people playing: 54, servers online: 17, games played: 142,000,000 Top Player: Penguin

  Toribash Community » Clans » Organiζations » Official Organiζations » #Polska
Register FAQ General Rules Community
Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old Jul 17, 2014   #1
•JtanK
Grim Pole
 
Black Metal Belt
Join Date: Jun 2008
Posts: 5,616
Clan: re[#] Kanał IRC #polska
Hej, witajcie w praktycznie najważniejszym temacie w całym ORGu. Sercem polskiej sceny TB jest kanał #polska na serwerze irc.toribash.com. Tam przesiaduje zauważalna część polskiego community (głównie dlatego, że mało jest nas stosunkowo mało). Gorąco zachęcam do włażenia na ten kanał, bycia aktywnym i tak dalej, i tak dalej. Jednocześnie jeśli macie jakąś sprawę do załatwienia, to IRC jest najlepszą i najszybszą metodą.
Na kanale jest troszeczkę specyficzny nastrój przede wszystkim z powodu bandy zżytych stałych bywalców, ale nie ma się co bać. Wystarczy ogarniać, czyli nie robić z siebie idioty od razu po wejściu/nie klnąć na wszystkich na kanale.

Wieczorami siedzi na kanale mniej więcej jakieś 10 osób. Mam nadzieję, że zacznie się pojawiać więcej.

Bezpośredni link do webowego klienta, którym można wejść na kanał:
LINK
lub oficjalny toribashowy webchat: http://forum.toribash.com/chat_view.php?channel=polska
Ew. jak ktoś planuje zostać na dłużej, polecamy zdobyć klient irc (większość używa kvirca lub mirca).

PS
Ten temat będzie potem ogólnie "zremontowany" i wyładniony, ale póki co jest tutaj absolutne konieczne do egzystowania minimum ._. Przy okazji nie spamujcie, że "hehe ale chujowy post" i generalnie nie śmieszkujcie, ten temat ma bezpośrednio służyć informacji o ircu i ewentualnym pytaniom o korzystanie z niego, nie gadaniu o logach albo o tym jaki śmieszny dowcip opowiedział verax. Niepotrzebne posty skasujemy >_<

Last edited by JtanK; Sep 22, 2014 at 05:57 PM.. Reason: <24 hour edit/bump
JtanK is offline   Reply With Quote
Old Jul 17, 2014   #2
Powas
Angry Pole
 
PhD Candidate Belt
Join Date: Sep 2008
Posts: 8,245
Clan: reTutorial do mirca by Jtank

mIRC to popularny i porządny klient. Nie jest darmowy, aczolwiek ma miesięczny trial, który potem dodatkowo można jeszcze chwilę ciągnąć.
Można go sobie pobrać stąd.

Teraz kilka podstaw do przygotowania swojego mIRCa na spędzenie reszty życia na toribashowym serwerze i kanale #polska:

1. Ustawienie opcji i serwera.

Po zainstalowaniu odpalamy mIRCa. Domyślnie na sam początek wyskakują nam opcje. Można w nich chwilę pogrzebać i pobawić się, ja natomiast opiszę rzeczy najważniejsze:

Zakładka connect - w polu nickname oczywiście nick, który chcemy używać. W polu alternative nick alternatywny, który zostanie nam ustawiony jeśli akurat na serwerze ktoś będzie używał naszego nicku (zazwyczaj my sami, gdy zawiedzie internet i połączy nas od nowa, a "duch" starego połączenia jeszcze nie wyszedł sam). E-mail i Name są pomijalne.
Przechodzimy do zakładki Servers zaraz poniżej.

Wciskamy Add i wypełniamy tak jak na obrazku (description akurat można pominąć), ważne żeby wypełnić server: irc.toribash.com i port 6667. Potem wcisnąć ok i na liście znaleźć nowododany serwer, kliknąć select. Od teraz będziemy łączyć się na serwer ircowy toribasha. Z ważnych opcji to tyle, możemy jeszcze sobie dla wygody przejść do zakładki IRC>Messages i upewnić się, że mamy zaznaczone "Timestamp events" i format [HH:nn:ss].

2. Pierwsze kroki, wchodzenie na kanał

Naciskamy przycisk połączenia do serwera lub z menu File->Connect.

Zostaniemy połączeni do serwera irc.toribash.com. W okienku statusowym serwera nawali nam małopotrzebnego tekstu, do tego domyślnie powinny wyskoczyć "ulubione kanały". W mIRCu domyślnie jest masa tych kanałów, które na serwerze Toribasha nawet nie istnieją. Osobiście proponuję zaznaczyć pierwszy z nich, a potem trzymając shift zaznaczyć ostatni na liście (czyli zaznaczyć wszystkie na raz) i wybrać Delete.

