01-02 Mayıs 2010 Turna Yarışması


Açıklama: Derneğimiz Tarafından Düzenlenecek Olan Turna Balığı Yarışması 1-2 Mayıs'ta Yapılacak
Kategori: Etkinlikler
Eklenme Tarihi: 06 Nisan 2010
Geçerli Tarih: 19 Eylül 2018, 04:18
Site: Samader - Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları
URL: http://www.samader.com/haber_detay.asp?haberID=96


Bu yıl 3.sü gerçekleştirilecek olan Turna Balığı Yakalama Yarışması 02 Mayıs 2010 Pazar günü Mollaköy Göletlerinde Yapılacak.


YARIŞMA ŞARTNAMESİ


SAMADER
SAKARYA RASTGELE AMATÖR OLTA BALIKÇILARI

VE DOĞAL HAYATI KORUMA DERNEĞİ


01-02 MAYIS 2010 TURNA BALIĞI TUTMA YARIŞMASI


Tarih    : 02/05/2010


Yer      : Arifiye (Mollaköy) Göletleri SAKARYA


Yarışma Saati: 02/05/2010 tarihi saat 07:00 ile 12:00 saatleri arasında yapılacak olup, yarışmacılar hazırlıkların tamamlanabilmesi maksadıyla en geç saat 06:30 da yarışma alanında hazır bulunacaklardır.


Yarışma SAKARYA ilinde sportif amaçlı amatör olta balıkçılığını kamuoyuna tanıtmak, amatörlük ruhunu geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde yürürlükteki kanun tüzük ve yönetmeliklere uyulmasını sağlamak, yarışma heyecanı ile amatör olta balıkçılarını bir araya getirerek, onları kaynaştırmak, yarışma kültürü, paylaşım ve yardımlaşma anlayışını geliştirmek amacıyla düzenlenmiştir.


YARIŞMA ŞARTNAMESİ:

1380 sayılı su ürünleri kanunu, su ürünleri yönetmeliği ve 2/2 numaralı amatör (sportif) su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğler hükümlerine kesinlikle uyulacaktır.
1-Yarışma tek tür için yapılacak olup, bu tür Turna balığıdır. Her yarışmacı en fazla 2 olta ile yarışabilir.

2-Yarışmada tutulacak olan Turna balığı 40 cm.’in altında olamaz, 40 cm’in altında tutulan balıklar değerlendirmeye alınmayacak olup, bu balıklar zedelenmeden itinalı bir şekilde yakalandıktan sonra derhal suya salınacaktır.

3-Yarışmada çevrede kirlilik yaratmayacak ve diğer yarışmacılara zarar vermeyecek şekilde avlanma yapılacaktır.

4-Tebliğler ve yarışma şartnamesine uymayan yarışmacılarımız diskalifiye edilecektir. Ayrıca bu yarışmacılar için tebliğlerde belirtilen cezai yükümlülükler söz konusu olabilecektir. Avlanma sırasında kural dışı hareketler gözlemciler tarafından masa hakemlerine bildirilecek, değerlendirme masa hakemlerince yapılacaktır.

5- Yarışmacılar seçimlerine göre kıyıdan veya bot ve kayık ile avlanabilir. Bot ve kayık ile avlanacak olan katılımcılar bu durumlarını yarışma formunda bildirmek zorundadır.(Bot ve kayık katılımına yarışmacı katılım kayıt numarasına göre öncelik verilir. Bot ve kayık sayısı 50 yi aştığında bot ve kayık ile yarışmaya izin verilmeyecektir. Bot veya kayık kullanım kurallarına uymayan yarışmacıların botu ve kayığı yarışmadan çıkartılır. Bot veya kayık ile yarışma hakkı sıradaki yarışmacıya verilir.
(a) Bot veya kayık ile en fazla 2 yarışmacı avlanabilir.

(b) Kürek ve elektrikli motor harici bot ve kayıklar kullanılmayacaktır.

(c) Can yeleği olmayan yarışmacılar bot veya kayık ile avlanamaya çıkmayacaktır.

(d) Alkollü ve herhangi bir ilaç almış olan kişiler bot veya kayık ile avlanamayacaktır.

6- Kepçe kullanımı serbest olup, kakıç kullanımı yasaktır.

7- Yarışmacılar 2/2 tebliğler hükümlerine aykırı hareket edemezler. Canlı yem ile avlanacak yarışmacılar, yarışmacı katılım formlarında bu durumlarını belirteceklerdir. Canlı yemleri kendileri tedarik edeceklerdir.

2/2 Tebliğ 2.Bölüm Madde 10 :

(1) Çizelge-3’de yer alan yemeklik balıkların, amatör avcılıkta yemlik balık ağı ile avlanmaları serbesttir(2) Bir amatör balıkçı livar ya da canlı yem kovası içerisinde, çizelgede yer alan türlerden, en fazla 30 adet yemlik balık bulundurulabilir.

(3) Ekolojik açıdan zararlı ya da potansiyel zararlı balık türleri canlı yem olarak kullanılamaz.
(4) Yemlik balıklar, avlanması hedeflenen türün avcılığının serbest olduğu dönemde avlanabilirler.
(5) Yemlik balık boyu azami 12 cm olup, bundan büyük boylar, avlanabilir balık sınıfında değerlendirilir.

(6) Yasal sayı ve boy sınırlamaları dâhilindeki deniz ve tatlı su balıkları yem amacı ile kullanılabilir.
(7) Yemlik balıkların canlı olarak nakli yasaktır. Canlı yem ile avlanacak yarışmacılar, yarışmacı katılım formlarında bu durumlarını belirteceklerdir. Canlı yemleri kendileri tedarik edeceklerdir. Yarışma esnasında ve yarışma öncesinde bulundukları avlaktan canlı yem yakalayabilirler.

8- Yarışmacılar kıyıya dik atış yapmak zorundadır.

9- Yarışmacılar tuttukları balıkları yarışma bitiminden sonra, saat 13:00’e kadar masa hakemlerine teslim edecek ve masa hakemlerince yapılacak değerlendirme sonucunda dereceye girenler belirlenerek ilan edilecek, değerlendirmesi yapılan balıklar balığı yakalayan yarışmacı tarafından kamera kaydı yapılarak suya iade edilecektir.

YARIŞMA DÖRT KATEGORİDE YAPILACAKTIR.

1. Kategori: Tekne ve Bottan En Büyük Turna için yarışılacak (İlk üçe girene ödül verilecektir)

2. Kategori: Tekne ve Bottan Limitler Dâhilinde En Çok Turna için yarışılacak  (Sadece Birinciye ödül verilecektir)

3. Kategori: Kıyıdan En Büyük Turna için yarışılacak (İlk üçe girene ödül verilecektir)

4. Kategori: Kıyıdan Limitler Dâhilinde En Çok Turna için yarışılacak  (Sadece Birinciye ödül verilecektir)

 

DEĞERLENDİRME ÖLÇÜSÜ

Her iki kategori’nin tespitin de balığın (Boyu) belirleyici kıstas olacaktır. Aynı boyda balık tutulması halinde ağırlığı (kg) esas alınacaktır.


ÖDÜLLER
Yarışmada dereceye girenlere; Kupa ve sponsorlardan gelen çok değerli ödüller verilecektir. Dereceye giremeyen yarışmacılara katılım belgesi ve çekilişle sürpriz hediyeler verilecektir.


KATILIM ÜCRETİ :

Katılım ücreti yarışmacılar için 25 TL.dir, yarışmacının yanında getirdiği misafiri tüm hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanacaktır.


NOT : Yarışmacılar sadece bir dalda ödül alabilirler.

Ayrıntılı Bilgi İçin :

Web Adresi : www.samader.com

E-mail : info@samader.com

Telefon Dernek : 0.264.274 38 28

Başkan Nihat AVCI : 0.532.276 22 56

Başkan Yrd. Semih KOLÇAK : 0.507.350 34 85

-------------------------------------------------------------------------------------------------------


Yarışma Organizasyon Formatı

 

1. Organizasyon masası devamlı olarak organizasyon sonuna kadar hizmet eder.  Görevli arkadaş veya arkadaşlar ortamı beklerler. Organizasyonda görevli tüm arkadaşların isim cep telefon bilgileri mevcuttur. Kendilerine görevli kolluğu ve Görevli kartı oluşturur. Organizasyon sonrası evraklar toplanır.

