Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..!


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 POZITA GJEOGRAFIKE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ROMANTIKA
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 685
Age : 35
Localisation : Aty ku je dhe ti
Loisirs : Diku ne zemer
Votė : 0
Pikėt : 718
Registration date : 19/11/2008

MesazhTitulli: POZITA GJEOGRAFIKE   Sun Feb 21 2010, 21:12

Peja njihet si njė ndėr qytetet mė tė vjetra nė Kosovė dhe pėrbėn njė ndėr qytetet mė tė bukura dhe mė tė pasura me potenciale kulturo-historike dhe bukuri tė rralla natyrore. Komuna e Pejės pėrfshin njė hapėsirė prej 603 km2 ndėrsa vetėm qyteti i Pejės ka njė sipėrfaqe prej rreth 20 km2. Qyteti i Pejės shtrihet nė perėndim tė Kosovės, nė mes 42 e 40 shkallė tė gjėrėsisė veriore gjeografike dhe 20 e 18 shkallė tė gjatėsisė veriore gjeografike. Lartėsia mbidetare nė qytet ėshtė 520 m, ndėrsa maja mė e lartė ėshtė 2552 m. Peja shtrihet pėrgjat dy anėve tė lumit Lumbardhė i cili burron nė Bjeshkėt e Rugovės dhe ka njė gjatėsi prej 63 km deri nė lidhje me lumin e Drinit tė Bardhė. Lumi i Drinit tė Bardhė burimin e ka nė fshattin Radavcė ku krijon ujvarėn mahnitse dhe shumė tėrheqėse pėr vizitor e cila ka gjatėsi prej 30 m.
Vetitė klimatike tė Pejės karakterizohen me klimė tė mesme kontinentale tė modifikuar me komponente tė klimės mesdhetare.

SI MUND TĖ ARRIHET
Pėrmed Maqedonisė mund tė arrihet nė dy anė: pėrmes kufirit nė Han tė Elezit duke ndjekur rrugen magjistrale pėr Prishtinė-Pejė dhe pėrmes kufirit Globoqicė duke ndjekur magjistralen Prizren-Pejė. Lidhja pėrmes Shaqipėrisė bėhet nė dy kufinjė, ajo e Qafės sė Morinės duke ndjekur magjistralen Prizren-Gjakovė-Pejė dhe kufirit tė Qafė Thanės duke ndjekur magjistralen Gjakovė-Pejė.
Pėrmes kufirit tė Kullės pėr vetėm 30 km Peja lidhet me Malin e Zi, si dhe me atė tė Qakorit e cila kalon pėrmes Grykės sė Rugovės mirėpo e cila pėr momentin ėshtė mbyllur pėr qarkullim.
Shfryetėzimi i rrugėve ajrore pėr nė Komunen e Pejės mund tė bėhet pėrmes aeroportit ndėrkombėtar tė Prishtinės i cili ėshtė mė i aferti me Pejėn dhe ka vetėm 70 km prej ku mund tė gjeni taksi apo autobus pėr tė ardhur deri nė Pejė.
Lidhja me rrugė hekurudhore nga Peja bėhet pėrmes Prishtinės prej nga pastaj mund tė kalohet pėr nė Maqedoni pėr tė vazhduar nė vendet tjera tė Evropės._________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POZITA GJEOGRAFIKE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mirė Se Vini Nė Peje-Lule-Dugagjini..! :: Kosova & PEJA QYTETI :: Histori Pejane-
Kėrce tek: