virt-manager.tip - en to mr translation catalogue (765 entries)

en: Manage virtual machines
mr: आभासी मशीन व्यवस्थापन

en: Virtual Machine Manager
mr: आभासी मशीन व्यवस्थापक

en: Error starting Virtual Machine Manager
mr: आभासी मशीन व्यवस्थापक सुरू करतेवेळी त्रुटी आढळली

note: ...the risk is we catch too much though Damned if we do, damned if we dont :-)(
en: Unable to initialize GTK: %s
mr: GTK प्रारंभ करण्यास अशक्य: %s

en: Default image path
mr: पूर्वनिर्धारीत प्रतिमा मार्ग

en: Default media path
mr: पूर्वनिर्धारीत मिडीया मार्ग

en: Default path for choosing VM images
mr: VM प्रतिमा नीवडण्यासाठी पूर्वनिर्धारीत मार्ग

en: Default path for choosing media
mr: मिडीया नीवडण्यासाठी पूर्वनिर्धारीत मार्ग

en: Default path for saving VM snaphots
mr: VM स्नॅपशॉटस् साठवण्यासाठी पूर्वनिर्धारीत मार्ग

en: Default path for saving screenshots from VMs
mr: VMs पासून स्नॅपशॉटस् साठवण्यासाठी पूर्वनिर्धारीत मार्ग

en: Default path for stored VM snapshots
mr: साठवलेल्या VM स्नॅपशॉटस् करीता पूर्वनिर्धारीत मार्ग

en: Default restore path
mr: पूर्वनिर्धारीत पूर्वस्थिती मार्ग

en: Default save domain path
mr: पूर्वनिर्धारीत साठवणे क्षेत्र मार्ग

en: Default screenshot path
mr: पूर्वनिर्धारीत स्क्रीनशॉट मार्ग

en: Install sound device for local VM
mr: स्थानीय VM करीता आवाज साधन प्रतिष्ठापीत करा

en: Install sound device for remote VM
mr: दूर्रस्थ VM करीता आवाज साधन प्रतिष्ठापीत करा

en: Poll disk i/o stats
mr: डिस्क i/o स्थिती करीता विनंती

en: Poll net i/o stats
mr: net i/o स्थिती विनंती

en: Show system tray icon
mr: प्रणाली ट्रे चिन्ह दाखवा

en: Show system tray icon while app is running
mr: ऍप्लिकेशन कार्यरत असतेवेळी प्रणाली ट्रे चिन्ह दाखवा

en: Stats type in manager view
mr: व्यवस्थापक दृष्यमधील स्टॅटस् प्रकार

en: The length of the list of URLs
mr: URLs च्या यादींची लांबी

en: The number of samples to keep in the statistics history
mr: आकडेवारी इतिहास अंतर्गत संचयनजोगी सॅम्पलची संख्या

en: The number of urls to keep in the history for the install media address page.
mr: प्रतिष्ठपन मिडीया पत्ता पान करीता इतिहास अंतर्गत संग्रहीत ठेवण्याजोगी urls ची संख्या.

en: The statistics history length
mr: आकडेवारी इतिहासची लांबी

en: The statistics update interval
mr: आकडेवारी अद्ययावत अवधी

en: The statistics update interval in seconds
mr: सेकंद नुरूप आकडेवारी अद्ययावतची अवधी

en: Type of stats to graph (cpu, disk, net) in manager view
mr: व्यवस्थापक दृष्यामध्ये ग्रॉफ स्वरूपात (cpu, disk, net) यांची आकडेवारी दाखवा

en: When to grab keyboard input for the console
mr: कन्सोल करीता कळफलक इन्पुट कधी प्राप्त करायचे

en: When to pop up a console for a guest
mr: अतिथी करीता कन्सोल कधी दर्शवायचे

en: When to scale the VM graphical console
mr: VM चित्रलेखीय कन्सोल कधी प्रमाणीत करायचे

en: When to scale the VM graphical console. 0 = never, 1 = only when in full screen mode, 2 = Always
mr: VM चित्रलेखीय कन्सोल कधी प्रमाणीत करायचे. 0 = never, 1 = only when in full screen mode, 2 = Always

en: Whether or not the app will poll VM disk i/o statistics
mr: ऍप्लिकेशन VM डिस्क i/o आकडेवारी करीता विनंती करेल किंवा नाही

en: Whether or not the app will poll VM network i/o statistics
mr: ऍप्लिकेशन VM जाळं i/o आकडेवारी करीता विनंती करेल किंवा नाही

en: Whether to grab keyboard input for a guest console. 0 = never, 1 = only when in full screen mode, 2 = when mouse is over console
mr: अतिथी कन्सोल करीता कळफलक इन्पुट प्राप्त करायचे. 0 = कधिच नाही, 1 = फक्त पूर्णतया पडदा करीता, 2 = जेव्हा माऊस कन्सोल वरील असतो

en: Whether to install a sound device for local VMs or not
mr: स्थानीय VMs करीता आवाज साधन प्रतिष्ठापीत करायचे की नाही

en: Whether to install a sound device for remote VMs or not
mr: दूर्रस्थ VMs करीता आवाज साधन प्रतिष्ठापीत करायचे की नाही

en: Whether to pop up a console for a guest. 0 = never, 1 = only on creation of a new guest, 2 = On creation of any guest
mr: अतिथी करीता कन्सोल दर्शवाचे का. 0 = कधिच नाही, 1 = फक्त नविन अतिथी निर्माण करीता, 2 = कुठलेही अतिथी निर्माण करीता

en: Whether to show VM button toolbar in Details display
mr: तपशील प्रदर्शन अंतर्गत VM बटन साधनपट्टी दर्शवायचे

en: Whether to show notification when grabbing mouse
mr: माऊस पकडेतेवेळी सूचना दर्शवायचे का

en: Whether to show the notification hint when grabbing the mouse in the console
mr: माऊसला कन्सोल अंतर्गत पकडेतेवेळी सूचना टिप दर्शवायचे का

en: Whether to show toolbar containing Virtual Machine action buttons (such as Run, Pause, Shutdown) in the details display
mr: तपशील प्रदर्शन अंतर्गत आभासी मशीन क्रिया बटन समाविष्टीत (जसे की चालवा, स्तब्ध, बंद करा) साधनपट्टी दर्शवायचे

en: Unexpected Error
mr: अपरिचीत त्रुटी

en: An unexpected error occurred
mr: अपरिचीत त्रुटी आढळली

en: Not supported for this guest type.
mr: या अतिथी प्रकार करीता समर्थीत नाही.

en: Connection does not support host device enumeration
mr: जुळवणी यजमान साधन एन्यूमरेशनसाठी समर्थन पुरवत नाही

en: Libvirt version does not support video devices.
mr: Libvirt आवृत्ती चित्रलेखीय उपकरणांकरीता समर्थन पुरवत नाही.

en: Uncaught error validating hardware input: %s
mr: हार्डवेअर इन्पुट तापसतेवेळी न आढळलेली त्रुटी: %s

en: Disk image:
mr: डिस्क प्रतिमा:

en: Disk size:
mr: डिस्क आकार:

en: Device type:
mr: साधन प्रकार:

en: Bus type:
mr: बस प्रकार:

en: Storage
mr: साठा

en: Network type:
mr: नेटवर्क प्रकार:

en: Target:
mr: लक्ष्य:

en: MAC address:
mr: MAC पत्ता:

en: Model:
mr: प्रारूप:

en: Network
mr: नेटवर्क

en: Absolute movement
mr: पूर्णतया स्थानांतरन

en: Relative movement
mr: परस्पर स्थानांतरन

en: Type:
mr: प्रकार:

en: Mode:
mr: रीत:

en: Pointer
mr: पॉइंटर

en: VNC server
mr: VNC सर्वर

note: XXX inclined to just not give this choice at all
en: Local SDL window
mr: स्थानीय SDL चौकट

en: Yes
mr: होय

en: No
mr: नाही

en: Same as host
mr: यजमान नुरूप

en: Address:
mr: पत्ता:

en: Port:
mr: पोर्ट:

en: Password:
mr: गुप्तशब्द:

en: Keymap:
mr: किमॅप:

en: Graphics
mr: ग्राफिक्स्

en: Sound
mr: आवाज

en: Protocol:
mr: प्रोटोकॉल:

en: Device:
mr: यंत्र:

en: Physical Host Device
mr: वास्तविक यजमान उपकरण

en: Video
mr: चलचित्र

en: Unable to add device: %s
mr: साधन समावेष करण्यास अशक्य: %s

en: Creating Storage File
mr: संचयन फाइल बनवत आहे

en: Allocation of disk storage may take a few minutes to complete.
mr: डिस्क साठाचे वाटप करीता काहिक मिनीटं लागू शकते.

en: Are you sure you want to add this device?
mr: तुम्हाला नक्की हे साधन जोडायचे?

en: This device could not be attached to the running machine. Would you like to make the device available after the next VM shutdown?
    
