صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
پیشنهاد همکاری ایران به ترکیه برای ساخت خودروی جدید
04-05-2016 10:16


 محمد رضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با یک هیئت تجاری ترکیه در تهران پیشنهاد طراحی و ساخت یک خودروی جدید با مشارکت دو کشور را ارائه کرد.
محمد رضا نعمت زاده در دیدار با اردال باهچوان، رئیس اتاق بازرگانی استانبول مطرح کرد. باهچوان در سفر به ایران هیئتی از بازرگانان و سرمایه گذاران ترک را نیز همراه خود آورده است. این هیئت با هدف بررسی امکانات موجود در زمینه های سرمایه گذاری در ایران به این کشور سفر کرده اند.
نعمت زاده گفت: ما به منظور فراهم کردن امکان سرمایه گذاری مشترک فعالان اقتصادی دو کشور 4 منطقه جدید صنعتی در ایران احداث می کنیم. دو کشور می توانند با مشارکت 50-50 خودروی جدیدی را تولید و به بازارهای جهان صادر کنند.
محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نیز در دیدار با هیئت اتاق بازرگانی استانبول گفت اظهار داشت که ترکیه، اولین کشوری است که ایران بعد از تحریم ها برای تأمین نیاز های خود می خواهد با آن همکاری داشته باشد.
اردال باهچوان، رئیس اتاق بازرگانی استانبول گفت : اتاق بازرگانی استانبول آماده است مسئولیت هایی را در زمینه توسعه تجارت با ایران بر عهده گیرد.
وی با تأکید بر ضرورت بررسی دقیق اوضاع بازار ایران، اظهار داشت که در اتاق بازرگانی استانبول، یک میز ایران تشکیل خواهند داد. وی همچنین تأکید کرد که بخش مالی ترکیه مهم ترین بخشی است که باید در دوران جدید توسعه روابط با ایران، ‌ایفای نقش کند. باهچوان گفت: در صورتی که مسائلی مانند قیمت بالای تعرفه های گمرکی،‌ مشکلات حمل و نقل، قیمت های بالای گاز حل شود، میزان مبادلات تجاری دو کشور می تواند به 100 میلیارد دلار برسد.