Receta Bazë
Komente nga Fb - Shkruaj një koment

Panine me qumësht pluhur

Përgatitja: 40 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4 Persona Persona

Përgatitja për panine me qumësht pluhur mund të duket recetë e komplikuar por hapat qe kemi shpjeguar në ketë recetë janë shumë të thjeshta. Paninet dalin të buta dhe të shijshme, një aromë delikate qe mund tu shoqërojë çdo mëngjes.

Përbërësit për Panine me qumësht pluhur


  • 120 ml ujë

  • 1 lugë vogël maja

  • 1 lugë vogël sheqer

  • 250 gr miell

  • 200 gr qumësht pluhur

  • 40 gr gjalpë

  • 1 vezë

  • pak kripë

  • 1 e verdhë veze

  • susam sipas dëshirës

Përgatitja e panineve me qumësht pluhur

Në një enë qelqi hedhim ujin e vakur, majanë, sheqerin dhe i trazojmë sa të tretet majaja.
Më pas në enë shtojmë qumështin pluhur, vezën dhe kripën. E trazojmë parsëri me rrahëse vezesh sa të tretet qumështi dhe vazhdojmë të hedhim miellin e situr.

Pasi janë bashkuar të gjitha masat shtojmë gjalpin në temperaturën e ambientit. Brumin e hedhim mbi tavolinën e punës dhe e punojmë për gati 15 minuta.
Brumin e hedhim përsëri në enën prej qelqi e mbulojmë me qeskë kuzhine dhe e lemë të pushojë. Duhet të presim derisa brumi të dyfishojë masën.

Më pas brumin e ndajmë në toptha, i japim formën që dëshirojmë dhe i rreshtojmë në një tavë të shtruar me letër kuzhine.
Tavën e vendosim në furrë të fikur dhe e lemë për 1 orë e 30 minuta që paninet me qumësht pluhur të dyfishohen. Pasi janë dyfishuar i lyejmë me të verdhën e vezës dhe i spërkatim me pak susam.

Paninet me qumësht pluhur i pjekim në furrë të para-ngrohur në 180°C për 15 minuta. Tani ngelet të shërbejmë këto panine me qumësht pluhur fantastike me pak reçel sipër ose sipas dëshirës tuaj.

Ju bëftë mirë!

Receta Gatimi

Shkruani komentin tuaj - Komente