    Warning: this will overwrite any other changes that require a VM reboot.
mr: हे साधन कार्यरत मशीनशी जोडले जाऊ शकत नाही. पुढील VM शटडाऊन नंतर तुम्हाला साधन उपलब्ध करून द्यायचे?
    
    सावधानता: यामुळे VM रिबूट करीता आवश्यक कुठलेही बदलाव खोडून पुन्हा लिहीले जाते.

en: Unable to complete install: '%s'
mr: पूर्णतया प्रतिष्ठापन करू शकले नाही: '%s'

en: Locate Storage Partition
mr: संग्रह विभाजन स्थानित करा

en: Locate or Create New Storage File
mr: नविन संग्रह फाइल स्थानित किंवा निर्माण करा

en: Hardware Type Required
mr: हार्डवेअर प्रकार आवश्यक

en: You must specify what type of hardware to add.
mr: कुठल्या प्रकारचे हार्डवेअर जोडायचे ते तुम्ही निश्चित केले पाहिजे.

en: Storage Path Required
mr: संचयन मार्ग आवश्यक

en: You must specify a partition or a file for disk storage.
mr: डिस्क संचयन करीता तुम्ही विभाजन किंवा फाइल निश्चित केली पाहिजे.

en: Target Device Required
mr: लक्ष्य साधन आवश्यक

en: You must select a target device for the disk.
mr: डिस्क करीता तुम्ही लक्ष्य साधन निवडले पाहिजे.

en: Invalid Storage Parameters
mr: अवैध संचयन बाब

note: Fatal errors are reported when setting 'size'
en: Not Enough Free Space
mr: अतिरिक्त मोकळी जागा नाही

en: Disk "%s" is already in use by another guest!
mr: डिस्क "%s" आधिपासूनच अन्य अतिथी द्वारे वापरणीत आहे!

en: Do you really want to use the disk?
mr: तुम्हाला नक्की डिस्क वापरायचे?

en: Virtual Network Required
mr: आभासी संजाळ आवश्यक आहे

en: You must select one of the virtual networks.
mr: तुम्ही एकापैकी आभासी जाळ निवडले पाहिजे.

en: Physical Device Required
mr: वास्तविक साधन आवश्यक

en: You must select a physical device.
mr: तुम्ही एक वास्तविक साधन निवडले पाहिजे.

en: Invalid MAC address
mr: अवैध MAC पत्ता

en: No MAC address was entered. Please enter a valid MAC address.
mr: MAC पत्ता प्रविष्ट केला गेला नाही. कृपया वैध MAC पत्ता प्रविष्ट करा.

en: Unsupported networking type
mr: असमर्थीत संजाळ प्रकार

en: Invalid Network Parameter
mr: अवैध संजाळ बाब

en: Mac address collision
mr: Mac पत्ता टकराव

en: Are you sure you want to use this address?
mr: तुम्हाला नक्की हा पत्ता वापरायचा आहे?

en: Graphics device parameter error
mr: चित्रलेखीय साधन बाब त्रुटी

en: Sound device parameter error
mr: आवाज साधन बाब त्रुटी

en: Physical Device Requried
mr: वास्तविक साधन आवश्यक

en: A device must be selected.
mr: साधन निवडले पाहिजे.

en: Host device parameter error
mr: आयोजक साधन बाब त्रुटी

en: %s device parameter error.
mr: %s साधन घटक त्रुटी.

en: Video device parameter error.
mr: चलचित्र साधन घटक त्रुटी.

en: Bridge
mr: जुळले

en: Not bridged
mr: जुळले नाही

note: [xml value, label]
en: Hypervisor default
mr: मुलभूत हायपरवायजर

en: EvTouch USB Graphics Tablet
mr: EvTouch USB चित्रलेखीय टॅबलेट

note: XXX libvirt needs to support 'model' for input devices to distinguish wacom from evtouch tablets model.append([_("Wacom Graphics Tablet"), "tablet", "usb", True])
en: Generic USB Mouse
mr: मुलभूत USB माऊस

en: No Devices Available
mr: साधन उपलब्ध नाही

en: Please wait a few moments...
mr: कृपया काहिक क्षणा करीता थांबा...

en: Operation in progress
mr: कार्यपद्धती प्रगतीत आहे

en: Processing...
mr: विश्लेषण करत आहे...

en: Completed
mr: पूर्ण झाले

en: Invalid Media Path
mr: अवैध मिडीया मार्ग

en: A media path must be specified.
mr: मिडीया मार्ग निश्चित केले पाहिजे.

en: Locate ISO Image
mr: ISO प्रतिमा स्थानित करा

en: Details...
mr: तपशील...

en: Usermode
mr: वापरकर्तामोड

en: Isolated network
mr: विलग जाळ

en: NAT to %s
mr: %s करीता NAT

en: Virtual Network
mr: आभासी नेटवर्क

en: Nothing to clone.
mr: क्लोन करण्यासाठी काहिच नाही.

en: Clone this disk
mr: ही डिस्क क्लोन करा

en: Share disk with %s
mr: %s सह डिस्क शेअर करा

en: Storage cannot be shared or cloned.
mr: स्टोरेज शेअरड् किंवा क्लोन करणे अशक्य.

en: One or more disks cannot be cloned or shared.
mr: एक किंवा जास्त डिस्क क्लोन किंवा शेअर करणे अशक्य.

en: Error changing MAC address: %s
mr: MAC पत्ता बदलवतेवेळी त्रुटी: %s

en: Cloning will overwrite the existing file
mr: क्लोनींग अस्तित्वातील फाइल खोडून पुनः लिहतो

en: Using an existing image will overwrite the path during the clone process. Are you sure you want to use this path?
mr: क्लोन क्रियावेळी अस्तित्वातील प्रतिमा वापरल्यास मार्ग खोडून पुनः लिहले जाईल.  तुम्हाला नक्की हे मार्ग वापरायचे?

en: Error changing storage path: %s
mr: स्टोरेज मार्ग बदलवतेवेळी त्रुटी: %s

en: Skipping disks may cause data to be overwritten.
mr: डिस्कस् वगळल्यास डाटा खोडून पुन्हा लिहण्याची शक्यता आहे.

en: The following disk devices will not be cloned:
    
    %s
    Running the new guest could overwrite data in these disk images.
mr: खालील डिस्क उपकरणे क्लोन करण्यास अशक्य:
    
    %s
    नवीन अतिथी चालवल्यास या डिस्क प्रतिमामधील डाटा खोडून पुन्हा लिहले जाऊ शकते.

en: Uncaught error validating input: %s
mr: इन्पुट तापसतेवेळी न आढळलेली त्रुटी: %s

en: Creating virtual machine clone '%s'
mr: आभासी मशीन क्लोन '%s' निर्माण करत आहे

en:  and selected storage (this may take a while)
mr:  व नीवडलेले स्टोरेज (यांस काहिक वेळ लागू शकतो)

en: Error creating virtual machine clone '%s': %s
mr: आभासी मशीन क्लोन '%s' निर्माण करतेवेळी त्रुटी: %s

en: No storage to clone.
mr: क्लोन करण्याजोगी स्टोरेज आढळले नाही.

en: Connection does not support managed storage cloning.
mr: जुळवणी व्यवस्थापीत स्टोरेज क्लोनींग करीता समर्थन पुरवत नाही.

en: Cannot clone unmanaged remote storage.
mr: अव्यवस्थापीत दूरस्थ स्टोरेज क्लोन करणे अशक्य.

en: No write access to parent directory.
mr: पॅरेन्ट डिरेक्ट्रीसाठी लेखन प्रवेश नाही.

en: Path does not exist.
mr: मार्ग अस्तित्वात नाही.

en: Removable
mr: काढून टाकण्याजोगी

en: Read Only
mr: फक्त वाचा

en: No write access
mr: लेखन प्रवेश नाही

en: Shareable
mr: शेअरकरण्याजोगी

en: Name
mr: नाव

en: Disconnected
mr: जोडणी तुटली

en: Connecting
mr: जुळवणी स्थापीत करत आहे

en: Active (RO)
mr: सक्रीय (RO)

en: Active
mr: कार्यान्वित

en: Inactive
mr: निष्क्रीय

en: Unknown
mr: अपरिचित

en: Error listing CD-ROM devices.
mr: CDROM साधन दाखवतेवेळी त्रुटी आढळली.

en: Fully allocating storage will take longer now, but the OS install phase will be quicker. 
    
