Scrapbooking

Scrapbooking

Scrapbooking zaman içinde değişmiş ve günümüze uyarlanmış yüzlerce yıllık bir hobidir.
Anne of Green Gables’ın yazarı L.M. Montgomery de (1874-1942) kendi kişisel scrapbook serileriyle bilinir. Yazarın scrapbookları günlük yazıları, gazete kupürleri, fotoğraflar ve günümüzde bizim de sıklıkla kullandığımız notlarla doludur. Bugün kâğıt üretiminde kullanılan kimyasalların fotoğraf ve günlükler üzerindeki etkisi hakkında hepimizin fikri var. Günümüzün scrapbooking ürünleri, fotoğraflarımıza olumsuz etki etmemeleri ve fotoğrafların gelecek nesillere de kalabilmesi amacıyla büyük bir titizlikle ve kimyasal madde kullanılmadan üretilmektedir.

Bundan 200 sene önce insanlar günlüklerini boş kâğıtlar hatta eski kitaplar üzerinde tutuyordu, ancak bugün dijital fotoğraflar, Green Gables’dan “Anne”i muhtemelen kendinden geçirecek renklendirme ve süslemeler kullanarak desenli kâğıtlar üzerinde kendi albümlerimizi hazırlıyoruz.

Bugünün scrapbookları “küçük sanatsal işler” halini almıştır. Bu aile geçmişini, fotoğrafçılığı, öykücülüğü ve sanatı birleştiren bir hobidir. İçerik scrapbookla uğraşan kişinin kendisi için doğru saydığı her hangi bir şey olabilir. Kimileri fotoğrafçılığa, kimileri öykücülüğe daha çok odaklanırken, kimileri de scrapbook sayfalarından akıp giden renk ve tasarımlara eğilmektedir. Scrapbook ile uğraşanlar biraz tarihle biraz da gelecek nesillere de saklayabilmek adına günümüzle ilgilenmeye çalışırlar.

Bugün medya ve eğlence döneminde 1970’li yılların televizyon dizilerinin scrapbooking ve onunla bağlantılı her türlü şeyin yeniden güncellik kazanması açısından önemi kısmen büyüktür. 1970’lerde Alex Haley’in televizyon serisi “Kökler” aile geçmişi ve soybilimine karşı bir merak uyandırmıştır. İnsanlar aile geçmişlerini araştırmaya başlamış ve bulgularını kayıt altına alabilecek bir ortama ihtiyaç duymuşlardır. Kâğıt üretimi ve fotoğrafçılık alanındaki yeni gelişmelerle scrapbooking şirketleri kurulmuştur. Bu yeni ilgi alanını ele almış ve geliştirerek yepyeni bir endüstri dalına dönüştürmüşlerdir. Nisan 2010’da yapılan bir bildiriye göre sadece Amerikan istatistikleri 1.3 milyon scrapbook blogcusu olduğunu göstermektedir. İstatistiklere göre 2009 yılında sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kâğıt sanatları hobisi için 4 milyar dolar harcanmıştır. Avrupa, Brezilya ve Avustralya’nın ise dev birer scrapbooking endüstrisi vardır.

Scrapbooking hem bireysel hem de tarihsel bir zanaat (sanat) haline gelmiştir. Genç, yaşlı herkes tarafından yapılabilir. Başlamak için çok ciddi bir sermaye yatırımı gerektirmez. Grup halinde ya da yalnız başına yapılabilir. Birçok kadın akşam yemeğinin pişmesini ya da çamaşırların yıkanmasını beklerken mutfakta scrapbooking yapmaktadır. Gün içinde 10 dakika da ayrılabilir, bitene kadar da uğraşılabilir. Bu hobinin çok yönlü oluşu kadınlar tarafından çok sevilmesinin en önemli sebeplerinden biridir.

Bugün Cruise Lines scrapbookerlara tatillerinde de “küçük sanatsal işler”e imza atabilmeleri için scrapbook temini amacıyla ufak geziler de düzenlemektedir.

Başlamak için gereken tek şey bir kaç parça renkli kâğıt, bir cetvel, bir kurşun kalem, bir tükenmez kalem, bir makas ve tabi ki… hayal gücünüz.

Scrapbooking Nedir?

