Türkoloji’de Çığır Açan Bilim İnsanı; ‘Kilisli Muallim Rıfat Bilge' (23.02.2016)

Türk dil bilimine büyük katkıları olan ve Divan-ı Lügat’it Türk ve Kitab-ı Dede Korkut gibi bir çok önemli eseri Türkçeye çevirmesiyle tanınan “Kilisli Muallim Rıfat Bilge” Üniversitemizde düzenlenen bir programla anıldı.

muallim rifat 3

Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen anma programına başta Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Güvenç olmak üzere akademik birim yöneticileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Program Rektör Yardımcımız ve Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi Dekan Vekilimiz Prof. Dr. Bektaş Tepe’nin selamlama konuşmasıyla başladı. Tepe, bu programı düzenlemelerindeki amacın Muallim Rıfat gibi önemli bir dilbilimciyi ve Türkçemize kazandırdığı değerleri, kaynakları üniversitemiz öğrencilerine tanıtmak olduğunu söyledi.

muallim rifat 1

MREF Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Meryem Albayram Kilisli Muallim Rıfat Bilge’nin yazdığı, Devlet Sanatçısı ve Kilisli bestekâr Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın da rast makamında bestelediği “Kilis’e Gazel” adlı eserini okudu.

Programda daha sonra MREF İlköğretim Bölümü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kabacık, Muallim Rıfat’ın yaşam öyküsünden ve çevirisini yaptığı eserlerden bahsederken, FEF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Faruk Öztürk de Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügat’it Türk adlı eserini Türkçeye çevirmesiyle Muallim Rıfat’ın Türkoloji dünyasında çığır açtığını söyledi. Son konuşmacı FEF Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Doğramacıoğlu ise konuşmasında Muallim Rıfat’ın eserleri, Türk Yurdu ve Türkiyat Mecmuası’nda yayınlanan yazılarından söz etti ve Kitab-ı Dede Korkut’u da Türkçeye kazandıran kişi olduğunu belirtti.

Programda kısa bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Güvenç, böyle anlamlı bir programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.  Rektör Güvenç, Kilis’in, Muallim Rıfat Bilge gibi bilim dünyasında kendisini kanıtlamış değerlere sahip olmasından dolayı şanslı olduğunu ifade ederek, üniversite kampüsünde yaptıkları bilginler yolunda da bir çok bilim insanın büst ve kısa yaşam öyküleri bulunduğunu belirtti.

muallim rifat 2

Anma programı sonunda konuşmacılara Rektör Güvenç tarafından çiçek verildi.

Kaynak: Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

© Prof. Dr. Bektaş TEPE-2015