    Skipping allocation can also cause space issues on the host machine, if the maximum image size exceeds available storage space.
mr: संपूर्णतया साठा वाटप करण्यास जास्त वेळ लागू शकतो, परंतु OS प्रतिष्ठापन पद्धत खूपच पटकन होते. 
    
    कमाल प्रतिमा आकार उपलब्ध साठा जागा पेक्षा जास्त असल्यावर, वाटप न केल्यास आयोजक मशीनवर जागा संबंधित अडचणी निर्माण होऊ शकतात.

en: No active connection to install on.
mr: प्रतिष्ठापन करीता सक्रीय जुळवणी आढळली नाही.

en: Connection is read only.
mr: जुळवणी फक्त वाचणीय आहे.

en: No guests are supported for this connection.
mr: या जुळवणी करीता कुठलेही अतिथी समर्थीत नाही.

en: %s installs not available for paravirt guests.
mr: अपूरे आभासी अतिथी करीता %s installs उपलब्ध नाही.

en: URL installs not available for remote connections.
mr: दूरस्थ जुळवणी करीता URL प्रतिष्ठापन उपलब्ध नाही.

en: Connection does not support storage management.
mr: साठा व्यवस्थापन करीता जुळवणी समर्थीत नाही.

en: No install options available for this connection.
mr: या जुळवणी करीता प्रतिष्ठापन पर्याय उपलब्ध नाही.

en: Up to %(maxmem)s available on the host
mr: आयोजक वर %(maxmem)s उपलब्ध नाही

en: Hypervisor only supports %d virtual CPUs.
mr: हायपरवाइजर फक्त %d आभासी CPUs करीता समर्थन पुरवते.

en: Up to %(numcpus)d available
mr: %(numcpus)d पर्यंत उपलब्ध

en: Only URL installs are supported for paravirt.
mr: paravirt करीता फक्त URL installs समर्थीत आहे.

en: Generic
mr: मूळ

en: Usermode Networking
mr: वापरकर्ता पद्धतीचे जाळ

note: FIXME: Should we use 'default' even if it's inactive?
en: Virtual network
mr: आभासी संजाळ

en: NAT to any device
mr: कुठल्याही साधन करीता NAT

en: No virtual networks available
mr: आभासी जाळं उपलब्ध नाही

en: Host device %s %s
mr: आयोजक साधन %s %s

en: No networking.
mr: जाळं नाही.

en: Local CDROM/ISO
mr: स्थानीय CDROM/ISO

en: URL Install Tree
mr: URL प्रतिष्ठापन ट्री

en: PXE Install
mr: PXE प्रतिष्ठापन

en: None
mr: काहिच नाही

en: Locate existing storage
mr: अस्तित्वातील साठा शोधत आहे

en: Step %(current_page)d of %(max_page)d
mr: %(current_page)d पद्धत, %(max_page)d पैकी

en: Uncaught error validating install parameters: %s
mr: प्रतिष्ठापन बाब वैध करतेवेळी न आढळलेली त्रुटी: %s

en: Invalid System Name
mr: अवैध प्रणाली नाव

en: An install media selection is required.
mr: प्रतिष्ठापन मिडीया निवड आवश्यक आहे.

en: An install tree is required.
mr: install tree आवश्यक आहे.

en: Error setting installer parameters.
mr: प्रतिष्ठापक बाब संयोजनवेळी त्रुटी आढळली.

en: Error setting install media location.
mr: प्रतिष्ठापन मिडीया ठिकाण निश्चित करतेवेळी त्रुटी.

en: Error setting OS information.
mr: OS माहिती संयोजीत करतेवेळी त्रुटी.

en: Error setting CPUs.
mr: CPUs निश्चित करतेवेळी त्रुटी आढळली.

en: Error setting guest memory.
mr: अतिथी स्मृती निश्चित करतेवेळी त्रुटी आढळली.

en: A storage path must be specified.
mr: साठा मार्ग निश्चित केले पाहिजे.

en: Storage parameter error.
mr: साठा बाब त्रुटी.

en: Virtual Network is not active.
mr: आभासी जाळ सक्रीय नाही.

en: Virtual Network '%s' is not active. Would you like to start the network now?
mr: आभासी संजाळ '%s' सक्रीय नाही. तुम्हाला संजाळ आता सुरू करायचे?

en: Could not start virtual network '%s': %s
mr: आभासी जाळं '%s' प्रारंभ करणे अशक्य: %s

en: Network device required for %s install.
mr: %s प्रतिष्ठापन करीता जाळं साधन आवश्यक आहे.

en: Error with network parameters.
mr: जाळ बाब सह त्रुटी आढळली.

en: Mac address collision.
mr: Mac पत्ता विषमजुळवणी.

en: %s Are you sure you want to use this address?
mr: %s तुम्हाला नक्की हा पत्ता वापरायचा आहे?

en: Error setting UUID: %s
mr: UUID निश्चित करतेवेळी त्रुटी: %s

en: Error setting up graphics device:
mr: चित्रलेखीय साधन स्थापीत करतेवेळी त्रुटी:

en: Error setting up sound device:
mr: आवाज साधन स्थापीत करतेवेळी त्रुटी:

en: Creating Virtual Machine
mr: आभासी मशीन निर्माण करत आहे

en: The virtual machine is now being created. Allocation of disk storage and retrieval of the installation images may take a few minutes to complete.
mr: आभासी मशीन आता बनवले जात आहे. डिस्क साठाचे वाटप व प्रतिष्ठापन प्रतिमा प्राप्य करीता काहिक मिनीटं लागू शकतिल.

en: Guest installation failed to complete
mr: अतिथी प्रतिष्ठापन पूर्ण होण्यास अपयशी

en: Detecting
mr: शोधत आहे

en: NAT to any physical device
mr: कुठल्याही वास्तविक साधन करीता NAT

en: NAT to physical device %s
mr: वास्तविक साधन %s करीता NAT

en: %d addresses
mr: %d पत्ता

en: Public
mr: सार्वजनिक

en: Private
mr: खाजगी

en: Reserved
mr: आरक्षीत

en: Other
mr: इतर

en: Isolated virtual network
mr: वेगळे आभासी संजाळ

en: Error creating virtual network: %s
mr: आभासी संजाळ बनवितेवेळी त्रुटी आढळली: %s

en: Invalid Network Name
mr: अवैध संजाळ नाव

en: Network name must be non-blank and less than 50 characters
mr: संजाळ नाव रिकामे व 50 अक्षरांपेक्षा लहान नसावे

en: Network name may contain alphanumeric and '_' characters only
mr: संजाळ नावात फक्त अल्फान्यूमेरिक व '_' अक्षर समाविष्ठीत असू शकतात

en: Invalid Network Address
mr: अवैध संजाळ पत्ता

en: The network address could not be understood
mr: संजाळ पत्ता समजले नाही

en: The network must be an IPv4 address
mr: संजाळ IPv4 पत्ता असायला हवे

en: The network prefix must be at least /4 (16 addresses)
mr: संजाळ पूर्वपद किमान /4 (16 पत्ता) असायला हवे

en: Check Network Address
mr: संजाळ पत्ता तपासा

en: The network should normally use a private IPv4 address. Use this non-private address anyway?
mr: संजाळने साधारणतया व्यक्तिगत IPv4 पत्ता वापरायला हवे. तरिही कसेही करून हा विना व्यक्तिगत पत्ता वापरायचा का?

en: Invalid DHCP Address
mr: अवैध DHCP पत्ता

en: The DHCP start address could not be understood
mr: DHCP प्रारंभ पत्ता समझले नाही

en: The DHCP end address could not be understood
mr: DHCP समाप्ती पत्ता समझले नाही

en: The DHCP start address is not with the network %s
mr: DHCP प्रारंभ पत्ता संजाळ %s सह निगडीत नाही

en: The DHCP end address is not with the network %s
mr: DHCP समाप्ती पत्ता संजाळ %s सह निगडीत नाही

en: Invalid forwarding mode
mr: अवैध फॉर्वर्डींग पद्धती

en: Please select where the traffic should be forwarded
mr: ट्रॅफीक कुठे स्थानांतरीत केले पाहिजे कृपया ते निवडा

en: Choose source path
mr: स्त्रोत मार्ग निवडा

en: Choose target directory
mr: लक्ष्य संचयीका निवडा

en: Creating storage pool...
mr: संचयन संग्रह बनवित आहे...

