virt-ctrl.tip.virt-ctrl - en to hi translation catalogue (43 entries)

en: About ...
hi: परिचय...

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Connect ...
hi: कनेक्ट...

en: Connect to ...
hi: इसमें कनेक्ट करें...

en: Details
hi: विवरण

en: Error
hi: त्रुटि

en: File
hi: फ़ाइल

en: Help
hi: मदद

en: ID
hi: आईडी

en: Install new guest ...
hi: नया अतिथि संस्थापित करें...

en: Local QEMU/KVM
hi: स्थानीय QEMU/KVM

en: Local Xen
hi: स्थानीय Xen

en: Local network
hi: स्थानीय संजाल

en: Memory
hi: स्मृति

en: Name
hi: नाम

en: Open
hi: खोलें

en: Open connection ...
hi: खुला कनेक्शन...

en: Open connection to hypervisor
hi: हाइपरविजर में खुला कनेक्शन

en: Pause
hi: ठहरें

en: QEMU or KVM
hi: QEMU या KVM

en: Quit
hi: बाहर

en: Refresh
hi: ताज़ा करें

en: Resume
hi: फिर बहाल करें

en: Shutdown
hi: बन्द करें

en: Start
hi: आरंभ करें

en: Status
hi: स्थिति

en: This machine
hi: यह मशीन

en: URI connection
hi: URI कनेक्शन

en: Virtual Control
hi: वर्चुअल नियंत्रण

en: Virtualisation error
hi: वर्चुअलाइजेशन त्रुटि

en: Xen hypervisor
hi: जेन हाइपरविजर

en: blocked
hi: अवरोधित

en: crashed
hi: क्रैश

en: error set after getting System bus
hi: तंत्र बस पाने के बाद त्रुटि सेट

en: paused
hi: ठहरा हुआ

en: running
hi: चल रहा है...

en: shutdown
hi: बन्द करें

en: shutoff
hi: बंद करें

en: unknown
hi: अज्ञात

en: warning: ignored unknown message %s from %s\n%!
hi: चेतावनी: %s से अनदेखा ज्ञात संदेश %s से\n%!

en: warning: unexpected message contents of Found signal
hi: चेतावनी: प्राप्त संकेत की अप्रत्याशित संदेश सामग्री

en: warning: unexpected message contents of ItemNew signal
hi: चेतावनी: ItemNew संकेत की अप्रत्याशित संदेश सामग्री

en: warning: unexpected message contents of ItemRemove signal
hi: चेतावनी: ItemRemove संकेत की अप्रत्याशित संदेश सामग्री
