодо поняття "громадський контроль", але за висловлюваннями засновників УІС "перехід адміністрування домену .UA під громадський контроль" слід розуміти як "перехід адміністрування домену .UA під контроль УІС" та впевненість, що тільки одна організація - УІС може представляти інтереси геть всього Інтернет-співтовариства (Інтернет-спільноти) в Україні. Тобто, визначення, яке раніше було включено до п.9 "Основних положень Концепції розвитку системи доменних імен в Україні" щодо державного та суспільного контролю, відтепер спростовується Програмою УІС. Слід зазначити, що ці "Основні положення..." були підписані майже рік потому також й деякими засновниками УІС.
Прес-реліз щодо установчого з'їзду громадської організації "Українська Інтернет спільнота".
В цілому, створення УІС визначається як позитивний крок щодо структурування та розвитку Інтернет-співтовариства в Україні.

В березні зі складу Робочої Групи (UANIC WG) за власним бажанням вийшов О.Бурсук - член Правління Інтернет Асоціації України (ІнАУ). За його твердженням, він вийшов зі складу робочої групи на знак відсутності реальних кроків, відсутності пояснень та зволіканням процесу створення Центру UANIC із боку Державного Комітету Зв'язку та інформатизації України. Засіданням Правління ІнАУ від 21 березня 2001 року було розглянуто питання щодо включення іншого представника ІнАУ до складу робочої групи (тепер єдиним представником ІнАУ лишився В.Пекар) після відновлення її діяльності.

31 березня відбулись вибори нового складу Верховної Ради України. За результатами цих виборів можливі зміни складу Уряду України, але щодо поглядів, принципів та питання участі держави в створенні та діяльності Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)", будь-які зміни не очікуються.

26 квітня 2002 року Указом Президента України N407 пана Довгого Станіслава Олексійовича звільнено з посади Голови Державного Комітету зв'язку та інформатизації України з причин переходу його до виконання обов'язків народного депутата Верховної Ради України. Указом Президента України N409 від 26 квітня 2002 року Головою Державного Комітету зв'язку та інформатизації України призначено пана Гончара Миколу Вікторовича.

17 травня закінчено узгодження установчих документів Української Національної Інтернет Асоціації "УНІА" з Антимонопольним Комітетом України та отримано дозвіл на державну реєстрацію цієї асоціації. В процесі консультацій з Антимонопольним Комітетом попередньо розглянуто деякі питання можливості створення Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр" та участі в процесі створення асоціації "УНІА".

20 травня відбулась державна реєстрація Української Національної Інтернет Асоціації "УНІА" (UNIA). Засновниками та учасниками Асоціації "УНІА" є найкрупніші телекомунікаційні компанії: ВАТ "Укртелеком", ЗАТ "Утел", СП "Український Мобільний Зв'язок (UMC)", СП "Інфоком", ТОВ "Глобал Юкрейн", ТОВ "Лакі Нет". Перші установчі збори Асоціації "УНІА" відбулись 6 грудня 2001 року.
Таким чином, за станом на кінець травня, в Україні на телекомунікаційному ринку та ринку Інтернет діє чотири професійні найкрупніші асоціації - Асоціація операторів зв'язку "ТЕЛАС", Асоціація учасників ринку Інтернет "АУРІУ", Інтернет Асоціація України "ІнАУ", Українська Національна Інтернет Асоціація "УНІА", - які виявили спільне бажання разом із державними органами управління у сфері телекомунікацій та інформатизації утворити спільне Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC".
Найближчим часом буде подовжено спільний процес остаточного узгодження позицій сторін та створення Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)".

18 червня 2002 року відбулась чергова Міжвідомча нарада з питань адміністрування домену верхнього рівня .UA мережі Інтернет. На нараді було представлено претендента до складу засновників Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" Українську Національну Інтернет Асоціацію (УНІА). Визначним фактом звернення Асоціації УНІА до складу Міжвідомчої наради є те, що найбільші компанії - оператори зв'язку та Інтернет, такі як ВАТ "Укртелеком", ЗАТ "Утел", СП "Український Мобільний Зв'язок (UMC)", СП "Інфоком", ТОВ "Глобал Юкрейн", ТОВ "Лакі Нет", вирішили прийняти участь у розвитку Інтернет та створенні Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" на спільних засадах із іншими учасниками ринку Інтернет в Україні.
Нарадою розглянуто наступні питання:

 • включення до складу засновників Об'єднання UANIC нової організації - Української Національної Інтернет Асоціації (УНІА);
 • прийняття заключної редакції проектів установчих документів про створення та діяльність Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" із внесенням зауважень сторін;
 • внесення змін до принципів формування та складу Координаційної Ради Об'єднання UANIC, згідно з якими початковий склад Координаційної Ради складається за принципом - по одному представнику від організації - учасника Координаційної Ради та не дозволяється участь представників - співробітників однієї організації за дорученням від різних організацій - учасників Координаційної Ради;
 • наступну Міжвідомчу нараду провести на наступному тижні (до 27 червня), до якої необхідно підготувати остаточний варіант установчих документів про створення та діяльність Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)", проект Угоди між Державним комітетом зв'язку та інформатизації України і UANIC про встановлення повноважень та виконання обов'язків Об'єднанням UANIC щодо управління та обслуговування системного реєстру і системи доменних назв домену верхнього рівня .UA в інтересах українського та глобального Інтернет-співтовариства;
 • до наступної наради Держкомзв'язку має визначити вповноважене державне підприємство, яке ввійде до складу засновників Об'єднання UANIC;
 • необхідність прискорення процесу створення Об'єднання UANIC, його подальшої реєстрації та передачі Об'єднанню UANIC прав з управління доменом .UA.
 • необхідність до наступного зібрання недержавним організаціям - учасникам Міжвідомчої наради отримати від своїх членів необхідні повноваження для прийняття рішення та підписання установчих документів від імені своїх організацій.

Фактично в ці самі дні, діючий адміністратор домену .UA пан Д.Кохманюк в котрий раз наполягає на тому, щоби ICANN визнав власне рішення пана Кохманюка про переделегування функцій адміністрування домену .UA та були внесені зміни до записів про стан делегування домену .UA на користь приватної компанії ТОВ "Хостмайстер", як завжди роблячи це таємно та без погодження із значними сторонами (stakeholders) Інтернет-співтовариства в Україні, включаючи Державні органи управління в сфері зв'язку та телекомунікацій.

27 червня відбулась заключна Міжвідомча Нарада з питань адміністрування домену верхнього рівня .UA мережі Інтернет, на якій затверджено та підписано всіма сторонами, що приймали участь в роботі Міжвідомчої Наради, остаточної редакції проектів установчих документів Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)".
Нарадою було прийняті наступні рішення. що затверджені Протоколом N4 Міжвідомчої Наради від 27.06.2002 року:

 • Схвалити проекті установчих документів у остаточній редакції (додаються);
 • Визнати виконаним завдання з підготовки проекту передбаченої пунктом 3.2.2 Уставу Об'єднання UANIC Угоди між Державним комітетом зв'язку та інформатизації України і UANIC про встановлення повноважень та виконання обов'язків Об'єднанням UANIC щодо управління та обслуговування системного реєстру, системи реєстрацій і системи доменних назв домену верхнього рівня .UA в інтересах українського співтовариства Інтернет та глобального Інтернет співтовариства (далі - проект Угоди - додається);
 • Рекомендувати Координаційній Раді Об'єднання UANIC після її створення взяти проект Угоди за основу для розробки остаточної редакції зазначеного документу;
 • Доручити Асоціації УНІА організацію загальних зборів співзасновників Об'єднання UANIC з метою затвердження установчих документів Об'єднання;
 • Встановити, що порядок проведення державної реєстрації Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" та покриття поточних витрат на її проведення визначається засновниками Об'єднання на загальних зборах;
 • Вважати завдання Mіжвідомчої Hаради з питань адміністрування домену верхнього рівня .UA мережі Інтернет виконаним повністю і наступного засідання не проводити.

Подальші кроки розвитку, державної реєстрації та діяльності Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)", визначатимуться засновниками об'єднання (процес реєстрації) та Координаційної Радою.

Також було підписано Протокол N3 Міжвідомчої Наради від 18.06.2002 року (сторінка 1 та сторінка 2) [протокол тимчасово не підписано паном Ольшанським О.Я. (ІнАУ) з причин його відсутності на засіданні та службового відрядження]. Протокол N4 (сторінка 1 та сторінка 2), проекти Установчого Договору (текст Договору та титульна сторінка із підписами), Статуту (текст Статуту та титульна сторінка із підписами) та проект Угоди між ДКЗІ та Об'єднанням "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" підписані всіма Сторонами, які приймали участь в роботі Міжвідомчої Наради.


В проекті Угоди Сторонами розглядатимуться основні майбутні засади в управлінні системним реєстром, адміністрування та реєстрацій в домені .UA. Навайжливішими положеннями майбутньої Угоди є (скорочено):

Преамбула
Національний домен верхнього рівня .UA є суспільним ресурсом України, доменний простір якого базується на телекомунікаційних мережах різних організацій - Інтернет-провайдерів, використовується багатьма підприємствами, установами, науковими та освітніми закладами, органами державного влади та управління, засобами масової інформації, громадянами - користувачами як в Україні так і за її межами, які всі разом становлять українське Інтернет співтовариство. Реєстрації назв доменів та управління доменним простором в домені .UA має здійснюватись в інтересах всіх частин Інтернет співтовариства в Україні, а не в інтересах окремої групи людей, які здійснюють обслуговування технічних систем домену .UA.

Мета Угоди

 • забезпечити захист інтересів та можливість участі різних частин українського Інтернет співтовариства в процесі прозорого та відкритого управління доменним простором домену .UA;
 • створити дієвий механізм відповідальності та звітності системи управління доменним простором .UA;
 • створення громадського та державного контролю за системою управління та реєстрацій доменних назв в домені .UA;
 • створення довгострокового та стабільного механізму управління доменом .UA, надійних та захищених технічних систем підтримки та функціонування доменного простору домену .UA в інтересах українського та глобального Інтернет співтовариств;
 • розвиток законодавства України щодо реєстрації та використання доменних назв в домені .UA мережі Інтернет, захист законних прав та свобод людини в інформаційній сфері, захист приватної інформації тощо;
 • встановлення договірних відносин с ICANN, забезпечення участі в діяльності Європейських та інших міжнародних організацій щодо координації та розвитку системи управління адресним та доменним простором та розвитку мережі Інтернет в цілому;
 • створення умов вільної конкуренції, підвищення надійності та якості послуг реєстрації і обслуговування доменних назв, та як слідство зниження цін та доступності цих послуг;
 • захист та розвиток прав щодо об'єктів інтелектуальної власності в Інтернет тощо

Створена форма підприємства "Український мережевий інформаційний центр" та його управління є втіленням принципу самоврядування Інтернет співтовариства в Україні, не є формою безпосереднього державного управління, але й не завадить ні державному контролю, ні громадському контролю, що здійснюються на принципі паритету інтересів та завдань державних органів управління та недержавних організацій та буде відкритим та прозорим за своїм втіленням. Об'єднання є неприбутковою організацією, тобто прибуток (перевищення доходів над витратами) Центру не підлягає розподілу між засновниками і використовується виключно на досягнення цілей Центру, визначених його Статутом.