en: Creating the storage pool may take a while...
mr: संचयन संग्रह बनवितेवेळी जरा वेळ लागू शकतो...

en: Error creating pool: %s
mr: संग्रह बनवितेवेळी त्रुटी: %s

en: Pool Parameter Error
mr: संग्रह बाब अंतर्गत त्रुटी

en: Building a pool of this type will format the source device. Are you sure you want to 'build' this pool?
mr: या प्रकारचे संग्रहची बांधणी केल्यास स्त्रोत साधनचे स्वरूपन केले जाते. तुम्हाला नक्की या संग्रहाची बांधणी करायची?

en: Format the source device.
mr: स्त्रोत साधनचे स्वरूप बदला.

en: Create a logical volume group from the source device.
mr: स्रोत उपकरणपासून लॉजीकल खंड गट निर्माण करा.

en: Creating storage volume...
mr: संचयन खंड बनवित आहे...

en: Creating the storage volume may take a while...
mr: संचयन खंड बनवितेवेळी जरा वेळ लागू शकतो...

en: Error creating vol: %s
mr: vol बनवितेवेळी त्रुटी: %s

en: Volume Parameter Error
mr: आवाज बाब त्रुटी

en: Delete
mr: नष्ट करा

en: Deleting virtual machine '%s'
mr: आभासी मशीन '%s' नष्ट करत आहे

en: Deleting path '%s'
mr: मार्ग '%s' नष्ट करत आहे

en: Error deleting virtual machine '%s': %s
mr: आभासी मशीन '%s' नष्ट करतेवेळी त्रुटी: %s

en: Additionally, there were errors removing certain storage devices:
mr: याच्याव्यतिरीक्त, काहिक स्टोरेज उपकरणे काढून टाकतेवेळी त्रुटी आढळल्यात:

en: Errors encountered while removing certain storage devices.
mr: काहिक स्टोरेज उपकरणे काढून टाकतेवेळी त्रुटी आढळल्यात.

en: Storage Path
mr: स्टोरेज मार्ग

en: Target
mr: लक्ष्य

en: Cannot delete iscsi share.
mr: iscsi शेअर नष्ट करण्यास अशक्य.

en: Cannot delete unmanaged remote storage.
mr: अव्यवस्थापीत दूरस्थ स्टोरेज नष्ट करण्यास अशक्य.

en: Cannot delete unmanaged block device.
mr: अव्यवस्थापीत ब्लॉक उपकरण नष्ट करण्यास अशक्य.

en: Storage is read-only.
mr: स्टोरेज फक्त-वाचनीय आहे.

en: No write access to path.
mr: मार्ग करीता लेखन प्रवेश आढळले नाही.

en: Storage is marked as shareable.
mr: स्टोरेज शेअरकरण्याजोगी असे चिन्हाकृत केले.

en: Storage is in use by the following virtual machines:
    - %s
mr: स्टोरेज खालील आभासी मशीनस् द्वारे वापरणीत आहे:
    - %s

en: Close tab
mr: टॅब बंद करा

en: Static SELinux security type tells libvirt to always start the guest process with the specified label. The administrator is responsible for making sure the images are labeled corectly on disk.
mr: स्टॅटीक SELinux सुरक्षा प्रकार libvirt ला अतिथी प्रक्रिया, नेहमी निर्देशीत लेबलसह सुरू करण्यास विनंती करतो. डिस्कवर प्रतिमा योग्यप्रमाणे लेबल केले आहे याची खात्री प्रशासक करतो.

en: The dynamic SELinux security type tells libvirt to automatically pick a unique label for the guest process and guest image, ensuring total isolation of the guest. (Default)
mr: डायनॅमीक SELinux सुरक्षा प्रकार libvirt ला अतिथी प्रक्रिया व अतिथी प्रतिमासाठी स्वयं एकमेव लेबल नीवडण्यास विनंती करतो, ज्यामुळे अतिथी संपूर्णत्या स्वतंत्र होतो. (पूर्वनिर्धारीत)

en: Press Ctrl+Alt to release pointer.
mr: पॉईन्टर सोडण्याकरीता Ctrl+Alt दाबा.

en: Pointer grabbed
mr: पॉईन्टर प्राप्त झाले

en: The mouse pointer has been restricted to the virtual console window. To release the pointer, press the key pair: Ctrl+Alt
mr: माऊस पॉईन्टर आभासी कन्सोल खिडकी करीता निर्बंधीत आहे. पॉईन्टर सोडण्याकरीता, कि जोडी: Ctrl+Alt दाबा

en: Do not show this notification in the future.
mr: ही सूचना भविष्यात दाखवू नका.

en: No serial devices found
mr: सिरीयल साधन आढळले नाही

en: Serial console not yet supported over remote connection.
mr: दूर्रस्थ जुळवणी वरील सिरीयल कन्सोल अजूनही समर्थीत नाही.

en: Serial console not available for inactive guest.
mr: असक्रीय अतिथी करीता सिरीयन कन्सोल उपलब्ध नाही.

en: Console for device type '%s' not yet supported.
mr: साधन प्रकार '%s' करीता कन्सोल अजूनही समर्थीत नाही.

en: Can not access console path '%s'.
mr: कन्सोल मार्ग '%s' करीता प्रवेश नाही.

en: No graphics console found.
mr: ग्राफिक्स् कंसोल आढळले नाही.

en: Graphical Console %s
mr: ग्राफिकल कंसोल %s

en: paused
mr: थांबले

en: Console not available while paused
mr: स्तब्ध केल्यावर कन्सोल उपलब्ध नाही

en: Disabled
mr: अकार्यान्वीत

en: Hypervisor Default
mr: मुलभूत हायपरवायजर

en: Xen Mouse
mr: Xen माऊस

en: PS/2 Mouse
mr: PS/2 माऊस

en: Absolute Movement
mr: पूर्णतया स्थानांतरन

en: Relative Movement
mr: परस्पर स्थानांतरन

en: Automatically allocated
mr: आपोआप वाटप केले

en: (Primary Console)
mr: (प्राथमिक कन्सोल)

en: Guest not running
mr: अतिथी कार्यरत नाही

en: Guest has crashed
mr: अतिथी नष्ट झाले

en: TCP/IP error: VNC connection to hypervisor host got refused or disconnected!
mr: TCP/IP त्रुटी: हायपरवाजर यजमान करीता VNC जुळवणी नकारली गेली किंवा जुळवणी अस्थापीत केली गेली!

en: Console not configured for guest
mr: अतिथी करीता कन्सोल संयोजीत केले गेले नाही

en: Console not supported for guest
mr: अतिथी करीता कन्सोल समर्थीत केले गेले नाही

en: Console is not yet active for guest
mr: अतिथी करीता कन्सोल अजूनतरी सक्रीय केले गेले नाही

en: Connecting to console for guest
mr: अतिथी करीता कन्सोलशी जुळवणी करत आहे

en: Unable to provide requested credentials to the VNC server
mr: VNC सर्वरकरीता विनंतीकृत श्रेय पुरवण्यास अशक्य

en: The credential type %s is not supported
mr: श्रेय प्रकार '%s' समर्थीत नाही

en: Unable to authenticate
mr: ओळख पटवण्यास अशक्य

en: Unsupported console authentication type
mr: असमर्थीत कन्सोल अधिप्रमाणन प्रकार

en: Save Virtual Machine Screenshot
mr: आभासी मशीन स्क्रीनशॉट सुरक्षित करा

en: The screenshot has been saved to:
    %s
mr: स्क्रीनशॉट येथे सुरक्षिता केला आहे:
    %s

en: Screenshot saved
mr: स्क्रीनशॉट सुरक्षित केला

en: Error Setting Security data: %s
mr: सुरक्षा डाटा सेट करतेवेळी त्रुटी: %s

en: Error setting CPU pinning: %s
mr: CPU पीनींग सेट करतेवेळी त्रुटी: %s

en: Error changing vcpu value: %s
mr: vcpu मूल्य बदलवतेवेळी त्रुटी: %s

en: These changes will take effect after the next guest reboot.
mr: या बदलावांचा प्रभाव पुढील अतिथी रिबूट नंतर होईल.

en: Error changing memory values: %s
mr: स्मृती मुल्य बदलवितेवेळी त्रुटी आढळली: %s

en: Error changing autostart value: %s
mr: स्वयंप्रारंभ मुल्य बदलवितेवेळी त्रुटी आढळली: %s

en: Error changing boot device: %s
mr: बूट साधन बदलवितेवेळी त्रुटी आढळली: %s

en: Tablet
mr: टॅबलेट

en: Mouse
mr: माऊस

en: Input
mr: इन्पुट

en: Display %s
mr: %s दाखवा

en: Sound: %s
mr: आवाज: %s

en: No Boot Device
mr: बूट साधन नाही

en: Error Removing CDROM: %s
mr: CDROM काढून टाकतेवेळी त्रुटी: %s

en: Error Connecting CDROM: %s
mr: CDROM शी जुळवणी करतेवेळी त्रुटी: %s

en: Are you sure you want to remove this device?
mr: तुम्हाला नक्की हे साधन काढून टाकायचे?

en: This device could not be removed from the running machine. Would you like to remove the device after the next VM shutdown? 
    
