virt-ctrl.tip - en to it translation catalogue (42 entries)

en: About ...
it: In procinto di ...

en: Cancel
it: Cancella

en: Connect ...
it: Collega ...

en: Connect to ...
it: Collega a ...

en: Details
it: Dettagli

en: Error
it: Errore

en: Help
it: Aiuto

en: Install new guest ...
it: Installa il nuovo guest ...

en: Local QEMU/KVM
it: QEMU/KVM locale

en: Local Xen
it: Xen locale

en: Local network
it: Rete locale

en: Memory
it: Memoria

en: Name
it: Nome

en: Open
it: Apri

en: Open connection ...
it: Apri collegamento ...

en: Open connection to hypervisor
it: Apri collegamento per l'hypervisor

en: Pause
it: Pausa

en: QEMU or KVM
it: QEMU o KVM

en: Quit
it: Esci

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Resume
it: Ripristina

en: Shutdown
it: Arresta

en: Start
it: Avvia

en: Status
it: Stato

en: This machine
it: Questa macchina

en: URI connection
it: Commessione URI

en: Virtual Control
it: Controllo virtuale

en: Virtualisation error
it: Errore di virtualizzazione

en: Virtualization control tool (virt-ctrl) by
    Richard W.M. Jones (rjones@redhat.com).
    
    Copyright %s 2007-2008 Red Hat Inc.
    
    Libvirt version: %s
    
    Gtk toolkit version: %s
it: Tool per il controllo della virtualizzazione (virt-ctrl) di
    Richard W.M. Jones (rjones@redhat.com).
    
    Copyright %s 2007-2008 Red Hat Inc.
    
    Versione di Libvirt: %s
    
    Versione toolkit Gtk: %s

en: Xen hypervisor
it: Hypervisor di Xen

en: blocked
it: bloccato

en: crashed
it: arrestato inaspettatamente

en: error set after getting System bus
it: errore d'impostazione dopo aver ottenuto il bus del sistema

en: paused
it: in pausa

en: running
it: in esecuzione

en: shutdown
it: arresta

en: shutoff
it: disabilita

en: unknown
it: sconosciuto

en: warning: ignored unknown message %s from %s\n%!
it: attenzione: messaggio sconosciuto %s ignorato da %s\n%!

en: warning: unexpected message contents of Found signal
it: attenzione: contenuti del messaggio non previsto del segnale Found

en: warning: unexpected message contents of ItemNew signal
it: attenzione: contenuti del messaggio non previsto del segnale ItemNew

en: warning: unexpected message contents of ItemRemove signal
it: attenzione: contenuti del messaggio non previsto del segnale ItemRemove
