RAMAZAN SONRASI BESLENMEYE DİKKAT !


Açıklama: RAMAZAN AYINDA YAVAŞLAYAN METABOLİZMA, YEMEK DÜZENİNİN DEĞİŞMESİ, BAYRAMDA TATLI TÜKETİMİNİN ARTMASI KİLO ARTIŞINA DAVETİYE ÇIKARMAKTADIR.
Kategori: Genel
Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2018
Geçerli Tarih: 23 Eylül 2018, 10:56
Site: Yalova Gazeteleri - Marka Yalova
URL: http://www.yalovagazeteleri.com/haber/7896-genel-ramazan-sonrasi-beslenmeye-dikkat-.html


Reflex Spor Salonu’nun Beslenme Ve Diyet Uzmanı Elif NARÇİN ramazan ayından sonra yağ, karbonhidrat ve basit şeker içeriği yüksek olan ağır hamur tatlıların tüketimine dikkat edilmesini önerdi.
Bayramlarda şeker içeriği yüksek gıdaların tüketiminin arttığını ve 2 öğün beslenme sonucu metabolizmamızın yavaşladığını söyleyen NARÇİN , “Bayram geleneğimizde olan ziyaretlerimizde genellikle şerbetli tatlılar, şekerler, çikolatalar ikram edilir. Bu durum ise kan şekerimizde ani dalgalanmalara yol açarak sağlımızı tehdit etmektedir. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar hazırlamak ve porsiyon kontrolüne dikkat ederek tatlı tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Ramazandan sonra normal beslenme düzenine dönerken, kilo artışından kaçınmak için yavaşlayan metabolizmamızı göz önünde bulundurarak hafif besinleri tercih etmeliyiz. ‘’ ifadesini kullandı.  ,
Bayramın ilk günü beslenme düzeninin değişmesiyle beraber yemek yeme isteğinde de artışlar görülebildiğini belirten NARÇİN, ‘’ Düzensiz beslenme ile yavaşlamış olan metabolizmamızı daha da yavaşlatmak yerine Ramazandan sonra 3 ana ve 2-3 ara öğün yaparak artan iştahımızı kontrol altına alıp metabolizma hızımızı artırabiliriz. 1 aydan sonra özlem duyulan kahvaltı öğünü ile güne başlanmalıdır. Kahvaltıda hamur işleri, kızartmalar, pastalar yerine hafif kahvaltılıklar tercih edilmelidir. Ana öğünlerde daha çok sebze yemekleri, salatalar, hafif yemekler; aralarda ise mevsim meyveleri, süt, ceviz, fındık, badem gibi atıştırmalıklar tercih edilebilir. Ramazanda geceleri yemek yeme alışkanlığı gelişmektedir. Ramazan biter bitmez bu alışkanlığı terk edilmelidir. Yemek saatlerini düzene koyarak akşam yemeği en geç 18.00-19.00 saatlerinde tüketilmiş olmalıdır. Aradan 2-3 geçtikten sonra gerekirse ufak bir ara öğün yapılabilir.’’ dedi. 
Su tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan NARÇİN, ‘’ Ramazan sonrası havaların da ısınmasıyla birlikte vücudumuzun sıvı ihtiyacı artmış durumdadır. Vücudumuzu susuz bırakmamak adına günde ortalama 8-10 bardak su tüketilmelidir. Özellikle tatlı tüketiminin de bayram bahanesiyle fazla olmasından dolayı birkaç bardak daha fazla su tüketilirse oldukça güzel olacaktır.’’ suyun önemini belirtti.