    Warning: this will overwrite any other changes that require a VM reboot.
mr: या साधनास कार्यरत मशीन पासून काढून टाकले जाऊ शकत नाही. पुढिल  VM शटडाऊन नंतर तुम्हाला साधन काढून टाकायचे? 
    
    सावधानता: यामुळे VM रिबूटची आवश्यकता भासणाऱ्या बदलावांस खोडून पुन्हा लिहीले जातील.

en: Error Removing Device: %s
mr: साधन काढून टाकतेवेळी त्रुटी: %s

en: Running
mr: चालू आहे

en: Paused
mr: थांबलेले

en: Shuting Down
mr: शट डाउन करत आहे

en: Shutoff
mr: शटऑफ

en: Crashed
mr: क्रॅश्ड

en: Unknown status code
mr: अपरिचित स्थिती संकेत

en: Unknown device type '%s'
mr: अपरिचीत साधन प्रकार '%s'

en: Didn't find the specified device to remove. Device was: %s %s
mr: काढूण टाकण्याजोगी निश्चित साधन आढळले नाही. साधन यानुरूप होते: %s %s

en: Error bringing up domain details: %s
mr: क्षेत्र तपशील सक्रीय करतेवेळी त्रुटी आढळली: %s

en: Unknown connection URI %s
mr: अपरिचीत जुळवणी URI %s

note: FIXME: This should work with remote storage stuff
en: Saving virtual machines over remote connections is not yet supported.
mr: दूर्रस्थ जुळवणी वरील आभासी मशीन संचयन करीता अजूनही समर्थीत नाही.

en: Save Virtual Machine
mr: आभासी मशीन सुरक्षित करा

en: Saving Virtual Machine
mr: आभासी मशीन सुरक्षित करत आहे

en: Error saving domain: %s
mr: क्षेत्र संचयन करतेवेळी त्रुटी आढळली: %s

en: About to poweroff virtual machine %s
mr: आभासी मशीन %s बंद होणार आहे

en: This will immediately poweroff the VM without shutting down the OS and may cause data loss. Are you sure?
mr: यामुळे VM लगेचच OS ला बंद न केल्यावरही बंद होईल व माहिती सुद्धा लुप्त होऊ शकते. तुम्हाला हे करायचे?

en: Error shutting down domain: %s
mr: क्षेत्र बंद करतेवेळी त्रुटी आढळली: %s

en: Error pausing domain: %s
mr: क्षेत्र स्तब्ध करतेवेळी त्रुटी आढळली: %s

en: Error unpausing domain: %s
mr: क्षेत्र अस्तब्ध करतेवेळी त्रुटी आढळली: %s

en: Error starting domain: %s
mr: क्षेत्र सुरू करतेवेळी त्रुटी आढळली: %s

en: Are you sure you want to migrate %s from %s to %s?
mr: तुम्हाला नक्की %s ला %s पासून %s असे स्थानांतरीत करायचे?

en: Migrating VM '%s'
mr: VM '%s' स्थानांतरीत करत आहे

en: Migrating VM '%s' from %s to %s. This may take awhile.
mr: VM '%s' यांस %s पासून %s असे स्थानांतरीत करत आहे. याला काहिक वेळ लागू शकतो.

en: No connections available.
mr: जुळवणी उपलब्ध नाही.

en: Connection hypervisors do not match.
mr: जुळवणीजोगी हायपरवाइजर जुळत नाही.

en: Connection is disconnected.
mr: जुळवणी तोडले गेली आहे.

en: Cannot migrate to same connection.
mr: समान जुळवणी करीता स्थानांतरन शक्य नाही.

en: Error setting clone parameters: %s
mr: क्लोन घटक सेटकरतेवेळी त्रुटी: %s

en: Error
mr: त्रुटी

note: Expander section with details.
en: Details
mr: तपशील

en: Input Error
mr: इन्पुट त्रुटी

en: Copy Volume Path
mr: खंड मार्ग प्रतिकृत करा

en: %(currentmem)s of %(maxmem)s
mr: %(currentmem)s, %(maxmem)s पैकी

en: Are you sure you want to permanently delete the network %s?
mr: तुम्हाला नक्की जाळं %s नेहमी करीता काढूण टाकायचे?

en: Error deleting network: %s
mr: संजाळ काढून टाकतेवेळी त्रुटी: %s

en: Error starting network: %s
mr: संजाळ सुरू करतेवेळी त्रुटी: %s

en: Error stopping network: %s
mr: संजाळ थांबवितेवेळी त्रुटी: %s

en: Error launching network wizard: %s
mr: संजाळ सहाय्यक दाखल करतेवेळी त्रुटी: %s

en: Error setting net autostart: %s
mr: नेट स्वयंप्रारंभ स्थापीत करतेवेळी त्रुटी: %s

en: On Boot
mr: बूट वेळी

en: Never
mr: कधिच नाही

en: Error starting pool '%s': %s
mr: संग्रह '%s' प्रारंभ करतेवेळी त्रुटी: %s

en: Are you sure you want to permanently delete the pool %s?
mr: तुम्हाला नक्की %s संग्रह नेहमी करीता काढूण टाकायचे?

en: Error deleting pool: %s
mr: संग्रह काढून टाकतेवेळी त्रुटी: %s

en: Are you sure you want to permanently delete the volume %s?
mr: तुम्हाला नक्की खंड %s नेहमी करीता काढूण टाकायचे?

en: Error deleting volume: %s
mr: खंड काढून टाकतेवेळी त्रुटी: %s

en: Error launching pool wizard: %s
mr: संग्रह सहाय्यक दाखल करतेवेळी त्रुटी: %s

en: Error launching volume wizard: %s
mr: आवाज सहाय्यक दाखल करतेवेळी त्रुटी: %s

en: Error setting pool autostart: %s
mr: संग्रह स्वयंप्रारंभ स्थापन करतेवेळी त्रुटी: %s

note: Shutdown menu
en: _Reboot
mr: रिबूट (_R)

en: _Shut Down
mr: पूर्णपणे बंद करा (_S)

en: _Force Off
mr: जबरनरित्या बंद करा (_F)

en: _Run
mr: चालवा(_R)

en: _Pause
mr: थांबा(_P)

en: _Resume
mr: पुनः चालू करा (_R)

en: _Migrate
mr: स्थानांतरीत करा (_M)

en: _Details
mr: तपशील (_D)

en: Could not populate a default connection. Make sure the appropriate virtualization packages are installed (kvm, qemu, etc.) and that libvirtd has been restarted to notice the changes.
    
    A hypervisor connection can be manually added via 
    File->Add Connection
mr: मुलभूत जुळवणी वापरू शकले नाही. योग्य आभासीकरण संकुल (kvm, qemu, उदा.)प्रतिष्ठापीत आहे व libvirtd त्यानुरूप पुन्ह चालू केले याची खात्री करा.
    