En basit tanımı ile bir fotoğraf albüm çalışmasıdır. Ancak alıştığımız fotoğraf albümlerinden çok daha farklıdır. Fotoğraflarınızı hikâyeleri ile birlikte sakladığınız, hatırlanmaya değer her bir anının yansıtıldığı, sizin yazdığınız, sizin süslediğiniz renkli ve resimli bir hikâye kitabıdır. Düşüncelerinizi, duygularınızı, rüyalarınızı, umutlarınızı, üzüntülerinizi, korkularınızı kısaca hayatınıza dair her şeyi biriktirebileceğiniz paylaşılmaya değer bir sanattır; çok keyifli ve çok zevkli bir hobidir...

Kimler Yapabilir?

Albüm ve fotoğraf saklamayı seven, anılara değer veren ve tozlu raflarda kalmayacak, kendi içinde yaşayan albümler yapmak isteyen herkes. Üstelik yapmak için çok becerikli ya da tecrübeli olmanıza gerek yok... Size bu sayfalarda göstereceğimiz birkaç püf noktası ve örnek sayfalardan sonra kendi albümünüzü tek başınıza oluşturabileceksiniz... Her yeni sayfada daha da güzel hikâyeler oluşturmaya başlayacaksınız... Yapmanız gereken tek şey, kesip yapıştırmak...

Nelere İhtiyacınız Olacak? 

Olmazsa Olmazlar...

Öncelikle bir albüm...

Albüm sayfaları ve koruyucu poşetleri

Makas
Falçata – kâğıt kesim tablası – cetvel

Kalem ve yapıştırıcı

Fotoğraflarınız...

Sayfalarınızı şıklaştıracak ek materyallerden örnekler...

Motifli kesen makas ve delgeçler

Dekorasyon için değişik renkte ve dokuda kâğıtlar, kurdeleler, boncuk – düğme vb

Stikerlar
Değişik renklerde kalemler

İnce ve kalın çift taraflı bant

Başlarken...
Öncelikle tüm fotoğraflarınızı bir araya toplayın. Eski tozlu albümlerinizi, fotoğraf kutularınızı ve hatta bilgisayarınızda kayıtlı fotoğraflarınızı gözden geçirin ve düzenleyin. Seçeceğiniz fotoğrafları düzenlemek ve saklamak için yeterince geniş bir karton kutu bulun ve resimlerinizi kategorilerine göre ayırın.

Fotoğraflarınızı düzenlerken değişik renkte kartonları separatör olarak kullanabilir ve uçlarını kıvırarak üzerlerine notlar alabilirsiniz. Ya da en basit yöntem ile grupladığınız resimleri zarflara koyarak notları zarf üzerine yazabilirsiniz (tarih bilgileri, fotoğrafın çekildiği yer ve kişiler). Ayrıca fotoğraflarınızı konulara göre de gruplayabilirsiniz - “Gezi Fotoğrafları; Yaz Tatili; Kış Tatili; Bayram; Yarı Yıl Tatili; Ayşe’nin doğumu” konu başlıkları için size verebileceğimiz birkaç örnek...

Nereden Başlamalıyım?

1. Öncelikle ayırmış olduğunuz fotoğrafların arasından bir eleme daha yaparak ilk albümünüz için kullanacağınız fotoğrafları seçin. Unutmayın, tüm fotoğraflarınızı kullanmak zorunda değilsiniz... En güzel, en çarpıcı olan fotoğrafları seçmeye gayret edin. Her sayfa için en fazla 3 – 5 fotoğraf koyacağınızı düşünerek albümünüzü planlayın.

2. Albüm boyutuna ve şekline karar verin. Değişik boyutlarda albümler bulabilirsiniz, bu tamamen kullanacağınız resimler, istediğiniz sayfa düzeni ile ilgili ve seçim sizin zevkinize kalmış...

Hazır Spiral Albümler

Hazır spirallenmiş albümler, kullanıma hazır satılır. Tüm sayfaları aynı renktedir ve sonradan sayfa eklemek mümkün değildir. Ancak başlangıç için iyi ve kolay bir seçimdir.

Sayfa Eklenebilir Albümler

Albüm kapağı ve sayfaları ayrı ayrı satılır. Bu şekilde albümünüze istediğiniz zaman farklı dokuda, renkte ve desende sayfa eklemeleri yapabilirsiniz.

Serbest Albümler

Albüm kapağını istediğiniz kartonlardan kendiniz oluşturabilir, istediğiniz fotoğrafı, yazıyı, şekli ve süsü kullanarak bir kapak yapabilirsiniz. Unutmayın bu çalışmada aslında her şey sadece sizin hayal gücünüz ile sınırlı... Kapağı oluşturduktan sonra laminasyon kaplatırsanız, yıpranmalara karşı önlem de almış olursunuz. İç sayfalarınız da tamamlandığı zaman albümünüzü spiral cilt yaptırarak saklayabilirsiniz.

3. Fotoğraflarınızı da göz ününde bulundurarak kullanacağınız temel renklere karar verin ve buna uygun albüm kâğıtlarınızı seçin.

4. Sayfa düzeninizi planlayın – bunun için bir müsvette kâğıda kullanacağınız fotoğraflarınızı, dekorasyon için kullanacağınız materyallerinizi ve yazılarınızı da düşünerek aklınızdaki sayfa düzenini çizin. Daha sonra bunu albüm sayfanıza uygulayın. İlk aşamada hazır sayfa şablonları arasından seçim yapmak daha kolay ve pratik bir çözüm olabilir.

İlk albüm sayfanız için birkaç püf noktası...

Sayfanızda kullanmak istediğiniz fotoğraflarınızın sayısını sınırlı tutun,

Sayfayı çok karışık yapmamaya özen gösterin. Seçeceğiniz bir resmi sayfanızın odak noktası olarak belirleyip düzeninizi ona göre kurun. Kimi sayfalarda tek fotoğraf bile kullanabilirsiniz. Sayfanızda kullanılacak yazı – başlık ya da mini hikâyelerinizin yerlerini belirleyin. Unutmayın her fotoğrafın bir hikâyesi vardır ve bu tek bir cümle ya da kelime ile bile olsa ifade edilmeye değerdir...
Dekor amaçlı kullanmak istediğiniz materyalleri seçin. Bu seçimi yaparken yine renk uyumuna ve resim konularına uygun dekor malzemeleri seçmeye özen gösterin. Albüm sayfanız kendinden desenli ise mutlaka fotoğrafınızı önce uygun düz renkli bir kâğıt üzerine yapıştırın ve ana sayfaya bu şekilde yerleştirin.

5. Fotoğraflarınızı kesip şekil vermek isteyebilirsiniz. Bu sayfalarınıza hareket getirecektir. Kesim yaparken jumbo delgeçlerden de faydalanarak fotoğraflarınızı daha düzgün ve kolay kesebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı kesecekseniz...

Öncelikle keseceğiniz fotoğraflarınızın renkli fotokopilerini çekerek albümünüz için bu kopya fotoğrafları kesip kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde orijinal fotoğraflarınız saklı kalır ve hoşunuza gitmeyen kesimleri düzeltme şansınız olur.

Polaroid resimleri kesmeyin... Polaroid içindeki kimyasallar akıp resme ve sayfanıza zarar verebilir.
Manzara, tarihi eser ya da benzeri fotoğrafları keserek küçültmek fotoğrafın anlamını kaybettireceği için bu tür fotoğrafları kesmeyin. Her sayfa düzeninde kullanacağınız kesim şekillerini sınırlandırın, yuvarlak – kare – dikdörtgen şekiller sayfa üzerinde güzel durur ancak bazı resimleri de kesmeden kullanmak daha doğru olabilir. Unutmayın göz simetriyi sever ve çok fazla tekrardan hoşlanmaz...
Fotoğraflarınızın uygunluğuna göre arada siluet kesimler de kullanabilirsiniz.

Sayfa Dekorasyonunuz İçin Neler Kullanabilirsiniz?

Stikerlar, değişik renklerde ve boylarda düğme ve boncuklar, minik pırıltılı taşlar, kurdeleler,
temanıza uygun kuru çiçek yapraklar, değişik boy ve şekillerde kesilmiş kâğıtlar
krepon – transparan kağıtları vb.

Kaynak

 
ISTANBUL
Reklam
 
 
 
 
 
 
Bugün 1 ziyaretçi (7 klik) kişi burdaydı!
=> Sen de ücretsiz bir internet sitesi kurmak ister misin? O zaman burayı tıkla! <=