Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Olší

Historie

Místní část Olší
Tato obec vznikla na místě porostlém olšemi a patřila v roce 1285 Demeteru z Bukové, který 15. února toho roku věnoval patronátní právo kostela v Olší doubravnickému klášteru. V polovině 14. století přešlo Olší k panství meziříčskému a později k tišnovskému klášteru. V roce 1482 se zde připomíná tvrz s dvorem. K jeho rozparcelování došlo v roce 1786.

Kostel sv. Jiří z 15. století byl zcela přestavěn v roce 1784 a upraven v roce 1905. Kostelní zvon od Adama Zvonaře z Velkého Meziříčí pochází z 16. století. Mramorový kříž pod kostelem pochází z roku 1890. K farnosti patří ještě Drahonín a dále Moravecké Pavlovice, Litava, Klokočí, Skryje a Bor.

V letech 1959 - 89 se v okolí Olší těžila uranová ruda.

Místní část Litava
V polovině 14. století patřila Litava Adamovi a majetek zde držela jeho dcera Anna z Litavy. Podle údaje z roku 1365 zapsal v Litavě lán své manželce Filip ze Zhoře.

Ve 14. století se připomíná vladycký rod Vojnů z Litavy, kteří zde měli zřejmě tvrz (u čp. 2). Otec Jana Vojny, Ctibor z Litavy, se připomíná v roce 1377. Vojnové drželi ves s tvrzí a pustý hrad Víckov i po většinu 15. století, aby nakonec přešlo k panství pernštejnskému prodejem v roce 1490. Pojmem litava se dříve označovala lítá, zákeřná, bystrá říčka.

Jako zajímavá stavební památka se zde zachoval bývalý barokní zájezdní hostinec s představěným loubím z roku 1734 (čp. 26, částečně přestavěn 1929). Na návsi je kaple sv. Anny a hned vedle mramorový křížek (1901) a pomník padlým v 1. sv. válce. Mramorový křížek z roku 1900 stojí u silnice vlevo před křižovatkou na Klokočí.

V Litavě nechybí ani požární zbrojnice. U obce rostou vzrostlé topoly. Dne 17. 5. 1950 byl Bohuslav Pavlů z Litavy zastřelen členy Lidové milice v Račicích.

Místní část Rakové
Osada měla dostat název podle množství raků v potoce Rakovci. Patří mezi nejstarší osady v okolí, protože už v roce 1235 patřila k Doubravnickému újezdu a byla majetkem kláštera.

V roce 1582 zde měl dva lány Musil. Podle pověsti tu držel právě rytíř Musil hamry i mlýn a z okolních vsí vymáhal desátky. Proto ho Pernštejnové uvěznili na svém hradě, kde Musil zemřel. Hamry a mlýn pak měla zničit povodeň. Pravděpodobně však šlo pouze o šrotovací mlýn a puchýrnu, kde se drtila železná ruda pro štěpanovské železárny. Ta se těžila v trati "V rudných dolech" naposledy v letech 1860-63.

V letech 1850-1964 bylo Rakové osadou obce Klokočí, od roku 1964 osadou a nyní část obce Olší.

V Rakovém se zachovaly zbytky Šiborovy továrny na marmeládu, která zpracovávala plody z blízkých lesů. Hynek Šibor (1908-87) ji založil před 2. světovou válkou. Na návsi je kaplička sv. Anny s dřevěnou vížkou, u níž se každoročně koná pouť. Mramorový kříž v osadě pochází z roku 1870.

Místní část Klokočí
Jméno obce vzniklo od keře, který zde hojně rozkvétal narůžovělými květy. Klokočí už v roce 1235 náleželo k Doubravnickému újezdu a bylo majetkem kláštera. Poté přešlo přímo pod správu Pernštejnů. V roce 1415 upsal Lev z Náchoda 50 hřiven grošů Bernardovi z Klokočí a jeho dědicům. V roce 1487 byli zdejší obyvatelé zbaveni povinnosti konat hlásku na hradě Pernštejně. Zachovala se starobylá pečeť s nápisem "Klokočská rychta".

Počátkem 19. století zde řádila cholera, její oběti byly pochovány pod vsí ve směru na Doubravník. Ještě v polovině 19. století se v okolí dobývala železná ruda pro štěpánovské železárny (do roku 1863). Klokočí je od roku 1964 součástí Olší.