    हायपरवाइजर जुळवणी 
    फाइल ->जुळवणी समावेष करा, यानुरूप स्वहस्ते समावेष केले जाऊ शकते

en: Error determining default hypervisor.
mr: मुलभूत हायपरवाइजर शोधतेवेळी त्रुटी आढळली.

en: Startup Error
mr: स्टार्टअप त्रुटी

en: Restoring virtual machines over remote connections is not yet supported
mr: दूर्रस्थ जुळवणी वरील आभासी मशीनचे पुन्हस्थापन अजूनही समर्थीत नाही

en: Restore Virtual Machine
mr: आभासी मशीन पुनःरक्षित करा

en: The file '%s' does not appear to be a valid saved machine image
mr: फाइल '%s' वैध संचयीत मशीन प्रतिमा नुरूप आढळली नाही

en: Restoring Virtual Machine
mr: आभासी मशीन पुनःरक्षित आहे

en: Error restoring domain
mr: क्षेत्र पूर्वस्थितीत आणतेवेळी त्रुटी

en: Error restoring domain '%s': %s
mr: क्षेत्र '%s' पूर्वस्थितीत आणतेवेळी त्रुटी आढळली: %s

en: This will remove the connection:
    
    %s
    
    Are you sure?
mr: यामुळे जुळवणी काढून टाकली जाईल:
    
    %s
    
    तुम्ही नक्की असे करायचे?

en: CPU usage
mr: CPU वापर

en: Disabled in preferences dialog.
mr: आवड निवड संवाद मध्ये अकार्यान्वीत केले.

en: Network I/O
mr: जाळं I/O

en: Disk I/O
mr: डिस्क I/O

en: CPU Usage
mr: CPU वापर

en: Unable to open a connection to the Xen hypervisor/daemon.
mr: Xen hypervisor/daemon शी जोडणी उघडण्यास असमर्थ.

en: Virtual Machine Manager Connection Failure
mr: आभासी मशीन व्यवस्थापक जोडणी अपयश

en: Unable to open a connection to the libvirt management daemon.
mr: libvirt व्यवस्थापन डीमनशी जुळवणी उघडू शकले नाही.

en: No media present
mr: मिडीया आढळले नाही

note: Arguments to pass to util.browse_local for local storage
en: Choose local storage
mr: स्थानीय स्टोरेज नीवडा

en: Size
mr: आकार

en: Format
mr: रूपण

en: Used By
mr: वापरलेले

en: Cannot use local storage on remote connection.
mr: दूरस्थ जुळवणीवर स्थानीय स्टोरेज वापरणे अशक्य.

en: No virtual machines
mr: आभासी मशीनस् आढळले नाही

en: No VMs available
mr: VMs आढळले नाही

en: Couldn't create default storage pool '%s': %s
mr: मुलभूत संचयन संग्रह '%s' बनवू शकले नाही: %s

en: Copyright (C) 2006-2009 Red Hat Inc.
mr: सर्वहक्काधिकार (C) 2006-2009 Red Hat Inc.

en: Powered by libvirt
mr: libvirt द्वारे सक्षम

en: <b>Character Device</b>
mr: <b>अक्षर उपकरण</b>

en: <b>Device Parameters</b>
mr: <b>उपकरण घटक</b>

en: <b>Physical Host Device</b>
mr: <b>वास्तविक यजमान साधन</b>

en: <b>Sound Device</b>
mr: <b>आवाज साधन</b>

en: <b>Source:</b>
mr: <b>स्त्रोत:</b>

en: <b>Target:</b>
mr: <b>लक्ष्य:</b>

en: <b>Video Device</b>
mr: <b>चलचित्र उपकरण</b>

en: <b>Virtual display</b>
mr: <b>आभासी प्रदर्शन</b>

en: <b>Virtual pointer</b>
mr: <b>आभासी पॉईन्टर</b>

en: <small><b>Example:</b> /dev/hdc2</small>
mr: <small><b>उदाहरण:</b> /dev/hdc2</small>

en: <small><b>Tip:</b> Automatically allocating the port ensures that every virtual machine uses a unique port. If two machines try to use the same port, one of them will fail to start.</small>
mr: <small><b>टिप:</b> स्वयंरित्या पोर्ट लागू केल्यास प्रत्येक आभासी मशीन वेगळे पोर्ट वापरत आहे याची खात्री होते. दोन मशीन समान पोर्ट वापरत असल्यास त्यापैकी एक सुरू होण्यास अपयशी ठरेल.</small>

en: <small><b>Tip:</b> Choose this option if your host is disconnected, connected via wireless, or dynamically configured with NetworkManager.</small>
mr: <small><b>टिप:</b> यजमानची जुळवणी मोडल्यास, वायरलेसशी जुळल्यास, किंवा NetworkManager सह गतिकरित्या संयोजीत केल्यास या पर्यायचा वापर करा.</small>

en: <small><b>Tip:</b> Choose this option if your host is statically connected to wired ethernet, to gain the ability to migrate the virtual machine.</small>
mr: <small><b>Tip:</b> आयोजक तात्पूर्ते वायर्ड इथरनेटशी प्रत्यक्षरित्या जुळले असल्यास, आभासी मशीन करीता स्थानांतरन क्षमता प्राप्त करण्याकरीता या पर्याय निवडा.</small>

en: <small><b>Tip:</b> VNC server is strongly recommended because it allows the virtual display to be embedded inside this application. It may also be used to allow access to the virtual display from a remote system.</small>
mr: <small><b>टिप:</b> या अनुप्रयोग अंतर्गत आभासी दृष्य अंतर्भूत करणे शक्य असल्यामुळे VNC सर्वरचा वापर ठामपणे सूचविला जातो. याचा वापर दूर्रस्थ यजमान पासून आभासी दृष्य करीता प्रवेश करीता सुद्धा केला जाऊ शकतो.</small>

en: <small><b>Tip:</b>Adding a graphics tablet (and configuring it as the default pointer in the virtual machine) will ensure the virtual cursor moves in sync with the local desktop cursor.</small>
mr: <small><b>टिप:</b>चित्रलेखीय टॅबलेट (व त्यास आभासी मशीन अंतर्गत मुलभूत पॉईन्टर नुरूप संयोजीत केल्यास) आभासी कर्सर स्थानीय डेस्कटॉप कर्सरसह समरित्या हलतो याची खात्री करतो.</small>

en: <small><b>Warning:</b>If you do not allocate the entire disk now, space will be allocated as needed while the virtual machine is running. If sufficient free space is not available on the host, this may result in data corruption on the virtual machine.</small>
mr: <small><b>सावधानता:</b> आभासी मशीन बनवतेवेळी पूर्णतया डिस्क जागा न वापरल्यास, जागा आवश्यकता नुरूप गेस्ट कार्यरत असतेवेळी वापरले जाईल. यजमान वरील पुरेशी जागा न आढळल्यास, आभासी मशील वरील माहिती सदोषीत होण्याची भिती असू शकते.</small>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Adding Virtual Hardware</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF"> आभासी हार्डवेअर जोडत आहे </span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Finish Adding Virtual Hardware</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF"> आभासी हार्डवेअर जोडत आहे </span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Graphics</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">चित्रलेख</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Host Device</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">आयोजक साधन</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Input</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">इनपुट</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Network</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">जाळ</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Sound</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">आवाज</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Storage</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">साठा</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Video Device</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">चलचित्र उपकरण</span>

en: Add new virtual hardware
mr: नविन आभासी हार्डवेअर जोडा

en: Allocate entire virtual disk now
mr: पूर्णतया आभासी डिस्क आता वाटप करायचे

en: Bind Host:
mr: बाइंड यजमा:

en: Browse...
mr: संचार करा...

en: Device Model:
mr: साधन प्रारूप:

en: Device Type Field
mr: साधन प्रकार गुणविशेष

en: Device Type:
mr: साधन प्रकार:

en: F_ile (disk image):
mr: फाइल (डिस्क प्रतिमा) (_i):

en: File Location Field
mr: फाइल स्थान गुणविशेष

en: File Size Field
mr: फाइल आकार गुणविशेष

en: Hardware Type Select
mr: हार्डवेअर प्रकार निवडा

en: Hardware type:
mr: हार्डवेअर प्रकार:

en: Host:
mr: यजमान:

en: Listen on all public network interfaces
mr: सर्व वास्तविक संजाळ संवादपट करीता ऐका

en: Loc_ation:
mr: ठिकाण (_a):

en: MAC Address Field
mr: MAC पत्ता गुणविशेष

en: Network Device Select
mr: संजाळ साधन निवडा

en: Other:
mr: अन्य:

en: Partition Location Field
mr: विभाजन स्थान गुणविशेष

en: Path:
mr: मार्ग:

en: Please indicate how you would like to view the virtual display.
mr: कृपया आभासी दृष्यचे अवलोकन कुठल्या रिती असावे ते निश्चित करा.

en: Please indicate how you'd like to assign space on this physical host system for your new virtual storage device.
mr: नविन आभासी संचयन साधन करीता कृपया वास्तविक यजमान प्रणाली वरील जागा कशी वापरायची ते दर्शवा.

