Uniwersalny test małżeński: czy będzie rozwód?

2017-04-12
Uniwersalny test małżeński: czy będzie rozwód?

W momencie zawierania związku nikt o tym nie myśli. Ale potem wątpliwości się pojawiają. Czy dotrwamy razem do grobowej deski? A może małżeństwo zakończy się rozwodem? Jak się okazuje, jest sposób, by to sprawdzić. Uniwersalny i prosty test.

Tym razem autorami testu nie są ani psycholodzy, ani seksuolodzy, ale... ekonomiści. Pracują na Uniwersytecie w Virginii, a nazywają się Leora Fiedberg i Steven Stern.

 

Wiedzieli co dzieli ludzi w małżeństwie: to przede wszystkim bycie szczęśliwym lub nie. Ale chcieli sprawdzić, jakie jest prawdopodobieństwo rozwodu z powodu złej kondycji w związku.

 

W tym celu opracowali najprostszy wydawałoby się test. To jedynie dwa pytania, które zadano 3579 par. Brzmią one:

 

1. Jak szczęśliwy byłbyś, gdybyś zakończył swój związek?

2. Jak szczęśliwy byłby twój partner, gdyby doszło do zakończenia związku?

 

Kluczem do określenia prawdopodobieństwa nie są jednak odpowiedzi, ale... skala. Otóż na oba pytania ankietowani nie odpowiadali „bardzo” lub „wcale”, ale musieli posłużyć się aż dziesięciopunktową skalą. 1 oznaczało „nieszczęśliwy”, a 10 „ekstremalnie szczęśliwy”. Pomiędzy tymi odpowiedziami znajdowała się cała masa odcieni (uczuć).

 

Okazało się, że – po przeanalizowaniu, co się potem działo z ankietowanymi parami – różnica w ocenie uczuć partnera o zaledwie 2 punkty była sygnałem alarmującym. Załóżmy, że małżonek dawał odpowiedź 8 na pytanie czy byłby szczęśliwy, gdyby doszło do rozwodu, a jego żona 3, czyli uważałaby, że byłby raczej nieszczęśliwy. Różne ocenianie statusu swojego szczęścia w związku okazywało się fatalne w skutkach.

 

Co więcej, w tych parach, które były świadome swoich kłopotów, kobieta i mężczyzna głosowali podobnie (czyli np. oboje uważali, że poza związkiem byliby szczęśliwsi), sprawy miały się lepiej. Podobna ocena okazywała się paradoksalnie fundamentem zmian na lepsze. Najgorsze było zupełnie rozbieżne widzenie rzeczywistości.

 

To jak, gotowi zrobić test w domu? Czy wolicie słodką niepewność?

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska