Hoşgeldiniz !

btepe

Prof. Dr. Bektaş TEPE (YÖKSİS ID: 113484)

Kilis 7 Aralık Üniversitesi

(Uyarı: Şahsıma ait aktif hiçbir sosyal medya hesabı bulunmamaktadır. Adıma açılmış  veya isim benzerliği taşıyan sahte hesaplara itibar edilmemesini rica ederim.)

Prof. Dr. Bektaş TEPE 1978 Sivas doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Sivas’da tamamladıktan sonra 1996 yılında Cumhuriyet Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü’nde lisans öğrenimine başladı. 2000 yılında, mezun olduktan sonra aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı.

2002 yılında “Lamiaceae familyasına ait bazı bitki türlerinin antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması” başlıklı çalışma ile yüksek lisansını ve 2006 yılında “Rozmarinik asitin Satureja hortensis kallus kültürlerinde üretimi ve optimizasyonu” başlıklı çalışma ile doktorasını tamamladı. 2009-2013 yılları arasında Cumhuriyet Üniversitesi, Fen Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra, Eylül 2013’de Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümüne geçmiştir. 

Araştırıcı, Kilis 7 Aralık Üniversitesi bünyesinde Rektör Yardımcılığı, Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi Dekanlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanlığı görevlerini yerine getirmiştir. Prof. Dr. TEPE halen aynı üniversitede Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmektedir. 

Prof. Dr. TEPE’nin, uluslar arası atıf indeksleri tarafından taranan dergilerde yayınlanmış 98 makalesi bulunmaktadır. Scopus veritabanı kayıtlarına göre, makaleleri 10.09.2018 tarihi itibari ile 4149 atıf almıştır (kendine yaptığı atıflar hariç) (h-indeks: 32). Google Scholar verilerine göre ise aldığı atıf sayısı 10.09.2018 tarihi itibari ile 6703’tür (h-index: 38, i10-index: 68). Bu makalelerinden dolayı Dr. TEPE, Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyon Başkanlığı (CÜBAP) ve TÜBİTAK tarafından pek çok kere uluslar arası bilimsel yayın teşviği ile ödüllendirilmiştir. Ayrıca, Chemistry and Biodiversity adlı dergide yayınlanan 'Medicinal uses, Phytochemistry, and Pharmacology of Origanum onites (L.): A Review [2016; 13(5), 504-520]’ başlıklı makalesi ilgili dergi tarafından 2017 yılında en fazla görüntülenen makaleler listesinde yer almıştır (Belge için tıklayınız).

Prof. Dr. TEPE, 2000 yılından bu yana çeşitli ulusal ve uluslar arası kuruluşlarca desteklenen çok sayıda projede yardımcı araştırıcı ve/veya proje yürütücüsü olarak görev almıştır. Ayrıca SCI tarafından taranan dergilere yayınlanması için gönderilen 350’den fazla makaleye hakemlik yapmıştır. Prof. Dr. TEPE "Turkish Journal of Agriculture and Forestry" ve "Turkish Journal of Biology” adlı dergilere makale editörlüğü yapmaktadır. Araştırmacı ayrıca 2014-2017 yılları arasında "The Scientific World Journal” (SCI-Exp) adlı derginin Botanik bölüm editörlüğü yapmıştır. Prof. Dr. TEPE, "Turkish Journal of Biology” adlı derginin Editörler Kurulu üyesidir.

Prof. Dr. TEPE Haziran 2017’de Erasmus+ Ders Verme Hareketliliği kapsamında Cordoba Üniversitesi’nde (İSPANYA) bulunmuş ve 'kanser tedavisinde kullanılan önemli bitkiler, bitkisel kökenli antikanser ajanların kullanımına ilişkin araştırma sonuçları ve fitokimyasallarla kanser tedavisinde gelecekte atılması gereken adımlar konularında ders vermiştir (Belge için tıklayınız).

Elsevier tarafından yapılan bir istatistiksel çalışmanın sonuçlarına göre Prof. Dr. TEPE, 2006-2010 yılları arasında kendi uzmanlık alanında (Bitki Biyoteknolojisi) bilimsel rekabet ve işbirliği dalında dünya sıralamasında ilk sırada yer almıştır. 

Araştırmacı ayrıca 2000-2011 yılları arasında hakem olarak sunduğu katkılardan dolayı American Chemical Society tarafından başarı ödülü ile ödüllendirilmiştir. Prof. Dr. TEPE 2017 yılında European Journal of Nutrition & Food Safety adlı dergi tarafından ‘Mükemmel Hakemlik’ ödülüne layık görülmüştür (Belge için tıklayınız). 

Thomson Reuters veritabanı tarafından yayınlanan rapora göre Prof. Dr. TEPE, dünya genelinde en çok atıf alan 3125 araştırmacı arasında yer alarak ülkemizi başarıyla temsil etmiş ve Türkiye’den yalnızca 9 kişinin bulunduğu ve ‘Bilim Oscarları’ olarak da bilinen ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde (The World’s Most Influential Minds-2015) yer almıştır.

Prof. Dr. Bektaş TEPE evli ve iki çocuk babasıdır.

© Prof. Dr. Bektaş TEPE-2015