en: Please indicate how you'd like to connect your new virtual network device to the host network.
mr: कृपया यजमान जाळंशी तुमचे आभासी जाळं साधन कुठल्यारिती जुळवायचे ते दर्शवा.

en: Please indicate what kind of pointer device to connect to the virtual machine.
mr: कृपया आभासी मशीनशी कुठल्या प्रकारचे पॉईन्टर साधन जुळवायचे ते दर्शवा.

en: Please indicate what physical device
    to connect to the virtual machine.
mr: कृपया आभासी मशीन सह कुठल्या प्रकारचे वास्तविक साधन
    जुळवायचे ते दर्शवा.

en: Please indicate what sound device type to connect to the virtual machine.
mr: कृपया अतिथी सह कुठल्या प्रकारचे आवाज साधन प्रकार जुळवायचे ते दर्शवा.

en: Please indicate what video device type
    to connect to the virtual machine.
mr: आभासी मशीनसह कुठल्या प्रकारचे
    चलचित्र उपकरण प्रकार जुळवायचे ते ठरवा.

en: Set fixed MAC _address for this NIC?
mr: या NIC करीता ठराविक MAC पत्ता निश्चित करा (_a)?

en: This assistant will guide you through adding a new piece of virtual hardware. First select what type of hardware you wish to add:
mr: नविन आभासी हार्डवेअर जोडण्याकरीता या सहाय्यक मार्गेदर्शन करेल. तुम्हाला कुठल्या प्रकारचे हार्डवेअर जोडायचे त्यास प्रथम निवडा:

en: Use Telnet:
mr: Telnet वापरा:

en: Virtual Network Select
mr: आभासी संजाळ निवडा

en: _Block device (partition):
mr: ब्लॉक साधन (विभागणी) (_B):

en: _Device:
mr: यंत्र(_D):

en: _Finish
mr: समाप्त(_F)

en: _Location:
mr: ठिकाण (_L):

en: _MAC address:
mr: MAC पत्ता (_M):

en: _Network:
mr: संजाळ (_N):

en: _Shared physical device
mr: सहभागीय वास्तविक साधन (_S)

en: _Size:
mr: आकार (_S):

en: _Virtual network
mr: आभासी संजाळ (_V)

en: label
mr: लेबल

en: <b>CD Source Device Or File</b>
mr: <b>CD स्त्रोत साधन किंवा फाइल</b>

en: Choose A CD Source Device
mr: CD स्त्रोत साधन निवडा

en: ISO _Location:
mr: ISO ठिकाण(_L):

en: _Browse...
mr: संचार करा(_B)...

en: _CD-ROM or DVD
mr: CD-ROM किंवा DVD (_C)

en: _Device Media:
mr: साधन मिडीया (_D):

en: _ISO Image Location
mr: ISO प्रतिमाचे ठिकाण (_I)

en: <span color='#484848'>Name:</span>
mr: <span color='#484848'>नाव:</span>

en: <span color='#484848'>Networking:</span>
mr: <span color='#484848'>नेटवर्कींग:</span>

en: <span color='#484848'>New Path:</span>
mr: <span color='#484848'>नवीन मार्ग:</span>

en: <span color='#484848'>Path:</span>
mr: <span color='#484848'>मार्ग:</span>

en: <span color='#484848'>Size:</span>
mr: <span color='#484848'>आकार:</span>

en: <span color='#484848'>Storage:</span>
mr: <span color='#484848'>साठा:</span>

en: <span color='#484848'>Target:</span>
mr: <span color='#484848'>लक्ष्य:</span>

en: <span color='#484848'>Type:</span>
mr: <span color='#484848'>प्रकार:</span>

en: <span size='large' color='white'>Clone virtual machine</span>
mr: <span size='large' color='white'>आभासी मशीन क्लोन करा</span>

en: <span size='small'>Cloning creates a new, independent copy of the original disk. Sharing
    uses the existing disk image for both the original and the new machine.</span>
mr: <span size='small'>क्लोनींग नवीन, मुळ डिस्कचे स्वतंत्र प्रत बनवतो.  शेअरींग
    अस्तित्वातील डिस्क प्रतिमाचा वापर दोन्ही मुळ व नवीन मशीनकरीता करतो.</span>

en: C_lone Virtual Machine
mr: आभासी मशीन क्लोन करा (_l)

en: Change MAC address
mr: MAC पत्ता बदलवा

en: Change storage path
mr: स्टोरेज मार्ग बदलवा

en: Clone Virtual Machine
mr: आभासी मशीन क्लोन करा

en: Create a clone based on:
mr: यावर आधारीत क्लोनचे निर्माण करा:

en: Create a new disk (clone) for the virtual machine
mr: आभासी मशीनकरीता नवीन डिस्कचे (clone) निर्माण करा

en: Existing disk
mr: अस्तित्वातील डिस्क

en: New MAC:
mr: नवीन MAC:

en: No networking devices
mr: नेटवर्कींग उपरण

en: No storage to clone
mr: क्लोनजोगी स्टोरेज आढळले नाही

en: <b>Example:</b> network1
mr: <b>उदाहरण:</b> network1

en: <b>Forwarding</b>
mr: <b>फॉर्वर्डींग</b>

en: <b>Hint:</b> The network should be choosen from one of the IPv4 private address ranges. eg 10.0.0.0/8,  172.16.0.0/12, or 192.168.0.0/16
mr: <b>टिप:</b> संजाळ उपलब्ध IPv4 व्यक्तिगत पत्ता क्षेत्र पासून निवडले पाहिजे. उदा 10.0.0.0/8,  172.16.0.0/12, किंवा 192.168.0.0/16

en: <b>IPv4 network</b>
mr: <b>IPv4 संजाळ</b>

en: <b>Summary</b>
mr: <b>सारांश</b>

en: <b>Tip:</b> Unless you wish to reserve some addresses to allow static network configuration in virtual machines, these parameters can be left with their default values.
mr: <b>टिप:</b> आभासी मशील अंतर्गत जोपर्यंत तात्पुर्ते संजाळ संयोजना करीता ठराविक पत्ता आरक्षीत करत असल्यास, तोपर्यंत या बाब मुलभूत मुल्य वापरू शकता.

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Choosing an IPv4 address space</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">IPv4 पत्ता जागा निवडत आहे</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Connecting to physical network</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">वास्तविक संजाळशी जुळवणी करत आहे</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Creating a new virtual network </span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">नविन आभासी संजाळ बनवित आहे </span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Naming your virtual network </span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">आभासी संजाळचे नामांकन करत आहे </span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Ready to create network</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">संजाळ बनविण्यास सज्ज</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Selecting the DHCP range</span>
mr: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">DHCP क्षेत्र निवडत आहे</span>

en: A <b>name</b> for your new virtual network
mr: नविन आभासी संजाळ करीता <b>नाव</b>

en: Broadcast:
mr: प्रसारण:

en: Complete
mr: संपन्न

en: Connectivity:
mr: जोडणी:

en: Create a new virtual network
mr: नविन आभासी संजाळ बनवा

en: Desination:
mr: लक्ष्य:

en: End Address
mr: लक्ष्य पत्ता

en: End address:
mr: लक्ष्य पत्ता:

en: End:
mr: समाप्ती:

en: Forwarding
mr: फॉर्वर्डींग

en: Forwarding to physical network
mr: वास्तविक संजाळ कडे स्थानांतरीत करत आहे

en: Gateway:
mr: गेटवे:

en: Intro
mr: ओळख

en: Net Name Field
mr: नेट नाव गुणविशेष

en: Netmask:
mr: नेटमास्क:

en: Network Range
mr: संजाळ क्षेत्र

en: Network _Name:
mr: संजाळ नाव (_N):

en: Network name:
mr: संजाळ नाव:

en: Network:
mr: संजाळ:

en: Physical Network
mr: वास्तविक संजाळ

en: Please choose a name for your virtual network:
mr: कृपया आभासी संजाळ करीता नाव निवडा:

en: Please choose the range of addresses the DHCP server will allocate to virtual machines attached to the virtual network.
mr: आभासी जाळशी जुळलेले अतिथी करीता कृपया DHCP सर्वर द्वारे वापरण्याजोगी पत्तांचे क्षेत्र निवडा.

en: Please indicate whether this virtual network should be connected to the physical network.
mr: कृपया या आभासी संजाळने वास्तविक संजाळसह जुळवणी स्थापीत केली पाहिजे का ते दर्शवा.

