ФИФА ја казни Албанија, опомена и помала казна и за нашата федерација

ФИФА го казни фудбалскиот сојуз на Албанија поради националистичко и политичко скандирање на мечот со Македонија во квалификациите за СП..

Албанија е казнета со 30 000 франци и има опомена поради албанскиот национализам, политичко скандирање и палење напиротехника , а поради се ова нaвeдено доцнеше стартот на натпреварот во Струмица.

На средбата присуствуваа околу 300 навивачи на Албанија кои за време на целиот меч се однесуваа недолично. Помала казна и поомена доби и Македонскиот фудбалски сојуз поради непримерно нацивање, а опомена доби и ираелскиот фудбалски сојуз за мечот против нашиот тим во Хаифа на кој беа фрлани стари предмети на теренот.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top