Na návsi stojí kaple z konce 19. století, u ní v parčíku mramorový kříž (1920) a pomník padlých s plaketami prezidentů Masaryka a Beneše. Plakety byly za války ukryty před Němci v kapli, v roce 1945 byly opět osazeny a pak přečkaly komunistickou snahu o jejich likvidaci.

Památky

Historie chrámu páně sv. Jiří v Olší
První zmínky o kostele jsou nepřímé. Pocházejí z roku 1242, kdy Bohuslav z Bukové daroval Olší za záchranu templářskému řádu s pěti lány pole (lán je 18,15 ha). Demetrius z Bukové roku 1285 daroval právo patronátního kostela s farou u kláštera v Doubravníku. V té době byly v Olší dva dvory. Rozhodující farníci byli z okolních obcí.

Současný vzhled kostela je z 15. století, avšak později zcela přestavěn. Z té doby jsou známa jména několik kněží – Mikuláš od roku 1380, Tomáš v roce 1931, Hošek roku 1413.

Často na faře bývali i dva kněží. Obsazování fary ovlivňovala abatyše tišnovská k jejímuž panství Olší a statek Drahonín r. 1593 přešlo. Vedle katolických farářů byli zde i nekatoličtí pastoři: Ondřej vavřinec (r. 1570), Tomáš závorka (r. 1572), Václav Písecký (r. 1591). V tomto období bylo v okolí mnoho protestantů.

Od roku 1650 je Olší filiálkou doubravnické fary. Roku 1660 je Olší přiřazeno k Dolním Loučkám. Roku 1691 patřilo do farnosti 6 obcí: Olší, Pavlovice, Drahonín, Litava, Střítež a Bor. Příklad povinností k farnosti: "Z Olší a Pavlovic, kdežpouze jen 2 usedlí, dávají desátek ze rži, pšenice, trochu ovsa a pohanky. Drahonín a Litava dávají desátek ze rži, pšenice, ovsa, ječmene a pohanky, avšak z Kopaniny dávají činži klášteru. Ze Stríteže a Boru dostával farář po 7 zlatých. Všichni v Olší dávají 30 snopů pšenice, 10 kop rži, 1 kopu ječmene, 4 kopy a 10 snopů ovsa, 1 kopu pohanky, kuře, husu a půl mírky másla."

Výstavba kostela
Záznamy o původním kostele s okolním hřbitovem nejsou dochovány. Po několika úpravách do 16. století dostává konečný půdorys. Kostel a hlavní oltář je zasvěcen sv. Jiří, levý boční je sv. Barbory, pravý boční sv. Anny.

Osudy zvonů
Jejich osudy charakterizují a vyjadřují dobu a události. Ve věži byly postupně umístěny 3 zvony. První roku 1495 o průměru 84 cm a váze 332 kg. Druhý a třetí roku 1908 o průměrech 73 cm a 57 cm a vahách 219 kg a 117 kg. Výnosem rakouských úřadů byly dne 22. 4. 1917 dva menší zhozeny, věže zabrány pro válečné účely.

V roce 1925 byly ze sbírek občanů pořízeny dva nové zvony (199 kg a 128 kg) za 10623 Kč. Pod vedením faráře Matějíčka a za velké slávy přivezeny z nádraží z Doubravníka panem Humpolcem z Klokočí.

Tyto 2 zvony byly pro válečné účely znovu sňaty 7. 4. 1942. Spolu s nimi byly odvezeny i zvony z okolních obcí. Rozsáhlé pátrání po válce bylo bohužel bezvýsledné.

Za velkých obětí farníků a pod vedením faráře Pezlara a organizátora Jana Kučery z Drahonína byly zvony znobu pořízeny v letech 1972 a 1973 (váhy 260kg a 180 kg) v melodickém ladění (starý h1, nové cis 2 a dis 2).

V celém období je mnoho připomínek i charakteru lidí té doby. Vedle mnoha poznámek příznivých jsou i nelichotivé jako např.: "Lidé v Olší jsou povahy nesnášenlivé a nepřející jeden druhému. Stále si nadávají, mají stálé soudní opletačky. Z neštěstí bližního projevují radost."

Po vzniku samostatného státu v roce 1918 někteří občané provokativně přestupovali k nově vzniklé církvi Československé. Když se znovu hlásili zpět ke katolické církvi, kladli si podmínku, že jim musí být od fary pronajaty pozemky, jako by dělali církvi milost.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.olsi.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA