virt-ctrl.tip.virt-ctrl - en to hi translation catalogue (44 entries)

en: About ...
hi: परिचय ...

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Connect ...
hi: कनेक्ट करें...

en: Connect to ...
hi: इसमें कनेक्ट करें ...

en: Details
hi: विवरण

en: Error
hi: त्रुटि

en: File
hi: फ़ाइल

en: Help
hi: मदद

en: ID
hi: आईडी

en: Install new guest ...
hi: नया अतिथि संस्थापित करें ...

en: Local QEMU/KVM
hi: स्थानीय QEMU/KVM

en: Local Xen
hi: स्थानीय जेन

en: Local network
hi: स्थानीय संजाल

en: Memory
hi: स्मृति

en: Name
hi: नाम

en: Open
hi: खोलें

en: Open connection ...
hi: खुला कनेक्शन ...

en: Open connection to hypervisor
hi: हाइपरविजर में खुला कनेक्शन

en: Pause
hi: ठहरें

en: QEMU or KVM
hi: QEMU या KVM

en: Quit
hi: बाहर जाएँ

en: Refresh
hi: ताज़ा करें

en: Resume
hi: पुनरारंभ

en: Shutdown
hi: बंद करें

en: Start
hi: प्रारंभ

en: Status
hi: स्थिति

en: This machine
hi: यह मशीन

en: URI connection
hi: यूआरआई कनेक्शन

en: Virtual Control
hi: आभासी नियंत्रण

en: Virtualisation error
hi: वर्चुअलाइजेशन त्रुटि

en: Virtualization control tool (virt-ctrl) by
    Richard W.M. Jones (rjones@redhat.com).
    
    Copyright %s 2007-2008 Red Hat Inc.
    
    Libvirt version: %s
    
    Gtk toolkit version: %s
hi: वर्चुअलाइजेशन नियंत्रण औज़ार (virt-ctrl) द्वारा
    Richard W.M. Jones (rjones@redhat.com).
    
    कॉपीराइट %s 2007-2008 Red Hat Inc.
    
    Libvirt version: %s
    
    Gtk toolkit version: %s

en: Xen hypervisor
hi: जेन हाइपरविजर

en: blocked
hi: ब्लॉक किया

en: crashed
hi: क्रेश

en: error set after getting System bus
hi: सिस्टम बस पाने के बाद त्रुटि सेट

en: paused
hi: ठहराया गया

en: running
hi: कार्यशील

en: shutdown
hi: बन्द करें

en: shutoff
hi: शटऑफ

en: unknown
hi: अज्ञात

en: warning: ignored unknown message %s from %s\n%!
hi: चेतावनी: अनदेखा अज्ञात संदेश %s %s से\n%!

en: warning: unexpected message contents of Found signal
hi: चेतावनी: फॉउंड संकेत का अप्रत्याशित संदेश अंतर्वस्तु

en: warning: unexpected message contents of ItemNew signal
hi: चेतावनी: ItemNew संकेत का अप्रत्याशित संदेश अंतर्वस्तु

en: warning: unexpected message contents of ItemRemove signal
hi: चेतावनी: ItemRemove संकेत का अप्रत्याशित संदेश अंतर्वस्तु