В основу управління покладено принцип розподілення "законодавчої" та "виконавчої" функцій управління. Всі головні питання щодо управління, включаючи розробку та прийняття Правил, адміністративне регулювання тощо покладено на Координаційну Раду, функції ж виконання та безпосередньої технічної підтримки реєстру, системи доменних назв та автоматизованої системи реєстрацій покладено на штат Центру UANIC (дивіться схему)

Головними принципами, що мають бути покладені в основу нових Правил реєстрацій в домені .UA мають бути:

 • Реєстрація доменних назв здійснюється у відповідності до заявок замовників - юридичних та фізичних осіб без вимог громадянства та вимог резидентної належності. При цьому реєстрація вважається такою, що здійснена під юрисдикцією України. Замовник на власний розсуд визначає в якому з рівнів доменів загального користування він бажає зареєструвати назву домену. Реєстрації назв доменів можливі у будь-яких рівнях, крім рівнів в доменах спеціального використання. Виключний перелік доменів загального та спеціального використання має бути визначений Центром. Замовник реєстрації після здійснення реєстрації є Реєстрантом - особою, яка має право розпорядження та використання цього визначеного домену в межах визначеного терміну реєстрації. Реєстрант визначає осіб, які обслуговують цей домен та несе відповідальність за надані в заявці дані про себе та призначених осіб для обслуговування цього домену. Надання неактуальних, хибних та/або неправдивих даних про Реєстранта та/або осіб, що за дорученням обслуговують домен цього Реєстранта є приводом для анулювання реєстрації назви домену. Назва домену реєструється терміном від одного до десяти років. При подовженні терміну реєстрації переважним правом подовження реєстрації має попередній Реєстрант. Можливість повного використання назви домену включає реєстрацію та делегування. Ніякі зміни Правил реєстрації можуть припиняти права сумлінних користувачів щодо назв доменів, які вже зареєстровані. Несумлінні дії користувачів, що спрямовані на порушення будь-чиїх законних прав є приводом для анулювання реєстрації назви домену за чітко визначеним порядком Правил реєстрацій. Назва домену може бути зареєстрована, але не використовуватись. Для використання домену із зареєстрованою назвою, домен делегується, для чого робляться відповідні технічні записи про сервери доменних назв (DNS), які обслуговують цей домен. Один, або декілька доменів загального користування мають бути доступні Замовникам для реєстрації на безоплатні основі.
 • Центр сприяє та пропагандує можливість та доступність, на загальних умовах для всіх користувачів/реєстраторів, реєстрацій назв доменів та делегування доменів, українцям за походженням в різних країнах світу.
 • Центр має створити технічний комплекс підтримки та обслуговування системного реєстру, забезпечити первинний та вторинні сервери доменних назв для обслуговування системи доменних назв домену .UA, систем реєстрацій та систем доменних назв, за умови, які забезпечать стале та безперебійне функціонування цих систем, безпеку та захист даних не гірше, ніж у відповідності до існуючих стандартів та вимог до захисту та безпеки подібних систем, захист персональних даних користувачів (Замовників, Реєстрантів, Реєстраторів, осіб, що обслуговують за дорученням домени Реєстрантів), якщо угодами користування обумовлені такі дані, що не мають бути опублікованими для загального доступу. Центр сприяє розвитку довіри користувачів до діяльності в Інтернет, реєстрації та використанню доменних назв. Центр сприяє ефективному розвитку системі безпеки користування Інтернет та захисту інформаційних ресурсів, відомій, як CSIRT (CERT), розробляє та впроваджує механізми і регламенти взаємодії та співпраці з такими організаціями. Центр сприяє розвитку систем користування цифровим (електронним) підписом, систем електронного документообігу, координує свою діяльність та співпрацює із засвідчуючими органами в системах сертифікації цифрового підпису тощо.
 • Реєстрація здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності - реєстраторами, що акредитуються для цієї діяльності на визначених Центром умовах. Центр не створює ринкових переваг будь-якому з реєстраторів, яких він акредитує. Центр несе відповідальність за виконання акредитаційних умов Реєстраторами. Центр не здійснює ті види діяльності, для яких від акредитує інших суб'єктів. Центр не здійснює реєстрації для кінцевих користувачів, які мають обслуговуватись реєстраторами. Центр сприяє конкуренції серед реєстраторів, та як слідство, підвищенню якості послуг реєстрації та використання доменів, зниження цін тощо. Центр забезпечує чіткі процедури переходу Реєстрантів від одного реєстратора до іншого, та створює умови безперервного обслуговування Реєстрантів при припиненні діяльності будь-якого з реєстраторів.
 • Реєстрації здійснюються розподіленою автоматизованою системою за визначеними Центром технічними умовами. Автоматизовані системи реєстрації та/або системи доменних назв на різних рівнях доменів загального користування можуть обслуговуватись різними організаціями на умовах договорів з Центром. Організації (СПД), що обслуговують систему реєстрації та/або систему доменних назв різних рівнів доменів загального користування можуть здійснювати свою діяльність для реєстраторів (надавати послуги) як на оплатній, так і на безоплатній основі. Такі організації (СПД), які обслуговують автоматизовані системи реєстрацій та системи доменних назв не можуть бути одночасно й реєстраторами та обслуговувати кінцевих користувачів (Замовників, Реєстрантів) Реєстратори також можуть надавати послуги реєстрації доменних назв як на платній основі, так і на безоплатній основі. Термін автоматизованої обробки заявки становить не більше 6 годин. В системі реєстрації має бути неможливим дублювання запитів/прийом заявок на одну й ту саму назву домену. якщо такий запит/заявка прийнято системою. Термін обробки відкладеної заявки, з визначених Центром причин, не перевищує 48 годин.
 • Умови реєстрації не можуть створювати переваг будь-яким категоріям користувачів (Замовникам, Реєстрантам), якщо іншого не встановлено умовами реєстрації доменів спеціального призначення. Центр сприяє та впроваджує умови захисту законних прав інтелектуальної власності через впровадження ефективних та доступних за ціною та процедурою механізмів вирішення конфліктів при реєстраціях та/або спорів щодо зареєстрованих доменних назв. Такі механізми мають включати третейські суди, арбітражі, посередництво, механізми примирення та процес адміністративного врегулювання тощо.
 • Центр має забезпечити відкрите обговорення проекту Правил реєстрації та делегування доменних назв в різних верствах Інтернет співтовариства в Україні. Центр має чітко дотримуватись принципів відкритої та прозорої участі в діяльності Координаційної Ради на умовах свого Статуту, Положення про діяльність Координаційної Ради тощо.

17 вересня укладено та з 19 вересня 2002 року введено в дію 5-ту Поправку до Меморандуму про взаєморозуміння Уряду США із ICANN щодо виконання функцій IANA та інших завдань тощо. Функції нагляду та безпосереднє здійснення цього контракту та нової 5-ї Поправки до Контракту здійснюється Національною Адміністрацією телекомунікацій та інформатиації (NTIA) Депратаменту Комерції (DOC) Уряду США. Головними ознаками Поправки до Меморандуму є підтримка Урядом та Конгресом США розпочатих реформ ICANN та подовження виконання ICANN своїх обов'язків та завдань на новий звітний період до 30 вересня 2003 року, - вказано в заяві Національної Адміністрації телекомунікацій та інформатизації США від 19 вересня цього року. Зокрема, Національна Адміністрація телекомунікацій та інформатизації (NTIA) бачить свою координуючу роль у розвитку реформи щодо ICANN в наступних питаннях:

 • роз'яснення місії, завдань та ролі ICANN
 • досягнення прозорості та відповідальності в процесі прийняття рішень
 • відповідальність перед основними зацікавленими сторонами Інтернет співтовариства
 • розвиток ефективної консультативної ролі для урядів країн щодо іх національних доменів
 • забеспечення адекватного ресурсу фінансування

При цьому NTIA забеспечує внутрішнє міжвідомче узгодження із іншими державними агенствами такими як Держдепартамент, Федеральна торгівельна комісія, Федеральна комісія звязку, міжнародної торгівлі, національним офісом з патентування та торгівельних марок тощо у відношення до ICANN.

Основуючись на консультаціях із Комітетами Конгресу та Урядом США NTIA та ICANN заохочують та підтримують міжвідомчі узгодження та пошук порозуміння національними урядами із зацікавленими сторонами їх локальних Інтернет співтовариств щодо забеспечення сталості, надійності та безпеки функціонування національного доменного простору, формалізованої відповідальності операторів реєстрів, вирішення питань із захисту інтелектуальної власності через створення та розвиток доступної, недорогої та спрощеної процедури вирішення суперечок щодо доменних назв тощо.

NTIA наголошує на необхідності та розвитку подальної участі урядів країн в діяльності ICANN через Міжурядовий консультативний комітет (GAC ICANN), розширення членства GAC представниками нових урядів країн, та безпосередньої участі GAC в управлінні ICANN на загальних засадах із іншими сторонами. Про це говориться і у заяві NTIA та безпосередньо передбачено умовами (п.11 зобов'язань NTIA та п.7 зобов'язань ICANN) 5-ї Поправки Меморандуму. Умовами Поправки передбачено завдання NTIA та ICANN подовжити взаємні консультації із урядами країн щодо досягнення сталих та формалізованих угод із операторами доменів верхнього рівня (ccTLD) цих країн.


Найближчим часом відбудуться Загальні Збори засновників Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)", які укладуть Договір, затвердять Статут, склад Координаційної Ради та вирішать інші питання щодо створення державної реєстрації Об'єднання UANIC. Відповідальним за підготовку та проведення Загальних Зборів є Асоціація УНІА. Державною реєстрацією займатиметься Асоціація АУРІУ.

Згідно із попередніми рішеннями Міжвідомчої наради з питань адміністрування домену верхнього рівня мережі Інтернет, та за годою між участниками, 11 листопада 2002 року о 12:00 відбудуться загальні Збори засновників Об'єднання "Український мережевий інформаційний Центр (UANIC)".

Порядок денний зборів:

 1. Укласти установчий Договір про створення та діяльність Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)".
 2. Затвердити Статут Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)"
 3. Затвердити склад вищого керівного органу Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" - Координаційної Ради домену .UA.
 4. Обрання Голови та Заступника Голови вищого керівного органу Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC) " - Координаційної Ради домену .UA
 5. Визначити порядок державної реєстрації Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр".
 6. Організаційні питання.

Всі проекти документів та проект протоколу було розглянуто на попередніх підготовчих спільних зустрічах. Зміст та тексти Установчої Угоди, Статуту Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" та проект Договору між Державним комітетом зв'язку та інформатизації України та Об'єднанням "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" були спільно розроблені та затверджені представниками Асоціацій та представниками державних органів управління - учасників Міжвідомчої наради (Протокол N4 від 27.06.2002 р. Міжвідомчої наради з питань адміністрування домену верхнього рівня .UA мережі Інтернет).


22 жовтня 2002 р. відбулись збори засновників об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)". На зборах не був присутнім представник Інтернет Асоціації України (ІнАУ). По результатах Зборів було укладено Протокол N1 від 22 жовтня 2002 року.
Оскільки, представник ІнАУ не був присутнім на цій зустрічі, за згодою між учасниками зборів, асоціацією АУРІУ 23 жовтня 2002 року до ІнАУ було надіслано листа (доставлено в офиіс) з пропозицією приєднатись до укладенного протоколу. До цього листа було додано тексти документів. Тести документів, включаючи почтаковий склад Координаційної Ради, на прохання пана Бурсука, додатково було відправлено 31 жовтня 2002 р.


11 листопада 2002 року у місті Києві, за участю держави та недержавних організацій, що представляють різні частини українського Інтернет-співтовариства, створено спеціалізоване некомерційне Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)".

Затверджено вищій керівний орган Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" - Координаційну Раду домену .UA у наступному складі:

 • Довгий Станіслав Олексійович, Народний Депутат України - Перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України;
 • Гончар Микола Вікторович, Голова Державного Комітету зв'язку та інформатизації України;
 • Герасимов Анатолій Павлович, Заступник Голови СБ України;
 • Барлабанов Валерій Володимирович, Перший заступник начальника Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації (ДСТСЗІ) СБ України;
 • Бурсук Олексій Данилович, член Правління Інтернет Асоціації України (ІнАУ);
 • Поліщук Василь Григорович , Президент Української Національної Інтернет Асоціації (УНІА);
 • Синявський Костянтин Степанович, Голова Правління Асоціації учасників ринку Інтернет України (АУРІУ);
 • Корж Юрій Віталійович, представник Асоціації операторів зв'язку "ТЕЛАС".

Головою Координаційної Ради обрано пана Довгого Станіслава Олексійовича. Заступником Голови Координаційної Ради обрано пана Синявського Костянтина Степановича.

Читайте:
Протокол N1 Зборів засновників Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" від 22 жовтня 2002 року
Протокол N2 Зборів засновників Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" від 11 листопада 2002 року
Прес-реліз про створення Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)"
Довідка до Прес-релізу про Створення Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)"
Протокол N4 від 27.06.2002 р. (сторінка 1, сторінка 2)
Титульна сторінка Статуту (попередньо погоджений всіма сторонами тест Статуту)
титульна сторінка Установчого Договору (попередньо погоджений всіма сторонами тест Установчого Договору)

14 листопада 2002 року відбулось перше зібрання Координаційної Ради домену .UA. Участь в діяльності Координаційної Ради підтвердили всі визначені Протоколом представники органів держ.управління та недержавних організацій (асоціацій) крім представника Інтернет Асоціації України (ІнАУ).
Питання, що обговорювались зібранням:

 • визнання позитивним факту створення Об'єднання UANIC. Інформація щодо установчих документів Об'єднання. Підтвердження участі представників - членів Координаційної Ради Об'єднання;
 • участь Інтернет Асоціації України (ІнАУ) в діяльності Координаційної Ради домену .UA. Необхідність з'ясування позиції ІнАУ щодо участі в діяльності Координаційної Ради;
 • вивчення питання державної реєстрації Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)". Погодження реєстрації об'єднання UANIC з Антимонопольним Комітетом України (АМКУ). Питання юридичного аналізу установчих документів. Дооформлення установчих документів згідно із вимогами законодавства України та можливими зауваженнями АМКУ;
 • питання участі інших недержавних організацій у діяльності Координаційної Ради;
 • підготовка пропозицій щодо розташування технічного центру UANIC. Технічні умови та вимоги до подібних технічних центрів;
 • подальші кроки діяльності Об'єднання UANIC та Координаційної Ради. Наступне зібрання Координаційної Ради.

Грудень 2002 року. Сторони - учасники Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр" направили до Кабінету Міністрів України інформацію про діяльність та рішення Міжвідомчої наради з питань адміністрування домену верхнього рівня .UA та інформацію про стоворення об'єднання.

Лютий 2003 року.
Відбувається погодження положень та установчих документів створюваного об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" із Антимонопольним Комітетом та підготовка до організації технічного центру UANIC, що має відповідати існуючим вимогам ICANN до відповідних центрів.

За спільним консультативним рішенням Антимонопольного Комітету України та згідно із Дорученням Кабінету Міністрів України органи державного управління - учасники Міжвідомчої наради розпочали підготовку та відповідне погодження проекту нормативно-правового акту щодо врегулювання питань адміністрування домену верхнього рівня .UA згідно з рішеннями згадуваної Міжвідомчої наради для забезпечення участі в управлінні доменом .UA представників різних частин Інтернет співтовариства в Україні та органів державного управління в сфері телекомунікацій, інформатизації та захисту інформації.

18 лютого 2003 року до Києва із США прибув де-факто діючий адміністративний контакт домену .UA Д.Кохманюк. До планів пана Кохманюка входить підписання "багатосторонньої" Угоди між ТОВ "Хостмайстер", Громадською організацією "Українська інтернет-спільнота" (УІС), Українською Інтернет Асоціацією (ІнАУ) та панами Д.Кохманюком та І.Свиридовим. Слід відзначити, що зміст та мета цієї Угоди ретельно приховуються від Інтернет-співтовариства та членів тих організацій, від імені яких ця Угода підписується. Переговори щодо створення громадської спостережної ради та підписання відповідної Угоди також проводяться приховано та до цих переговорів не запрошено жодної сторони - учасників об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" - які представляють певну частину Інтернет-співтовариства України, включаючи органи державного управління у сфері телекомунікацій та інформатизації. Відкритою була лише інформація щодо рішення Правління ІнАУ від 30.01.2003 року, де 5-ю голосами членів Правління проти 4-х було прийнято рішення підписати згадувану таємну Угоду. Показним щодо суті підписуванної угоди є принциповий коментар члена Правління ІнАУ пана Бурсука О.Д.. Та що до пана Д.Кохманюка, то як це було в березні 2001 року, коли ним було підписано сумнівний "договір про передачу адміністративних повноважень" на користь ТОВ "Хостмайстер" без будь-якого обговорення та погодження із сторонами Інтернет-співтовариства, так і тепер, коли таємно укладається нова Угода, цікаво, яким чином він говоритиме, що діє в інтересах всього Інтернет-співтовариства, має повну довіру, намагається шукати компроміси тощо.

21 лютого 2003 року відбулась спільна прес-конференція сторін щодо підписання згадуваної угоди.
Нарешті опубліковано текст угоди відразу на трьох сайтах - сайті УІС, на сайті ІнАУ, на сайті ТОВ "Хостмайстер". У зв'язку із цією "відкритою" угодою відразу виникає декілька питань:

 • коли, де і як обговорювалась ця угода до моменту її підписання?
 • коли до обговорювання умов, принципів та засад цієї угоди та самої "Громадської спостережної ради" були запрошені інші сторони Інтернет-співтовариства - ісоціації, громадські організації, органи виконавчої влади в сфері телекомунікації, інформатизації та захисту інформації?
 • якщо угоду датовано 30-м січня, то чому не вказується, що не всі зазначені сторони її підписали одночасно, адже 30-го січня в Україні (в Києві) були відсутні п.п.Кохманюк та Свиридов?

та щодо діючого законодавства України:

 • "Громадська наглядова рада" що це є? Якщо ця "наглядова рада" ставить на меті корегувати діяльність товариства з обмеженою відповідальністю (господарське товариство), то згідно із законодавством (Закон України "Про господарські товариства") спостережні (наглядові) ради товариства мають складатись лише з учасників (засновників) цього товариства та інформація про існування та повноваження такої ради має бути зазначена в Статуті цього товариства.
 • Якщо ця рада не є наглядовою (але ж це стверджується в її назві), та складатиметься ця рада із представників інших організації (ІнАУ, УІС), то ця рада не має право за законодавством втручатись в діяльність товариства з обмеженою відповідальністю. Можливо, функція цієї ради - консультаційна, дорадча. Але ж і така рада не визначена ні Статутом ТОВ "Хостмайстер", ні законодавством. Та ясно, що ця рада не матиме жодного законного (обов'язкового) впливу на діяльність ТОВ "Хостмайстер". Прийняття товариством з обмеженою відповідальністю договірного зобов'язання виконувати рішення такої ради протизаконні.
 • Якщо ця рада є громадським утворенням (за ознаками до її складу водять як об'єднання підприємств (ІнАУ), громадська організація (УІС), окреме господарське товариство (ТОВ "Хостмайстер") так й звичайні приватні (фізичні) особи), то законодавство визначає, що діяльність незареєстрованих встановленим чином громадських утворень заборонено.
 • Якщо ця рада є лише умовами Договору (договірними зобов’язаннями щодо узгоджених дій), то, приймаючи до уваги, що домен .UA є загальногромадським ресурсом, укладання таких угод без попереднього офіційного дозволу Антимонопольним Комітетом України заборонено.
 • Якщо угода про створення наглядової ради, як узгоджених дій у відношенні до громадського ресурсу - домену .UA, є лише діями посадових осіб, які підписали цю угоду, то такі дії також протизаконні.

Коментар прес-служби UANIC
***
Існуючий стан з адміністрування домену .UA не задовольняє організації Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" відсутністю механізму гарантованого впливу на діяльність та участі у прийняті рішень щодо обслуговування і безпеки адресного простору українського сегменту мережі Інтернет, постійною залежністю від дій незначної групи приватних осіб, відсутністю механізмів відкритого контролю за діяльністю адміністрації домену .UA. Існуючі правила реєстрації та використання доменів не відповідають інтересам більшості користувачів Інтернет в Україні, порушують права власників інших об'єктів інтелектуальної власності ніж знаків для товарів та послуг, ущемляють права інших користувачів, які мають право не бути власниками об'єктів інтелектуальної власності, не визначені нормативно та створюють незручні умови діяльності компаній – реєстраторів тощо.

Щодо складу сторін Угоди про створення "громадської спостережної ради домену .UA", то слід відзначити те, що 1) п.п. Д.Кохманюк та І.Свиридов виступають одночасно і як окремі особи Угоди і як співзасновники того ж самого ТзОВ "Хостмайстер" та діють як без згоди Координаційної Ради домену .UA, яка представляє різні частини Інтернет-співтовариства та органів державного управління, так і без згоди та повноважень збоку ICANN; 2) більшість органу керування громадської організації УІС, включаючи Голову Виконавчої Ради, є тими самими співзасновниками ТзОВ "Хостмайстер". Інші особи у складі органу керування УІС є одночасно й членами правління ІнАУ; 3) рішення щодо підписання згадуваної Угоди із боку Правління ІнАУ приймалося 5 особами, 2 з яких представляють одну й ту саму компанію, 2 входять до складу керівного органу УІС тощо, та без будь-якого погодження (обговорення) із іншими членами асоціації ІнАУ; 4) частина осіб у складі Правління ІнАУ у змові із співзасновниками ТзОВ "Хостмайстер" реалізує "давнішню мрію" - "бути у більшості при "керуванні" доменом" за рахунок ігнорування інших учасників ринку та більшості членів власної організації. Таким чином група з 6-7 осіб у змові та відверто діючи у конфронтації до учасників Об'єднання UANIC і органів державного управління, зробили нову спробу закріпити захоплену позицію ТзОВ "Хостмайстер", прикриваючись промовами про створення "громадської спостережної ради", яка насправді є підконтрольною тим самим засновникам ТзОВ "Хостмайстер".

У відношення до самої "громадської спостережної ради" та Угоди, слід відзначити, що діяльність цієї ради, яким би не був її склад, не має жодного законного впливу на рішення ТзОВ "Хостмайстер" та де-факто діючого адміністратора домену .UA п.Д.Кохманюка, бо останні не несуть жодної відповідальності за свої дії, включаючи відмову виконувати рішення ради та можливість права вето. Згадувана "спостережна рада" не передбачена Статутом ТзОВ "Хостмайстер", має не визначений статус та згідно із законодавством України, якщо йдеться про спостережну раду, може складатись лише із учасників (засновників) самого товариства. Представники будь-яких органів державного управління не можуть та не будуть приймати участь в діяльності такої "спостережної ради".

Координаційна Рада домену .UA та Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" підтримуючи постійні контакти з ICANN, швидше за все, вимушені будуть проінформувати раду директорів ICANN та Міжурядовий консультативний комітет ICANN про деструктивну діяльність де-факто діючого адміністратора домену .UA п.Д.Кохманюка та ТзОВ "Хостмайстер", як таку, що не відповідає інтересам Інтернет-співтовариства та Уряду України, а також "Принципам адміністрування та делегування доменів верхнього рівня кодів країн" Міжурядового консультативного комітету ICANN.
***


У зв'язку з підписанням відповідної Угоди ще раз доречно переглянути деякі документи IANA/ICANN щодо відповіді - чи виконуються/враховуються ці документи де-факто діючим адміністратором та іншими сторонами "альтернативної Ради":


1 березня найбільшими компаніями - реєстраторами (iName.com.ua, IMENA.com.ua, Colocall.net) було поширено інформацію про наміри створення Української Асоціації реєстраторів доменів (УАРД), як наслідок існуючих і накопичених проблем у відношеннях компаній - реєстраторів із де-факто діючою адміністрацією домену .UA. Останні півтора-два роки функціонування де-факто існуючої "хостмайстеровської" моделі реєстрацій доменних назв відкрили справжні проблеми та недоліки "правил домену .ua". Ці недоліки були висловлені в ряді Інтернет-публікацій (1), (2), (3).

3 березеня 2003 року Антимонопольним Комітетом України, за зверненням найстарішої компанії - реєстратора DMedia®, якій ТОВ "Хостмайстер" відмовило у підписанні договору про надання послуг (договір реєстратора), ухвалено рішення про початок розгляду справи за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

6 березня 2003 року Інтернет Асоціацією України поширено прес-реліз про створення профільного комітету ІнАУ з питань розвитку домену .UA. Комітет створено з метою вивчення питань, які входять до компетенції Громадської Спостережної Ради з питань адміністрування домену .UA. До участі в цьому профільному комітеті ІнАУ запрошено представників компаній-реєстраторів, фахівців з інтелектуальної власності та інших бажаючих, що є позитивним кроком в організації співпраці, насамперед, між компаніями-реєстраторами. Але... Регламентом діяльності цього профільного комітету передбачено, що він лише є консультаційним органом при Правлінні ІнАУ, очолюється одним із членів Правління ІнАУ та не може без ухвали Правління ІнАУ висловлювати питання та результати своєї діяльності та вносити пропозиції до Громадської Спостережної Ради. Завдячуючи зусиллям групи осіб - ініціаторів створення Громадської Спостережної Ради (прибічників ТОВ "Хостмайстер), цей комітет утворено у протидію ініціативі компаній - реєстраторів, які мали бажання створити Українську Асоціацію реєстраторів доменів (УАРД) для вирішення існуючих проблем та можливості відстоювання інтересів професійних реєстраторів безпосередньо перед де-факто діючою адміністрацією домену .UA. Цей крок є реалізацією плану групи осіб, які складають керівництво ІнАУ, УІС та ТОВ "Хостмайстер" закріпити власний контроль над управлінням громадським ресурсом - доменом .UA, як одним із критичних елементів інфраструктури Інтернет в Україні, та поширити ідею "повальної консолідації ринку під прапором однієї неподільної" ІнАУ (без будь-якого врахування думок та інтересів інших сторін Інтернет співтовариства України).

ІнАУ та УІС надіслали запрошення до участі у складі Громадської наглядової Ради з питань адміністрування домену .UA різним органам державного управління.

Із затримкою на сайті ІнАУ опубліковано листа цієї асоціації до міжнародної Інтернет корпорації з присвоєння номерів та назв (ICANN) датоване 30 січня 2003 року (локальна копія листа з перекладом). Більшості членів ІнАУ нічого не відомо про цей лист та його зміст, так саме, як не було й відомо про таємне обговорення Договору про створення "Громадської спостережної ради, до якого приєдналось Правління своїм рішенням. В цьому листі присутні наступні помилки та перекручення:

 • лист адресовано на ім’я п. Майкла Робертса (Mr. Michael Roberts), як Президенту та Генеральному Директору ICANN, але ж пан Майкл Робертс з початку 2001 року вже не є ні Президентом, ні Генеральним Диретором ICANN. З часу коли він був таким, вже двічі відбулись зміни Президента ICANN;
 • в першому ж абзаці використовується термін "Український національний домен верхнього рівня .UA", що є вірно, але ж ті самі члени Правління в інших публічних виступах стверджують, що такого терміна не існує, а існує лише поняття "географічний домен";
 • ствердження про те, що якісь "фундаментальні організаційні принципи для розвитку Українського Мережевого Інформаційного Центру (UANIC), які початково були визначені за допомогою ІнАУ" були порушені - є неправдивими. Жодне положення Статуту, заключний текст (проект) якого було підписано в тому числі і представником ІнАУ, не було пізніше змінено. Але жодного слова не написане про те, як спільні зустрічі сторін ні 22 жовтня 2002 року, ні 11 листопада 2002 року (після витримування терміну, що запросив тодішній Голова Правління п. Ольшанський) були проігноровані Правлінням ІнАУ, чим була виказана зневага до всіх присутніх тоді сторін. Реальною причиною такої поведінки певних осіб, що репрезентують ІнАУ, було небажання знаходитись в рівних умовах із іншими асоціаціями, та бажання досягнути сепаратної домовленості із ТОВ "Хостмайстер", отримавши запевнення слухняності в обмін на захист від інших сторін Інтернет співтовариства та держ.органів;
 • відверта брехня про отримання контролю над UANIC збоку Служби безпеки та "Укртелекому". Добродіям з ІнАУ може не подобатись участь СБУ в UANICу, на рівних умовах із іншими учасниками, але ж всі дії СБУ, у відношенні до UANIC, відбуваються в межах закону.
 • відверта брехня про ігнорування начебто існуючого бажання Міністерства Економіки та Державного Комітету Підприємництва щодо участі у складі об'єднання UANIC чи Координаційної Ради. Ні до Держкомзв'язку, який був визначеним Урядом організатором Міжвідомчої наради з питань адміністрування домену .UA, ні до засновників об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)", ні згодом до Координаційної Ради не надходило інформації безпосередньо від Міністерства Економіки та Держкомпідприємництва про їх бажання участі. В цих відомствах також відсутні відповідні офіційні рішення щодо участі у складі UANIC та/або Координаційної Ради, та ці відомства не звертались до Уряду з відповідним погодженням;
 • в листі йдеться про начебто можливі порушення "інтересів членів ІнАУ та інтересів всього Інтернет-співтовариства", але відсутні пояснення, яким чином підписувач листа Тетяна Черп (Tatyana Chairpe), без відповідного інформування всіх членів ІнАУ, висловила інтереси всіх членів, та яким чином вона (та/або ІнАУ) може писати за інтереси всього Інтернет-співтовариства України (адже добре відомо, що згідно з тими ж GAC Принципами та іншими міжнародними рекомендаціями (див. вище) тільки Уряд несе кінцеву відповідальність за інтереси всіх громадян в країні і самому ICANN це добре відомо;
 • описуючи інформацію про створення Арбітражного Суду підписувачка від імені ІнАУ знову робить принципову помилку, стверджуючи, що начебто згідно із "вимогами ICANN, тільки Арбітражні Суди повинні вирішувати спори з доменних питань". Та далі "Арбітражний Суд ІнАУ унікальний". Адже добре відомо, що не існує "вимог ICANN" щодо вирішення доменних спорів тільки через Арбітражні Суди. Існують рекомендації WIPO (Всесвітньої організації інтелектуальної власності та визначення п.3.1 (та п.9.1.6) GAC Принципів, в яких говориться про необхідність мати різноманітні альтернативні методи вирішення спорів, в тому числі такі, які можливо здійснювати інтерактивно (в он-лайн), та такі методи вирішення спорів повинні включати не тільки взаємодію із звичайними та/або третейськими судами, але й з іншими формальними процедурами, які обов'язково мають бути визнані Адміністрацією домену верхнього рівня.