Teraz, gdy nasza lista jest ładnie wyczyszczona, czas dodać prawilne kanały takie jak #polska. Klikamy Add i w polu "Channel" wpisujemy #polska. Zaznaczamy też pole Join on connect. Dajemy OK i od teraz za każdym razem, gdy połączymy się do serwera, automatycznie będziemy wchodzić na kanał #polska. Analogicznie można tak sobie dodawać inne kanały, a dwoma przykładowymi, wartymi uwagi kanałami są #support (pomoc) i #toribash (obowiązuje na nich raczej język angielski)

3. Rzeczy bardziej zaawansowane.


a) Rejestracja nicku i autoidentyfikacja przy wchodzeniu

Zarejestrowanie nicku zabezpiecza go przed użyciem przez innych, poza tym pozwala na korzystanie z opcji takich jak automatyczne dostawanie operatora na jakimś kanale.
Łączymy się do serwera. Zakładając, że masz w obecnej chwili taki nick, jakiego chcesz stale używać - w dowolnym oknie czatu (najlepiej w statusowym serwera) piszemy następującą komendę:
/msg nickserv register <jakieś hasło> <nasz mail> .
Jeśli wszystko będzie w porządku, nasz nick zostanie zarejestrowany, a my zalogowani. Za każdym następnym wejściem na serwer możemy się zalogować wpisując komendę
/msg nickserv identify <hasło>
No ale - robienie tego za każdym wchodzeniem na serwer jest uciążliwe, dlatego wchodzimy na górze w Tools->Options. Otworzy się znane nam już okno z opcjami. Wchodzimy do zakładki Connect->Options i wciskamy Perform

Zaznaczamy opcję "Enable perform on connect" a w polu poniżej wpisujemy komendę do logowania sie.

Dajemy OK. Od teraz zawsze przy łączeniu się do serwera będziemy się automatycznie logować na nasz nick.

Co jeśli ktoś używa mojego zarejestrowanego nicka i podszywa się za mnie? Należy wtedy skorzystać z komendy:
/msg nickserv ghost <nasz_nick> <hasło>
Gość zostanie wyrzucony z serwera, w międzyczasie ty możesz zmienić nick na zarejestrowany komeną /nick <nick> i zalogować się.


b) Highlighty czyli powiadomienia
Highlighty działają na takiej zasadzie, że gdy ktoś użyje określonych przez nas słów, to mIRC odtworzy krótki dźwięk i zacznie mrugać. Służy to do zwracania czyjejś uwagi - jeśli ktoś ma do ciebie ważną sprawę to zacznie spamować ci highlightami aż odpiszesz. Dodawanie highlightów jest proste.

Musimy dostać się do Adress Book - jest kilka sposobów. Najprostszy to skrót klawiszowy Alt+B, ewentualnie możemy iść przez Tool->Adress Book. Przechodzimy do zakładki "Highlight".

Klikając na add możemy dodać sobie highlighty. Wciskamy więc i otwiera nam się okno:

Wypełniamy je w podobny sposób, można sobie tam określić jak dokładnie wygląda powiadomienie, w polu "Play sound" określić czy będzie odtwarzany w ogóle jakiś dźwięk. Najlepiej dodać sobie kilka highlightów:
a) $me - ustawia highlight na nasz obecny nick. Jeśli będziesz miał nick "xxp0l4cz3kzabujca420xx" to będziesz otrzymywał powiadomienia wtedy, gdy ktoś napisze dokładnie to
b) ewentualne inne alternatywy naszego nicka, po których ktoś może nas wołać. Np. ja mam highlight na "Jt", Thrandir ma highlight na "Zak" (jego inny nick).
c) ruszciedupy to masowy highlight kanału #polska. Jeśli ktoś chce się zwrócić do ogółu to zamiast highlightować każdego z osobna napisze "ruszciedupy". Nie wolno go nadużywać, służy on do zwracania uwagi na rzeczy takie jak turnieje w grze.

Klikamy ok, ok i highlighty są ustawione. Korzysta się z nich tak jak wspominałem, pisząc. Większość osób ma highlight na swój dokładny nick, więc np. pisząc "Powas: pls pomusz", Powas dostanie highlighta.
Taka dawka wiedzy o mIRCu powinna pozwolić na dość ogarnięte użytkowanie.

retired
Powas is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +1. The time now is 01:54 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
ragdoll fighting game physics fighting game ragdoll fighting physics funmotion joints martial arts karate pc mac free game turn based game