Kişiye Özel 3D Baskılı Kıyafetler


Yakında herkes lüks moda ürünlerine ve kişiye özel ısmarlama tasarımlara erişebilecek. Digital Hack Lab’in projesi 3D baskılı giysileri keşfediyor.

Yakın gelecekte, üç boyutlu yazıcı ile bastığınız bir kupadan kahvenizi yudumlarken bu yazıyı okuyabileceksiniz. Peki ya kendi tasarladığınız ve yazıcıdan yeni çıkmış gözlüklerle bir şeyler okumaya ve müzik dinlerken taktığınız o kullanışlı kulaklıklara ne demeli? Evet, büyük ihtimalle onlar da üç boyutlu yazıcılarla üretilebilecek. Başka ne kaldı, diye soruyor olabilirsiniz. Shaun Borstrock ve Mark Bloomfield’in Modeclix projesi gerçekleştirilirse, giydiğiniz kıyafetler de üç boyutlu yazıcılarla üretilebilecek.

Hertfordshire Üniversitesi’nde İşletme, İnovasyon ve Projeler Bölümünde Dekan Yardımcısı olan Borstrock, aynı zamanda Tasarım bölümünün ve Tasarım Araştırma Grubu Digital Hack Lab’in Başkanıdır. Bloomfield ise Yaratıcı Sanatlar Fakültesi’nde tasarım alanında çalışan misafir öğretim görevlisidir. Bloomfield, aynı zamanda, çiçeklerden ilham alan tasarımları üretmek için geleneksel el sanatları ile üç boyutlu baskı teknolojisini bir araya getiren bir şirket olan electrobloom’un kurucusudur. Vivienne Westwood, Paul Smith ve Matthew Williamson gibi moda öncüleri için tasarımlar yapan Bloomfield aynı zamanda Titanik, Yargıç Dredd ve Cesur Yürek de dahil olmak üzere birçok film için projeler üretmiştir.

Modeclix projesi, üç boyutlu baskı yöntemlerinden biri olan seçici lazer sinterlemeyi kullanarak tamamen kişiye özel kıyafetler yazdırma yöntemini geliştirmiştir.

Yazının devamı ve kaynak için tıklayınız.