13 та 16 травня на сайті Інтернет-видавництва "Групи громадян" - "Обком" опубліковано відверто брехливі анонімні статті "Хакеры невидимого фронта" та "Хакеры невидимого фронта-2". В кращих манерах істерії про "КГБ наступає" в статтях перекручується інформація, наводяться вимишлені неіснуючі факти та бажання видати власні істеричні фантазії за громадську думку. Але "Група громадян", щиро виконуючи замовлення своїх спонсорів, мабуть забула, що навіть група з 6-10 крикунів ще не є Інтернет-співтовариством. Зневажливе відношення до одних організацій і осіб та вихвалення інших не може бути ознакою розуміння, що домен .UA, як національний громадський ресурс, повинен керуватись такою моделлю (системою управління), в якій мають бути представлені різні сторони Інтернет-співтовариства, якими б, на думку авторів статей, не були б "хорошими чи нехорошими" ці сторони.

13 травня 2003 року УІС, за підписом Голови Виконради п. І. Дядюри, надіслала відкритий лист Президенту України з відверто перекрученими фактами та у дратівливому стилі згадуваних статей "Обкому".

13 травня 2003 року АУРІУ також надіслала листа з викладенням іншої точки зору, ніж у листі УІС, з посиланням на спільні рішення трьох інших асоціації - учасників Міжвідомчої наради та об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)". Цей лист також було розміщено в розділі Запитань та Відповідей на сайті Президента України.

22-25 травня в місті Ялта відбувся п'ятий з'їзд асоціації АУРІУ. На цьому з'їзді, серед інших питань, були обговорені питання щодо стану та процесу підготовки нормативно-правового акту про адміністрування домену .UA, необхідність створення робочої комісії цієї асоціації з підготовки пропозицій щодо нових правил реєстрації та використання доменних назв в доменному просторі .UA, необхідність залучення до процесу обговорення принципів адміністрування та реєстрації доменів широких верств користувачів, провайдерів та відповідні комісії та комітети інших асоціацій та громадських організацій.

4 червня 2003 року на сайті Громадської організації "Українська Інтернет спільнота" (УІС) опубліковано доповідь п.І.Дядюри, Голови Виконкому УІС, члена Правління ІнАУ та ін. - "Реформування домену .UA - історія останніх років та перспективи". Читайте коментар щодо неправдивої та некоректної інформації, викладеній в цій доповіді.

6 червня 2003 року Інтернет Асоціацією України (ІнАУ) та громадською організацією "Українська Інтернет спільнота" (УІС) поширено спільну заяву з приводу прийняття Декларації про свободу комунікації в Інтернет. Локальна копія та переклад українською мовою.

27 червня відбулось засідання Урядового комітету з питань оборони, ОПК та правоохоронної діяльності, на якому було розглянуто та схвалено проект Розпоряждення Кабінету Міністрів України "Про переделегування прав адміністрування домену".UA"" (V.2. (14)).

1 липня 2003 року в "Крищталевій залі" готелю "Київ" відбувся круглий стіл з питань розвитку домену .UA, що був організований громадською організацією "Інтерньюз-Україна" та її партнерами - Інтернет Асоціацією України (ІнАУ), Всеукраїнською громадською організацєю "Українська Інтернет спільнота", ТОВ "Хостмайстер" тощо. В дискусії, що відбулась в рамках цього круглого столу, такод прийняли участь представники Асоціації учасників ринку Інтернет в Україні (АУРІУ) та Української Національної Інтернет Асоціації України (УНІА). В ході дискусії в рамках згадуваного круголого столу були обговорені питання подальшого розвитку а реформування домену .UA в українському сегменті мережі Інтернет. Були висловлені гострі критичні зауваження щодо позиції ІнАУ, ТОВ "Хостмайстер" та УІС із створенням "Громадської наглядової ради з питань адміністрування домену .UA", яке не було узгоджено із іншими сторонами процесу реформування домену .UA. Але, з іншого боку, з точки зору опонентів процесу створення обєднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)", зокрема - з точки зору Інтернет Асоціації України (ІнАУ), також було наголошено ряд критичних зауважень, які обв'язково будуть враховані участниками об'єднання UANIС.
З приводу цієї події, Асоціацією учасників ринку Інтернет в Україні та Українською Національною Асоціацією України було розповсюджено прес-реліз, в якому відображені існуючи позиції сторін (локальна копія прес-релізу).

5 липня 2003 року адміністратори публічних доменів Zp.UA, Zaporizhzhe.UA, без будь-яких попередніх обговорень та узгодження своїх дій із зацікавленими сторонами Інтернет співтовариства, "приєднались" до "Східно-Українського Центру Інтернет-Координації" (ПП "Координатор"). Як і у випадку з доменом .UA, приватні особи уклали звичайний господарський договір, за яким передали "права" на ці домени до ПП "Координатор". Таким чином, це приватне підприємство ("Координатор") вдало приватизувало та на сьогодні обслуговує публічні (географічні) домени чотирьох областей - Донецької, Луганської, Харківської та Запорізької.

16 липня 2003 року відбулось засідання Уряду України, на якому, у порядку денному (п.4.3), було розглянуто питання: Про проект розпорядження Кабінету Міністрів України "Про адміністрування домену ".UA"". Процес підготовки та узгодження відповідного проекту нормативно-правового акту, що було ініційовано організаціями - учасниками процесу реорганізації адміністрвування домену .UA, тривав майже півроку та при його підготовці були виконані всі існуючи процедури та вимоги діючого законодавства України з урахуванням міжнародного досвіду тощо.

22 липня 2003 року Прем'єр Міністром України підписано Розпорядження Кабінету Міністрів України N 447-р від 22.07.03 "Про адміністрування домену ".UA"" (див. текст Розпорядження на сайті Кабінету Мністрів України або локальну копію), яким пітримано ініциативу недержавних організацій - учасників ринку Інтернет в Україні та органів державного управління щодо створення об'єднання підприємств "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC) з метою управління адресним простором українського сегмента мережі Інтернет, обслуговування та адміністрування системного реєстру і системи доменних імен домену верхнього рівня ".UA".

Процес втілення

24 липня 2003 року на сайті ВГО "Українська Інтернет спільнота" (УІС) опубліковано лист Голови Виконкому п. І.Дядюри "Щодо розпорядження Кабміна номер 447-р від 22 липня". В цьому листі Голова Виконкому УІС робіть "...спробу визначити тактику УІС у доменному питанні у зв'язку з прийняттям розпорядження Кабміну...".

24 липня 2003 року Правлінням Інтернет Асоціації України (ІнАУ), серед інших рішень, прийнято рішення (Протокол Правління ІнАУ від 24.07.03р.) про створення неприбуткового об'єднання підприємств та до 28 липня підготувати проект установчих документів цього об'єднання. Доклад на засіданні Правління щодо створення об'єднання підприємств було зроблено Головою Виконкому УІС та членом Правління ІнАУ п.І.Дядюрою.

28 липня 2003 року членом Правління ІнАУ та Головою Виконкому УІС п.І.Дядюрою всім членам ІнАУ - LIR запропоновано надсилати листи до RIPE із інформацією щодо Розпорядження Кабінету Міністрів України N 447-р від 22.07.03р. "Про адміністрування домену ".UA". 30 липня було запропоновано певний проект листа до RIPE, та того ж дня - з уточненням тексту.

30 липня 2003 року ТОВ "Хостмайстер" оприлюднило інформацію щодо подання ним позову до Господарського Суду м.Києва про визнання недійсним Розпорядження Кабінету Міністрів України N 447-р від 22.07.03р. "Про адміністрування домену ".UA". Відповідачем у позові є Кабінет Міністрів України. Третьою особою у позові зазначено Державний комітет регуляторної політики та підприємництва. З повним текстом позову (та іншим матеріалом щодо цього позову) пропонується ознайомитись на сайті ТОВ "Хостмайстер" у відповідному розділі.

31 липня інтернет-виданням "ОБКОМ" опубліковано статтю з назвою "Кабмін - до суду!", в якій викладено повний текст позову ТОВ "Хостмайстер".

5 серпня на сайті Інтернет Асоціації України (ІнАУ) опубліковано протокол чергового засідання Правління цієї асоціації, яке відбулось 31 липня 2003 року. Серед інших питань, Правлінням ІнАУ розглянуто проекти установчих документів "...сворюваного об'єднання...". Нагадаємо, що Правлінням ІнАУ у координації із Головою Виконкому УІС прийнято рішення створити об'єднання підприємств, нечебто, у відповідності до Розпорядження КМУ N 447-р від 22.07.03р. Підготовка установчих документів цього об'єднання, як і всі інші дії Правління цієї асоціації щодо домену .UA у форматі взаємодії із УІС та ТОВ "Хостмайстер", відбуваються у закритому, таємному режимі. При цьому інформація щодо цих дій, не тільки закрита іншим зацікавленим сторонам, що представляють різні частини Інтернет співтовариства в Україні, але й невідома більшості членів цих самих організацій.

8 серпня 2003 року Державним комітетом зв'язку та інформатизації України, у виконання Розпорядження КМУ N 447-р "Про адміністрування домену .UA" та за погодженням із засновниками об'єднання "Український мережевий інформаційний центр" (Об'єднання UANIC), було надіслано листи-запрошення до участі у складі Координаційної Ради недержавним організаціям та зацікавленим центральним органам виконавчої влади. Нагадаємо, що учасниками Координаційної Ради UANIC, збоку недержавних учасників ринку Інтернет, як було раніше визначено учасниками робочої групи та міжвідомчої наради, можуть бути недержавні організації - об'єднання підприємств та об'єднання громадян - громадські організації, що представляють різні частини Інтернет-співтовариства в Україні, а збоку держави - вповноважені представники центральних органів виконавчої влади.

15 серпня 2003 року на сайті ВГО "УІС" розміщено інформацію щодо листування із Державним комітетом зв'язку та інформатизації України відносно участі представника ВГО "УІС" у складі Координаційної Ради UANIC. На сайті розміщено копію листа від Держкомзв'язку та відповідь Голови виконкому ВГО "УІС" на цей лист.

19 серпня 2003 року отримано рішення N14-р/тк від 15.08.03р. Адміністративної колегії Антимонопольного Комітету України. Цим рішенням Антимонопольний комітет України надав дозвіл Асоціації учасників ринку Інтернет України (АУРІУ), Українській національній Інтернет-асоціації (УНІА), Асоціації операторів зв'язку "Телас", ДП "Державний центр інформаційних ресурсів України", ДП "Українські спеціальні системи" на створення об'єднання "Український мережевий інформаційний центр". Нагадаємо, що згідно Закону України "Про підприємства", рішення про створення об'єднання (установчий договір) і статут цього об'єднання погоджуються з Антимонопольним комітетом України в порядку, визначеному чинним законодавством. Крім цього, отримання відповідного дозволу передбачено Законом України "Про захист економічної конкуренції", включаючи нормативно-правові акти Антимонопольного Комітету.

