Anasayfa
 Forum
 
İletişim
 Ziyaretci Defteri

 Giriş
 
Üye Ol
 
Toplist
 Destekleyin
 Abone Ol!
 Gskent-İddaa


 Kulüp
 Yönetim

 
Tarihçe
 Oyuncular
 Müzemiz

 İdari Kadro
 Paf Takımı


 Basketbol
 Voleybol

 
Yüzme
 Kürek
 
Yelken
 Su Topu

24.04.2009 17:47

Bilgilendirme: Arda Turan

 

2 Ekim 2008 tarihinde İstanbul’da oynanan Galatasaray-AC Bellinzona UEFA kupası 1.tur rövanş karşılaşmasının 27. dakikasında sakatlanan oyuncumuz Arda Turan karşılaşmanın 31. dakikasında oyuna devam edemeyerek yerini Alparslan Erdem’e bırakmıştır. Arda Turan’ın yapılan muayene ve tetkikleri sonucu leğen kemiği dış yan bölümünde ve çevre dokularda direkt travmaya bağlı yaralanması olduğu tespit edilmiştir. Hafta sonu oynanacak Bursaspor karşılaşmasına yetiştirilmek üzere bahsi geçen bölgedeki ödem ve ağrısı için tedavisine aynı gün başlanmıştır.

Planlanan yoğun tedavisi sonucu 5 Ekim 2008 tarihinde oyuncumuzun son kontrolleri yapılarak teknik heyete güncel bilgisi verilmiştir. Arda Turan’ın oynama isteği, teknik heyetin oyuncudan karşılaşmada yararlanma isteği nedeniyle sporcumuzun darbe aldığı bölgedeki ağrısı için (yaralı bölgeye) lokal anestetik madde (procaine) ve yapılan lokal anestetiğin dokuda etki süresini uzatmak amacı ile glukokortikosteroid (prednisolon) enjeksiyonu yapılması kararı alınmıştır.

Uygulanması düşünülen glukokortikosteroidin, World Anti Doping Agency (WADA)’nın ve TFF’nin yasaklı maddeler listesinde bulunmasından dolayı uygulama ile ilgili 2009 tarihi itibari ile bilgilendirme ve olay tarihinde ise gerekli kullanım izni başvurusunun yapılmasının gerekliliği bilinmektedir.  

BİLGİ:
1.    Olayın geçtiği 2008 yılı içinde bu tür lokal uygulamalar yapılabilmesi için yurtiçindeki karşılaşmalar için TFF Doping ile Mücadele Kurulu’na Kısaltılmış Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası (KTAKİ) ve uluslararası karşılaşmalar için (Avrupa kupalarında UEFA ve Dünya kupası karşılaşmalarında FIFA’ya) Abbreviated Therapeutic Use Exemption (aTUE) formu doldurularak, başvurulurdu.

2.    Konunun geçtiği 2008 yılı içinde lokal enjeksiyonlar ve uygulamalar için yukarıda adı belirtilen kurumlardan izin alınmak için gerekli başvurunun uygun biçimde yapılması yeterliydi.

3.    Bugün (2009 yılı içinde) ise benzer uygulamalar için KTAKİ veya aTUE formu doldurma gerekliliği ortadan kalkmıştır. Artık günümüzde uygulama ile ilgili herhangi bir başvuru yapılmasına gerek kalmamıştır. Sadece doping kontrolü sırasında konu ile ilgili bilginin yazılı olarak beyanı yeterli kabul edilmektedir.  

Yukarıdaki bilgiler ışığında kulübümüz sağlık kurulu ve sağlık heyeti enjeksiyonun yapılma kararı alındığı 5.Ekim.2008 tarihinde TFF Doping ile Mücadele Kurulu’na KTAKİ belgesi ile başvurusunu yapmış gerekli belgenin TFF eline geçtiği teyidini aldıktan sonra lokal enjeksiyon uygulamasının yapılması sağlanmıştır.

Aynı gün Milli Takım kampına katılması gereken oyuncumuzun durumu ile ilgili olarak Milli Takım sağlık heyeti ile Kulübümüz sağlık heyeti arasında da gerekli görüşmeler yapılarak bilgi alışverişi sağlanmıştır. Kulübümüz sağlık heyeti tarafından, bu konudaki sorumluluk ve etik yaklaşım hususunda gerekli hassasiyet fazlası ile yerine getirilmiştir.

Milli Takım sağlık heyeti, oyuncumuza yapılan uygulama ile ilgili olarak Dünya Kupası grup eleme karşılaşmaları (11 Ekim 2008’de Bosna Hersek ve 15 Ekim 2008’de Estonya karşılaşmaları) için FIFA’ya gerekli bilgiyi 7 Ekim 2008 tarihinde iletmiş ve teyidini 8 Ekim 2008 tarihinde alarak konu ile ilgili olarak kulübümüz sağlık heyetini bilgilendirmiştir. (Sporcunun ilk uluslararası resmi karşılaşması FIFA’da olması nedeniyle Milli Takımımızın başvurusu FIFA’ya olmuştur. FIFA’nın kabulü, karşılıklı tanınma [mutual recognition] nedeniyle UEFA tarafından da geçerli sayıldığından UEFA’ya ayrıca başvuru gerekmemektedir.)

Yukarıdaki tüm bilgiler ışığında anlaşılacağı üzere;
Kulübümüz Arda Turan’a yapılan lokal ilaç uygulaması ile ilgili olarak yerine getirilmesi gerekenleri her zaman ve her konuda olduğu gibi kurallara uygun ve zamanında yerine getirmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.


Galatasaray Futbol A.Ş.

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Bugün 9 ziyaretçi (82 klik) Gskente girdi!
=> Sen de ücretsiz bir internet sitesi kurmak ister misin? O zaman burayı tıkla! <=