2. Sponsor ve katılımcılar için ulaşım bilgileri:  

Başkan Nihat Avcı : 0.532.276 22 56

Başkan Yardımcısı: Semih Kolçak 0.507.350 34 85

3. 01.05.2010 günü, öğlen 13:00 ’ den sonra Sponsor ve katılımcıların gelmeye başlayacaklarını düşünerek aktivite alanını bölümlendirmeye ve kendi düzeneklerini saat 16:00 e kadar tamamlar.

4. Ücretsiz sınırsız Çay servisi devamlıdır.

5. Akşam yemek alımı saat 19:00 başlar. Sonradan tabağına ilavelere izin verilir.

6. Gece Ateş başında sohbet ve toplantılara yer verilir. Düzenli olmamakla birlikte Katılımcı firmalara söz hakkı verilir. Katılıma iştirak eden diğer dernek başkanlarına söz hakkı verilir. Katılımcı firma veya derneklere soru – sohbet şeklinde devam eder. Ana konu turna avı, Turna avındaki yöntemler ve firmaların getirdiği yeni av teknikleri malzemelerin tanıtımı şeklindedir.

7. Organizasyon İçinde bayanlarında kendilerinin bir grup halinde olmalarına imkân sunulur.

8. Herkese başarılar dilenerek 24:00 da istirahat verilir. Grup faaliyetlerine ve kontrollü ateş ile mangal vs. izin verilir. Genel topluluğun çay servisi alanında toplu kalmasına özen gösterilir.

9. Kalkış alarmı sabah 05:00 de verilir.

10. Kahvaltı yemek alımı Sabah saat 05:00 de başlar. (Sabah gelen sıcak ekmek ile beraber kahvaltı paketi set olarak dağıtılır)

11. Yarışma Başlaması için saat 06:30 da toplanılır. Toplantı alanında Yarışmacılara kuralların Özet halinde okunması, yarışma alanına ait özel bilgiler aktarılır Avlak paylaşımı belirtilir. Başarı temennisi ile yarışma startının verilmesi sabah saat 07:00 de yarışma başlar. Hakemler kontrolünde yarışmacılar alana alınırlar.

12. Yarışma esnasında anons bilgilendirmeleri, tutulan en büyük balık ve balıkçı bilgisi aktarılır. Limit altı balıklar hemen salınır.

13. Çekim alınmasına özen gösterilir. Balık salınma görüntüleri bolca foto çekilir.

14. 12:00 da yarışma bitti alarmı verilir. 12:00 da yemek servisi başlar. Yarışma alanındaki misafir ve katılımcılar yemeklerini alırlar.

15. Sponsor firmalar yemek arası gibi olan bu zamanda kendi masalarında sunum ve aktivitelerine devam ederler.

16. Derecelendirme komitesi derecelendirme için katılımcı ve tutulan balıklara göre değerlendirmeyi 13:00 a kadar tamamlar. Komite sonuçları ve değerlendirmeleri tamamlar. Gelen misafir( Vali vs. yemeklerini ikramlarını almış ve ödül törenine hazırlanılmış olur. )

17. Derecelendirme ilan edilir. Balıkların suya iadeleri yapılır. Toplanma alanına geri dönülür. Ödül dağıtımı yapılır.

18. Kısa bir katılımcı teşekkür konuşması yapılır. Sponsor firma ve yetkililer söz alır.

19. Kalan hediyeler İçin Kura çekimi yapılır. Vali ve diğer yetkililerin ayrılış isteklerine göre toplu olarak uğurlanır.

20. Organizasyon katılımcıları uğurlanır. Misafirlerin gitmek isteyenlerine dikkat edilerek uğurlama komitesi hediyelerinin eksiksiz aldıklarını da dikkat ederek uğurlar.

21. Kalan misafirlere dikkat edilir. Ulaşım vb. sıkıntıları olanlar için çözümler üretilir.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------


YARIŞMA ALANI
Ulaşım Krokisi


Yarışma Broşürü