29 серпня 2003 року Віце Прем'єр Міністром України п. В.Гайдуком від імені Уряду України підписано офіційний лист - звернення до Президента ICANN п.Пола Тумей, в якому викладено інформацію щодо процесу нормалізації управління доменом верхнього рівня .UA і про прийняте Кабінетом Міністрів України Розпорядження N 447-р від 22.07.03 р. "Про адміністрування домену .UA". Цим листом Уряд України підтверджує, що недержавне некомерційне об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" визначається як відповідна організація для управління доменом .UA в інтересах українського та глобального Інтернет співтовариства під управлінням Координаційної Ради, в роботі якої, на принципах паритету та балансу інтересів сторін, прийматимуть участь представники недержавних організацій та органів державного управління. Листом формально запрошується початок процедури переделегування управління доменом .UA від приватних осіб п.Д.Кохманюка та І.Свиридова визначеній організації - об'єднанню "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" та пропонується узгодити всі необхідні кроки щодо підписання трьохсторонньої угоди між Урядом України, ICANN та об'єднанням UANIC у відповідності до "Принципів для делегування та адміністрування доменів верхнього рівня кодів країн" Міжурядового консультативного комітету (GAC) ICANN.
18 вересня 2003 року, після опрацювання в МЗС України офіційного перекладу, лист встановленим чином надіслано до ICANN.

23 жовтня 2003 року відбулась державна реєстраія об'єднання підприємств "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC). Відповідне рішення про створення та державну реєстрацію об'єднання UANIC у встановленому законодавством порядку було погоджено із Антимонопольним Комітетом України.

27 жовтня 2003 року на сайті відомої міжнародної правозахисної організації "Репортери без кордонів" (RSF) з'явилась інформація за матеріалами, наданими цій організації від ТОВ "Хостмайстер", що намагається тепер використовувати будь-які засоби для того, що би захистити свій приватний бізнес. Повідомлення про відповідну інформацію на сайті "Репортери без кордонів" було поширене в українських ЗМІ.
Крім того, що у вказаному повідомлені на сайті RSF були допущені помилки перекладу з англійської мови, повідомлення включає й принципові помилки щодо процесу реформування домену .UA. 30 жовтня відбулась телефонна розмова з головним офісом RSF(RWB), в результаті якої були з'ясовані погляди щодо принципових питань. За результатами розмови до офісу RSF(RWB) було направлено лист, в якому викладені основні питання, що обговорювались. Копію цього листа надіслано до ICANN.

30 жовтня 2003 року в англомовній частині сайту УНІАН опубліковано лист в редакцію директора ТОВ "Хостмайстер" п. Б.Мостового з його тлумаченням подій, що відбуваються у зв'язку з реорганізацією управління домену .UA.

4 листопада 2003 року прес-службою об'єднання підприємств "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC), через редакцію англомовних новин агентства УНІАН, було поширено прес-реліз англійською мовою щодо завершення процесу створення та державної реєстрації об'єднання UANIC, його основних принципів діяльності, найближчих цілей та позиції сторін - учасників об'єднання у відношенні до існуючої ситуації з адмініструванням домену .UA. Прес-реліз надіслано всім зацікавленим міжнародним організаціям (локальна копія прес-релізу).

5 листопада 2003 року отримано офіційну відповідь від Президента ICANN п.Пола Тумей (Dr. Paul Twomey, President and CEO ICANN) на лист Уряду України (Reference # 49-6078/8, August 29, 2003).

7 листопада в Господарському Суді м.Києва завершено двохмісячний судовий процес за позовом ТОВ "Хостмайстер" до Кабінету Міністрів України про визнання недійсним Розпорядження Кабінету Міністрів України N447-р від 22.07.03р. "Про адміністрування домену .UA".
Позовні вимоги ТОВ "Хостмайстер" грунтувались на тому, що громадянами України - Кохманюком Д.С. та Свиридовим І.А. - адміністраторами публічного домену ".UA", які начебто отримали відповідні повноваження згідно правил ICANN, позивачеві за цивільною угодою передані повноваження з адміністрування домену .UA, але самим ТОВ "Хостмайстер" не доведено, що зазначені громадяни мають право делегувати свої повноваження іншим особам. Крім цього, суд дійшов висновку, що позивачем не обгрунтовано та не підтверджено доказами повноваження і право саме Товариства з обмеженою відповідальністю "Хостмайстер", як юридичної особи, на адміністрування системного реєстру і системи доменних імен домену верхнього рівня ".UA". Не доведена також невідповідність діючому законодавству України факту створення об'єднання підприємств "Український мережевий інформаційний центр" і порушення цим фактом прав позивача.
Рішенням Господарського Суду м.Києва, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи, встановлено, що Уряд України, видавши Розпорядження N447-р від 22.07.03р. "Про адміністрування домену .UA", діяв у повній відповідності до Конституції і законодавства України та у межах встановленої законодавством України компетенції Кабінету Міністрів України. Всі пункти Розпорядження носять організаційний характер, спрямований на здійснення організаційних заходів щодо створення об'єднання підприємств "Український мережевий інформаційний центр" та заходів, необхідних для отримання повноважень від Інтернет корпорації з призначення доменних імен та номерів (ICANN), та вимогам діючого законодавства не суперечать. За таких обставин, суд прийняв рішення відмовити у позові ТОВ "Хостмайстер" та визнати право Уряду України врегульовувати діяльність органів виконавчої влади у сфері адміністрування домену .UA.. Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

14 листопада 2003 року ТОВ "Хостмайстер" подано апеляційну скаргу на рішення Господарського суду м. Києва від 7.11.03р. у справі 44/1 про визнання недійсним Розпорядження КМУ N 447-р "Про адміністрування домену ".UA"". Про це повідомив агентству "Інтерфакс-Україна" директор ТОВ "Хостмайстер" п. Б.Мостовий. 18.11.03р. на сайті ТОВ "Хостмайстер" розміщено копію цієї Апеляційної скарги.

18 листопада 2003 року, прийнятий новий Закон України "Про телекомунікації", який набув чинності з 23.12.03р.і Цим Законом визначаються повноваження держави щодо управління та регулювання діяльності в галузі телекомунікацій. Законом визначаються основні поняття та терміни такі як "Інтернет", "адреса мережі Інтернет", "адресний простір мережі Інтернет", "домен", "домен .UA", "інформаційна система загального доступу", "передавання даних", "електрозв'язок" та інші. Зокрема, 56 стаття Закону "Про телекомунікації", яка має назву "Адміністрування адресного простору українського сегмента мережі Інтернет", наполягаючи на "створенні умов для використання простору доменних імен на принципах рівного доступу", чітко визначає, що адміністрування адресного простору має здійснюватись виключно вповноваженою організацією та тим самим доповнює Розпорядження Кабінету Міністрів України N 447-р від 22.07.03р. "Про адміністрування домену ".UA"".

Крім зазначеного, цим Законом фактично ставиться крапка в суперечках навколо повноважень Кабінету Міністрів України та Державного комітету зв'язку та інформатизації, як центрального органу виконавчої влади в галузі зв'язку, щодо їх координуючої ролі у відношенні до галузі телекомунікацій і інформатизації, та зокрема в адмініструванні адресного простору українського сегмента мережі Інтернет.

8 грудня 2003 року Ухвалою Київського Апеляційного господарського суду прийнято до впровадження апеляційну скаргу ТОВ "Хостмайстер". Розгляд справи призначено на 16.01.04р. о 10 год. 30 хв. Справу буде розглянуто у складі трьох судій: головуючого судді - Брайко А.І., судій - Бившевої Л.І., Розваляєвої Т.С.

10-12 грудня 2003 року в Женеві під егідою Організації об'єднаних націй (ООН) та Міжнародного союзу електрозв'язку (МСЕ) відбувся Всесвітній самміт на вищому рівні з питань інформаційного суспільства. Одним із важливих питань, що розглядались Всесвітнім саммітом на вищому рівні, було питання управління ключовими елементами Інтернет, включаючи управління доменами верхнього рівня кодів країн.
Заключним рішенням цього Самміту 12 грудня 2003 року прийнято документи "Декларація принципів: Побудова інформаційного суспільства - глобальне завдання в новому тисячолітті" та відповідний "План дій".Зокрема в цих документах визначається, що (п.49 "Декларації принципів") "Управління використанням Інтернет охоплює як технічні питання, так і питання державної політики, та в ньому повинні приймати участь всі зацікавлені сторони та відповідні міжурядові та міжнародні організації… Політичні повноваження щодо зв'язаних із Інтернет питань державної політики є суверенним правом держав.". При цьому робиться визначення, що разом із державними органами питаннями управління Інтернет, включаючи питання управління адресами і іменами в Інтернет, мають опікуватись також приватний сектор та громадське суспільство та відповідні міжнародні організації. Відповідно (розділ С1 "Плану дій") пропонується створення моделей діючого "…партнерства між державним та приватним секторами (ПДП) або партнерства між кількома секторами (ПКС)…" та зокрема, у відношенні до доменів верхнього рівня кодів країн, в розділі С6 "Плану дій" зазначається: "Органам державного управління пропонується: … - здійснювати у належних випадках управління своїми відповідними доменами верхнього рівня кодів країн (ccTLD) або нагляд за ними..." та ін. Такій запропонованій моделі і визначеним завданням управління адресним простором відповідає, створена у відповідності до Розпорядження КМУ N 447-р, Координаційна Рада об'єднання підприємств "Український мережевий інформаційний центр".

16 грудня 2003 року у відповідності до п.3 Розпорядження КМУ N 447-р від 22.07.03р. "Про адміністрування домену ".UA"", а також у відповідності до попередніх рішень Міжвідомчої наради з питань адміністрування домену верхнього рівня .UA, рішення Координаційної Ради та Статуту об'єднання підприємств "Український мережевий інформаційний центр" до Державного комітету зв'язку та інформатизації надіслано проект Угоди про врегулювання відносин, пов'язаних з провадженням діяльності з адміністрування адресного простору українського сегмента мережі Інтернет.

