Smartfonowa fotografia: Przyspiesz czas z Lapse It

Strona główna Aktualności

O autorze

Nagrania poklatkowe pokazują rzeczy, których zwykle zobaczyć nie możemy – zmiany pogody, ruch roślin czy postęp w budowie. Doceniają je zarówno miłośnicy filmów przyrodniczych, jak i Breaking Bad. Dziś takie filmy każdy może nagrywać swoim smartfonem. Warto sprawdzić, czy domyślna aplikacja do obsługi aparatu ma już taką funkcję, a jeśli nie, można sięgnąć po aplikację Lapse It.

Lapse It to jedna z popularniejszych aplikacji do nagrywania filmów poklatkowych, dostępna dla systemów Android oraz iOS w wersji darmowej i płatnej (Lapse It Pro). Z jej pomocą można zarejestrować sekwencję zdjęć, przyciąć ją, a następnie wyrenderować film o wybranej liczbie klatek na sekundę i dołączyć do niego ścieżkę dźwiękową z pliku.

Przed rozpoczęciem nagrania warto wyposażyć się w statyw lub znaleźć bezpieczne miejsce, w którym smartfon będzie mógł stać bez ryzyka, że spadnie lub ktoś go potrąci. Jeśli nagranie będzie długie, warto zapewnić mu dostęp dodatkowego zasilania. Potem wystarczy wybrać kadr i można nagrywać.

Po utworzeniu nowego projektu w LapseIt Pro należy wybrać parametry aparatu. Można tu zdefiniować interwał (od 100 milisekund do 9999 minut), rozmiar obrazu (od 360p do 1080p oraz „pełny”) oraz można wybrać kamerkę (przednia lub tylna). Można także skorzystać z rejestrowania na życzenie i zabawić się w robienie animacji (na przykład takich). W precyzyjnym ustawieniu obiektów pomoże podgląd poprzedniej klatki.

Ponadto warto zapoznać się z bardziej zaawansowanymi opcjami i wymusić odpowiednie ISO, zależnie od warunków nagrywania, wybrać balans bieli i zablokować jego zmianę (przydatne przy nagrywaniu zmian pogody), włączyć lampę błyskową i zablokować ustawianie ostrości. Można także już na tym poziomie wybrać efekt, z jakim będzie nagrywany film, ale lepiej zaczekać z tym, aż projekt będzie gotowy. Potem pozostaje nacisnąć czerwony przycisk i zostawić smartfon w spokoju na jakiś czas. Zatrzymane nagranie można kontynuować później – wystarczy w szczegółach projektu wybrać pozycję Resume capture.

Po zakończeniu nagrywania można przystąpić do obróbki. Warto skontrolować nagranie, ewentualnie przyciąć nieatrakcyjny początek lub koniec, zmienić orientację, przyciąć film do kwadratu i nałożyć efekt. Należy także wybrać liczbę klatek na sekundę w renderowanym filmie, kodek (H264 „Awesome”, MP4, MOV), jakość i ewentualnie dodać ścieżkę dźwiękową z pliku.

Przetwarzanie filmu oczywiście zajmie trochę czasu, ale w bibliotece pojawi się dobrej jakości nagranie poklatkowe, gotowe do udostępnienia lub dalszej obróbki w innym programie. LapseIt Pro nie ma niestety możliwości montowania filmów z kilku projektów – można najwyżej kontynuować nagrywanie w ramach jednego projektu, co nie zawsze jest satysfakcjonujące. Sporo do życzenia pozostawia także jakość tłumaczenia aplikacji na język polski.

W ustawieniach aplikacji można zdefiniować domyślne wartości dla różnych parametrów, a także zmienić ścieżkę zapisu projektów. Warto zwrócić uwagę na możliwość nagrywania w tle, która działa na niektórych telefonach i może oszczędzić problemów z akumulatorem podczas nagrywania.

Częścią LapseIt Pro jest serwis społecznościowy, w którym można udostępniać swoje poklatkowe dzieła. Filmy można oglądać zarówno w aplikacji, jak i na stronie projektu. Produkcje innych użytkowników można oczywiście dodawać do ulubionych, można też śledzić aktywność ulubionych użytkowników by nie przegapić żadnego z pięknych filmów.

© dobreprogramy

Komentarze