16 грудня 2003р., згідно із листами-відповідями організацій, які виявили своє бажання прийняти участь в діяльності об'єднання підприємств "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC) та у відповідності до Розпорядження КМУ N 447-р "Про адміністрування домену ".UA"", сформовано поновлений склад Координаційної Ради UANIC. Протоколом N 2 засідання Координаційної Ради об'єднання підприємств "Український мережевий інформаційний центр" від 16.12.03р. затверджено Координаційну Раду у складі:

 1. Яценко Олег Володимирович, Голова Державного комітету зв'язку та інформатизації України;
 2. Бондар Віктор Васильович, начальник Управління стратегії розвитку інформаційних ресурсів та технологій Секретаріату Кабінету Міністрів України;
 3. Бурлаков Володимир Михайлович, заступник керівника управління аналітичного та інформаційного забезпечення Головного управління з питань судової реформи, діяльності військових формувань та правоохоронних органів Адміністрації Президента України;
 4. Герасимов Анатолій Павлович, заступник Голови Служби безпеки України;
 5. Кравченко Юрій Григорович, Заступник Голови - державний уповноважений Антимонопольного комітету України;
 6. Алексєєв Владислав Юрійович, представник Асоціації "Український Союз інтелектуальної власності" (УСІВ);
 7. Корж Юрій Віталійович, представник Асоціації операторів зв'язку "Телас";
 8. Поліщук Василь Григорович, Президент Української Національної Інтернет Асоціації (УНІА);
 9. Синявський Костянтин Степанович, Голова Правління Асоціації учасників ринку Інтернет в Україні (АУРІУ);
 10. Бернатович Олександр Станіславович, Голова Всеукраїнської асоціації комп'ютерних клубів (ВАКК);
 11. Березовець Олеся Валеріївна, Голова Правління Всеукраїнської громадської організації - Фонду "Інформаційне суспільство України" (ІСУ).

Наступне засідання Координаційної Ради поновленого складу заплановано провести в лютому 2004 року.

22 січня 2004 року, після спільного доопрацювання проекту, на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України N 447-р від 22.07.03р. та у відповідності до ст. 56 Закону України "Про телекомунікації", між Державним комітетом зв'язку та інформатизації України і об'єднанням підприємств "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC) укладено Угоду про врегулювання відносин, пов'язаних з провадженням діяльності з адміністрування адресного простору українського сегмента мережі Інтернет (Угода N 2 від 22.01.04р.).

3 лютого 2004р. Ухвалою Київського Апеляційного Господарського Суду прийнято рішення повністю відмовити в задоволенні Апеляційної скарги ТОВ "Хостмайстер", рішення Господарського суду м. Києва від 7.11.03р. у справі 44/1 про визнання недійсним Розпорядження КМУ N 447-р "Про адміністрування домену ".UA"" залишити без зміни, як законне та обгрунтоване.

 

Процес триває.

 


Повернутись
©UANIC WG, 2001-2003р. webmaster@ua-nic.net

Інформаційний вузол спільної Робочої групи з питань реорганізації системи управління домену .UA та створення спеціалізованого підприємства - об'єднання "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC)


В Робочій Групі представлені наступні організації:


Сайт діючої адміністрації домену .UA та доменів загального використання.
(в основному - англійська мова - English)

Dmitry Kohmanyuk home page

 

Вузол ТзОВ "Хостмайстер" - ініціативно створюваної нової Групи Координації домену .UA

 

 

 

 

 

 

Аналітичний вузол NetUA Information Server. Історія розвитку Інтернет в Україні та аналіз існуючої системи координуючих органів в Інтернет. Існуючі документи та рекомендації міжнародних координуючих організацій ICANN, RIPE, CENRT, WIPO тощо. (Англійською мовою - English).

Загальні положення проекту ІSPA-UA (1999 рік)

Аналіз до Плану заходів
по нормалізації і гармонізації адміністрування
національного домену вищого рівня .UA
згідно міжнародних норм і рекомендацій
(грудень, 1999)

Архів Internet.ru про події влітку 2000 року

Спільна нарада "Держава та Інтернет", 9-11 червня 2000 року. Розділ на сайті Держкомзвя'язку.
ПІДСУМКОВИЙ ДОКУМЕНТ
спільної наради “Держава та Інтернет”, 9-11 червня 2000р..

Розділ на вузлі Кабінету Міністрів України про Урядову комісію з питань інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органіввиконавчої влади

Указ Президента України #928/2000, 31.07.2000

Меморандум "Про об'єднання зусиль уповноважених державних органів та Інтернет-сервіс-провайдерів України при створенні Національного Регістру доменних імен в зоні .UA"

Лист Робочої групи з питань реорганізації системи управління домену .UA та створення Регістру доменних імен України діючому адміністратору домену .UA

 

 

Прес-реліз Про діяльність робочої групи

Проект Меморандуму про спільні дії по реорганізації адміністрування систем доменних імен України

Погоджувальний Протокол щодо створення ЗАТ "УКРАЇНСЬКИЙ МЕРЕЖЕВИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР", 12.03.2001 (українська та англійська мови - English)

Інформація щодо звернення ТОВ "Хостмайтер" до ICANN із доповіді С.Гульчука (локальна копія відео) на першому з'їзді АУРІУ (15-17 березня 2001 року) (обупліковано інформаційним Агетством K.I.S.S.)

Лист від Уряду України до ICANN щодо існуючої ситуації та Процесу реорганізації адміністрування домену .UA та створення ЗАТ "УКРАЇНСЬКИЙ МЕРЕЖЕВИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР", 15.03.2001 (українська та англійська мови - English)

Відповідь Президента та Генерального директора ICANN п. Стюарта Ління, 19 березня 2001 року.

Інтерв'ю Д.Кохманюка, адміністратора домену .UA, інформаційному Агенству K.I.S.S

 

4 квітня нарешті опубліковано погляди ТОВ "Хостмайстер" щодо процесу реформування

Коментар ТОВ "Хостмайстер" щодо спільної зустрічі із ДСТСЗІ від 2 квітня.

Концепція приватного ТОВ "Хостмайстер"

Прес-реліз ТОВ "Хостмайстер" "Про реорганізацію UA NCG у ТОВ "Хостмайстер"" (12 квітня 2001 року, м. Київ)

Спільне інтерв'ю учасників ТОВ "Хостмайстер" та ін. щодо подій після з'їзду ІнАУ (Інтернет газета "Експерт-Центр", 20 квітня 2001 р.).

Існуючий офіційний стан запису про адміністративні повноваження домену .UA в базі даних IANA\ICANN з контактними даними, що не відповідають дійсності.

Змінений стан контактної інформації в базі даних Network Solutions, Inc. (VeriSign, Inc.), яка не є авторитною щодо існуючого стану адміністративних повноважень ccTLD, та виконує функцію пошуку технічної та контактної інформації (nic-handle - змінено 11 червня 2001 року).

 

1-2 червня на зустрічі Міжурядового консультаційного Комітету (GAC) ICANN у Стокгольмі, Швеція, у тексті Комюніке визначена необхідність ICANN надіслати запит урядам країн ccTLD щодо існуючого стану та відношення уряду до адміністрації національного домену верхнього рівня.

Інформаційний огляд подій та добірка матеріалів, публікацій в пресі на сторінках агентства AIN.com.ua

Добірка інформації на сайті ITware[Віртуальної спільноти]

24 червня 2001 року на сайті ТОВ "Хостмайстер" опубликовано проект Правил домену .UA.

"Проблема створення реєстратора доменних назв в зоні .UA може бути вирішена найближчим часом", - власна думка Голови Держкомзв'язку та інформатизації пана Олега Шевчука у інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна. Надруковано Експерт-Центром, 11 липня 2001 року.

Відповідь на запитання Голови Служби Беспеки України пана В.Радченка на субонєму бріфінгу, 14 липня Агенству Інтерфакс-Україна, надруковано видавництвом Кореспондент.NET

З 20 липня (повідомлення 1 ) та (повідомлення 2) відбуваються зміни керівництва Держкомзв'язку та інформатизації України. Натомість ці зміни ніяк не порушують існуючого стану підготовки Розпорядження Уряду щодо системи управління доменним простором .UA. Ніяких розбіжностей у поглядах на процес реформування і протистояння між ДСТСЗІ та Держкомзв'язку та інформатики не існує та не може існувати.

 

 

Сайт-форум ТОВ "Хостмайтер", на якому обговорюються Правила домену .UA

Відкритий лист - звернення компанії DMedia™ щодо створення Координаційної Ради домену .UA

 

 

Протокол рішення другого з'їзду АУРІУ, в якому наголошується ініціатива створення Координаційної Ради домену .UA

 

Публічна заява про введення в дію нових Правил домену .UA (Д.Кохманюк, ТОВ "Хостмайстер", 3 жовтня 2001 року).

Інфорамація про Прес-реліз Служби Безпеки України щодо посилення безпеки в інформаційній та телекомунікаційній сферах України, UAToday, 22.10.2001
Оригінальний текст Прес-релізу

Інформація про засідання Ради національної безпеки та оборони України від 31 жовтня 2001 року. UAToday, 1.11.2001

Відкритий Лист Інтернет Ассоціації України (ІнАУ) щодо рішення Ради національної безпеки та оборони (РНБО) від 31 жовтня 2001 року

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інтерв'ю Голови Правління ІнАУ, Генерального Директора компанії Relcom-Ukraine пана Олексія Бурсука (AIN, 12.12.2001 р.)

 

Авторський погляд на перебіг подій подій та рішень на 3-му з'їзді ІнАУ, який відбувся 14 грудня 2001 року (AIN, 17.12.2001 р.)

Резолюція 3-го з'їзду ІнАУ, який відбувся у м. Києві 14 грудня 2001 року (MS WORD, 26,6 Kb)

 

 

 

 

 

Інформаційне повідомлення ТОВ "Хостмайстер" до учасників 3-го з'їзду ІнАУ щодо створення громадської організації "Українська Інтернет спільнота", що не було підтримано з'їздом, 14.12.2001 р.

Протокол N2 міжвідомчої наради з питань адміністрування домену верхнього рівня .UA, 28 листопада 2001 року.
Візуальная копія Протоколу:
сторінка 1
сторінка 2

 

Проекти Статуту та Установчого Договору об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)", що обговорюються в грудні Робочою групою (файли PDF, 50 та 130 кб).

 

Технічний переклад російською мовою Рапортів IANA від 31 серпня 2001 року та від 19 листопада 2001 року щодо переделегування Австралійського домену верхнього рівня .AU (файли PDF 150 та 70 кб). Цей процес розглядається як один з модельних процесів у відношенні ICANN до доменів верхнього рівня (ccTLD).

 

 

 

 

Сайт "Східно-Українського Центру Інтернет-Координації" у вигляді приватного товариства ПП "Координатор"

Проект (процес) створення Громадської Організації "Українська Інтернет спільнота"

ЗАЯВА Асоціації учасників ринку Інтрнет в Україні (АУРІУ) від 26 грудня 2001 року щодо діяльності ТОВ"Хостмайстер" та ультамативного введення в дію ПП"Координатор" Правил географічних доменів загального користування.

STATEMENT of the Association of the Ukraine's Internet market's participants, (26 december, 2001 - English)

 

 

 

 

 

 

 

 

Поновлені версії проекту Статуту та Установчого Договору від 22 січня 2002 року Об'єднання "Український мережевий інформаційний Центр (UANIC)".

 

 

 

 

 

7 лютого Верховною Радою у другому читанні прийнято проект Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та найближчим часом буде розглянуто проект Закону України "Про електронний цифровий підпис". (повідомлення на сайті ВІСТІ on-line)

 

 

 

 

 

 

Інформація про стан справ з реоганізацією системи адміністрування домену .UA та створенням Об'єдняння "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" на сайті агентства AIN, 19 березня 2002 року.

 

Інформація про можливі зміни керівництва ДКЗІ на сайті агентства AIN, 3 квітня 2002 року.

На початку червня Парламентом Південно-Африканської Республіки (ЮАР) ухвалено зміни до закону про телекомунікації (Electronic Communications and Transactions Bill) та рішення про переделегування національного домену верхнього рівня .ZA за рішеням Уряду ЮАР без згоди діючого адміністратору цього ccTLD пана Майка Лаврі
(читайте текст закона Electronic Communications and Transactions Bill и комментрарии действующей администрации Namespace ZA)

12 червня 2002 року, напередодні робочої зустрічі ICANN в Румунії, на якій відбудеться обговорення процесу реформування ICANN, Президент та Виконавчий Директор ICANN д-р Стюарт Лінн зробив доповідь перед Комітетом з торгівлі, науки, технології та простору Сенату США.
В доповіді визначаються основні напрямки та питання реформування ICANN, проблеми, та визначення необхідності участі національних Урядів в управлінні глобальним та національним простором Інтернет на засадах кооперації між урядовими та неурядовими організаціями - зацікавленими сторонами.

19 червня на сайті ICANN опубліковані нові документи, які мають відношення до процесів делегування та адміністрування національних (географічних) доменів верхнього рівня (ccTLD):

 

25 червня в студії ТРК "Громадське Радіо" відбулась зустріч та розмова про стан та перспективи розвитку Інтернет в Україні. Зокрема, в частині цієї розмови йшлося про конфлікт щодо істуючого порядку адміністрування домену .UA.
Отримати локальні копії записів зустрічи:
частина 1
частина 2
частина 3
частина тільки про домен

 

 

 

 

 

 

 

Розроблені та затверджені Міжвідочою Нарадою проекти документів щодо створення Об'єднання "Український мережевий інформаційний Центр (UANIC)":
Текст Статуту
титульна сторінка Статуту
Текст Установчого Договору
титульна сторінка Уст.Дог.
Проект Угоди між Державним Комітетом зв'язку та інформатизації та між Об'єднанням UANIC
Протокол N3 від 18.06.2002 р.
сторінка 1
сторінка 2
Протокол N4 від 27.06.2002 р.
сторінка 1
сторінка 2

 

2 липня в студії ТРК "Громадське Радіо" відбулось продовження розмови "Адміністрування домену .UA".
Отримати локальні копії записів зустрічи:
частина 1
частина 2
частина 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Протокол N1 зборів засновників Обєднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" від 22 жовтня 2002 року.

Лист від АУРІУ, за згодою із іншими учасниками процесу створення об'єднання UANIC, до ІнАУ.

Обговорення у листі розсилання членів ІнАУ питання про створення іншої (альтернативної) Ради за участю ІнАУ-УІС-ТОВ "Хостмайстер" без повідомлення інших учасників процесу.

Лист-повідомлення від 8 листопада 2002 р. про проведення 11 листопада зборів засновників Об'єднання UANIC.

Копія факсімільного листа від ІнАУ, переданого в 17:08 в п'ятницю 8.11.2002 р.

 

 

 

Заява (прес-реліз) Інтернет Асоціації України (ІнАУ) від 14.11.2002 р. про її здивування щодо створення Об'єднання "Український мережевий інформаційний центр (UANIC)" та затвердження складу Координаційної Ради домену .UA.
(Локальна копія заяви ІнАУ)

 

Роз'яснення Заступника Голови Координаційної Ради, Голови Правління АУРІУ п. Синявського з приводу заяви ІнАУ.

Лист - відповідь Держкомзв'язку на лист ІнАУ N1-777 від 8.11.2002 р

Локальна копія листа ІнАУ б/н від 09.07.2002 р. щодо рішення Правління ІнАУ від 02.07.2002 р. про включення представника ІнАУ п. Бурсука О.Д. до складу Координаційної Ради.

 

ЗАЯВА Інтернет Асоціації України (ІнАУ) про відмову участі в Координаційній Раді та об'єднанні UANIC, 02.12.2002 р.

 

21 лютого 2003 року відбулась офіційна презентація рапорту ООН "Оцінка електронної готовності України" (E-Readiness Assessment of Ukraine), 4,5 мб.. В цьому документі відображено інформацію щодо існуючого стану розвитку телекомунікаційної галузі, в тому числі й інформацію щодо створення об'єднання UANIC та ін.

Текст відкритою багатостороньої Угоди "Про створення громадської наглядової ради з питань адміністрування домену .UA" на сайті всеукраїнської громадської організації "Українська Інтернет спільнота", або локальна копія цієї Угоди.

У зв'язку з підписанням відповідної Угоди ще раз доречно переглянути деякі документи IANA/ICANN щодо відповіді - чи виконуються/враховуються ці документи де-факто діючим адміністратором та іншими сторонами "альтернативної Ради":
Структура системи доменних назв в Інтернет та делегування (ICP-1), травень 1999 року;
Відкритий лист ICANN до Урядів країн з приводу адміністрування доменів верхнього рівня їх країн;
Комюнике Міжурядового консультативного комітету ICANN;
Принципи делегування та адміністрування доменів верхнього рівня кодів країн (GAC Principles) від 23 лютого 2000 року.
Саме ці GAC Принципи підтримуються і Координаційною Радою і Урядом України у відношенні до адміністрування домену .UA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 березня 2003 року відбулись зміни керівництва Державного комітету зв'язку та інформатизації України. Указом Президента України М.Гончар звільнений з посади Голови цього Комітету, та іншим Указом Президента О.Яценка призначено на посаду Голови Державного комітету зв'язку та інформатизації України.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28 травня 2003 року Радою Європи прийнято Декларацію "Про свободу телекомунікацій в Інтернет",
локальна копія та переклад

 

 

 

 

 

 

20.06.03 09:14 Інтернет виданням PROext було поширено дослідження компанії-реєстратора IMENA.com.ua під назвою "Пользователи Интернет - против контроля СБУ над доменом .UA". В результаті опитування взяли участь 600 реєстрантів (користувачів доменних назв).

 

Програма ініційованого американською організацією "Інтерньюз-Україна" кругого столу з питань розвитку домену .UA, 1 липня 2003 року.

2 липня 2003 року, організація "Інтерньюз-Україна" розмістила прес-реліз щодо свого бачення дискусії, що відбулась 1 липня 2003 року на згадуваному круглому столі (локальна копія прес-релізу).

7 липня 2003 року, Інтернет Асоціація України (ІнАУ), що в партнерстві із американською організацією "Інтерньюз-Україна" виступила соорганізаторами круглого столу з питань розвитку домену .UA, розмістила на своєму сайті прес-реліз від 3 липня 2003 року, щодо свого власного бачення подій на згадуваному круглому столі (локальна копія прес-релізу ІнАУ).

7 липня 2003 року Асоціація учасників ринку Інтернет в Україні (АУРІУ), розповсюдила прес-реліз щодо подій, які відбувались 1 липня 2003 року при обговоренні питнаь розвитку домену .UA на круглому столі, що був організований організацією "Інтерньюз-Україна" (локальна копія прес-релізу).

Інформаційне повідомлення прес-служби Кабінету Міністрів України щодо ухвали Урядом України Розпорядження "Про адміністрування домену ".UA"".

Prime Minister Viktor Yanukovych signs Regulation "On administrating UA domain" through "Ukrainian network information center", 07/22/03

Інформаційне повідомелння на сайті Державного комітету звязку та інформатизації України щодо Розпорядження КМУ N447-р від 22.07.03

 

 

 

Відомо, що у тому самому Господарському Суді м.Києва також розглядається справа за позовом ТОВ "ДіМедіа" до ТОВ "Хостмайстер" щодо визнання недійсними "Правил домену .UA" та похідних від них "Правил домену .COM.UA". В цій справі ТОВ "ДіМедіа" стверджує що ТОВ "Хостмайстер" порушує його права, відмовляючи в укладанні договору, чим унеможливлює діяльність ТОВ "ДіМедіа", як реєстратора в доменах .UA та COM.UA.
Відповідна інформація також розміщена на сайті ТОВ "Хостмайстер".

 

8 серпня на сторінках Інтернет-видання ForUm розміщено інформацію "Громадська наглядова рада реформується в об'єднання підприємств".

 

 

 

 

 

 

Антимонопольний комітет дозволив створити "Український мережевий інформаційний центр" для управління інтернет-доменом ".ua"
УНІАН, 23.08.2003

 

 

 

 

 

 

Лист від Уряду України до ICANN від 29.08.03р. (надіслано 18.09.03р.).

Відповідь Президента ICANN
пана Пола Тумей (Dr. Paul Twomey, President and CEO ICANN), 5 листопада 2003 року

 

Прес-реліз щодо завершення процесу державної реєстрації об'єднання підприємств "Український мережевий інформаційний центр",
UANIC, 27/10/03р.

 

 

Лист до міжнародної правозахисної організації "Репортери без кордонів" (RSF-RWB), за результатами телефонної розмови 30.10.03р.

Лист директора ТОВ "Хостмайстер" п. Б.Мостового до редакції англомовних новин УНІАН, 30.10.03р.

Прес-реліз об'єднання "Український мережевий інформаційний центр" (UANIC), поширений редакцією англомовних новин агентства УНІАН, 4.11.03р.,(English version)
(локальна копія прес-релізу)

Лист від Держкомзв'язку до RIPE NCC, 07.11.03р.

 

 

Рішення Господарського Суду м.Києва за позовом ТОВ "Хостмайстер" до Кабінету Міністрів України, 07.11.03р.