en: Size:
mr: आकार:

en: Start Address
mr: प्रारंभ पत्ता

en: Start address:
mr: प्रारंभ पत्ता:

en: Start:
mr: प्रारंभ:

en: The <b>address range</b> from which the <b>DHCP</b> server will allocate addresses for virtual machines
mr: <b>पत्ता क्षेत्र</b> जेथून <b>DHCP</b> सर्वर आभासी मशीन करीता पत्ता लागू करेल

en: The IPv4 <b>address</b> and <b>netmask</b> to assign
mr: लागू करण्याजोगी IPv4 <b>पत्ता</b> व <b>netmask</b>

en: This assistant will guide you through creating a new virtual network. You will be asked for some information about the virtual network you'd like to create, such as:
mr: हा सहाय्यक तुम्हाला नविन आभासी संजाळ बनविण्यास मार्गदर्शन करेल. बनविण्याजोगी आभासी संजाळ विषयी तुम्हाला काहिक माहिती विचारले जाईल, जसे की:

en: Whether to <b>forward</b> traffic to the physical network
mr: वास्तविक संजाळ करीता ट्रॅफीक <b>स्थानांतरीत</b> करायचे

en: You will need to choose an IPv4 address space for the virtual network:
mr: आभासी संजाळ करीता तुम्हाला IPv4 पत्ता क्षेत्र निवडावे लागेल:

en: <span size='x-large'>Add Storage Pool</span>
mr: <span size='x-large'>संजाळ संग्रह जोडा</span>

en: Add a New Storage Pool
mr: नविन संचयन संग्रह जोडा

en: Browse
mr: संचारन

en: Build Pool:
mr: बिल्ड् संग्रह:

en: Finish
mr: समाप्त

en: Format:
mr: स्वरूपन:

en: Host Name:
mr: यजमान नाव:

en: Name:
mr: नाव:

en: Source Path:
mr: स्त्रोत मार्ग:

en: Specify a storage location to be later split into virtual machine storage.
mr: आभासी मशीन साठा अंतर्गत विभाजणजोगी साठा ठिकाण निश्चित करा.

en: Step 1 of 2
mr: 2 पैकी पद्धत 1

en: Step 2 of 2
mr: 2 पैकी पद्धत 1

en: Target Path:
mr: लक्ष्य मार्ग:

en: <span size='large'>Storage Volume Quota</span>
mr: <span size='large'>संचयन खंड कोटा</span>

en: <span size='small'><i><u>Name</u>: Name of the
      volume to create. File
      extension may be
      appended
    
    <u>Format</u>: File/Partition
      format of the volume
    
    <u>Capacity</u>: Maximum
      size of the volume.
    
    <u>Allocation</u>: Actual size
      allocated to volume
      at this time.</i></span>
mr: <span size='small'><i><u>नाव</u>: बनविण्याजोगी
       खंडाचे नाव. फाइल
      विस्तार देखिल जोडले
      जाऊ शकते
    
    <u>स्वरूपन</u>: खंडाचे फाइल/विभाजन
      स्वरूप
    
    <u>क्षमता</u>: खंडाचे कमाल
      आकार.
    
    <u>वाटप</u>: खंड करीता
      या क्षणी लागू केले गेलेले
      वास्तविक आकार.</i></span>

en: <span size='x-large'>New Storage Volume</span>
mr: <span size='x-large'>नविन संचयन खंड</span>

en: Add a Storage Volume
mr: संचयन खंड जोडा

en: Allocation:
mr: वाटप:

en: Create _Volume
mr: खंड बनवा (_V)

en: Create a storage unit that can be used directly by a virtual machine.
mr: आभासी मशीन द्वारे प्रत्यक्षरित्या वापरण्याजोगी साठा यूनीट बनवा.

en: Max Capacity:
mr: कमाल क्षमता:

en: available space:
mr: उपलब्ध जागा:

en: (Insert host mem)
mr: (आयोजक स्मृती अंतर्भूत करा)

en: <span color='#484848'>Install:</span>
mr: <span color='#484848'>प्रतिष्ठापन:</span>

en: <span color='#484848'>Memory:</span>
mr: <span color='#484848'>स्मृती:</span>

en: <span size='large' color='white'>Create a new virtual machine</span>
mr: <span size='large' color='white'>नवीन आभासी मशीन बनवा</span>

en: Advanced options
mr: प्रगत पर्याय

en: Allocate entire disk now
mr: पूर्णतया आभासी डिस्क आता वाटप करा

en: Architecture:
mr: आर्किटेक्चर:

en: Automatically detect operating system based on install media
mr: प्रतिष्ठापन मिडीयावर आधारीत कार्यरत प्रणाली आपोआप शोधा

en: Choose Memory and CPU settings
mr: स्मृती व CPU संयोजना

en: Choose an operating systen type and version
mr: कार्यप्रणाली प्रकार व आवृत्ती निवडा

en: Choose how you would like to install the operating system
mr: तुम्हाला कार्यप्रणाली कुठल्या प्रकारे प्रतिष्ठापीत करायचे ते ठरवा

en: Connection:
mr: जोडणी:

en: Create a disk image on the computer's hard drive
mr: संगणकाच्या हार्ड ड्राइव्ह वर डिस्क प्रतिमा बनवा

en: Enable storage for this virtual machine
mr: या आभासी मशीन करीता साठा कार्यान्वीत करा

en: Enter your virtual machine details
mr: तुमच्या आभासी मशीनचे तपशील प्रविष्ट करा

en: Install
mr: प्रतिष्ठापन

en: Kernel Options:
mr: कर्नल पर्याय:

en: Kickstart URL:
mr: किकस्टार्ट URL:

en: Local install media (ISO image or CDROM)
mr: स्थानीय प्रतिष्ठापन मिडीया (ISO प्रतिमा किंवा CDROM)

en: Locate your install media
mr: तुमचे प्रतिष्ठापन मीडिया शोधा

en: Memory
mr: स्मृती

en: Memory (RAM):
mr: स्मृती (RAM):

en: Network Boot (PXE)
mr: जाळ बूट (PXE)

en: Network Install (HTTP, FTP, or NFS)
mr: जाळं प्रतिष्ठापन (HTTP, FTP, किंवा NFS)

en: New VM
mr: नवीन VM

en: OS Type:
mr: OS प्रकार:

en: Provide the operating system URL
mr: कार्य प्रणाली URL पुरवा

en: Select managed or other existing storage
mr: व्यवस्थापीत किंवा इतर अस्तित्वातील साठा निवडा

en: Set a fixed mac address
mr: ठराविक mac पत्ता निश्चित करा

en: Use CDROM or DVD
mr: CDROM किंवा DVD वापरा

en: Use ISO image:
mr: ISO प्रतिमा वापरा:

en: Version:
mr: आवृत्ती:

en: Virt Type:
mr: Virt प्रकार:

en: Delete Confirmation
mr: निश्चितता नष्ट करा

en: Delete associated storage files
mr: संबंधित स्टोरेज फाइल नष्ट करा

en: <b>Autostart</b>
mr: <b>स्वप्रारंभ</b>

en: <b>Basic details</b>
mr: <b>पायाभूत तपशील</b>

en: <b>Boot Device</b>
mr: <b>बूट साधन</b>

en: <b>Machine Details</b>
mr: <b>मशीनचे तपशील</b>

en: <b>Memory</b>
mr: <b>स्मृती</b>

en: <b>Performance</b>
mr: <b>कार्यशीलता</b>

en: <b>Security</b>
mr: <b>सुरक्षा</b>

en: <b>The console is currently unavailable</b>
mr: <b>कन्सोल सध्या उपलब्ध नाही</b>

en: <b>Tip:</b> 'Source device' refers to the name of the device as seen from the host OS.
mr: <b>टिप:</b> 'स्त्रोत साधन' यजमान OS च्या दृष्टीकोण नुरूप साधनाचे नाव दर्शविते.

en: <b>Tip:</b> 'source' refers to information seen from the host OS, while 'target' refers to information seen from the guest OS
mr: <b>टिप:</b> 'स्त्रोत' म्हणजे यजमान OS च्या दृष्टीकोण नुरूप माहिती, व 'लक्ष्य' म्हणजे अतिथी OS च्या दृष्टीकोण नुरूप माहिती

en: <b>Tip:</b> A graphics tablet configured as the default pointer in the guest OS will ensure that the virtual cursor moves in sync with the local desktop cursor.
mr: <b>टिप:</b> आभासी कर्सरच्या हालचाली स्थानीय डेस्कटॉप कर्सरसह संलग्न आहे याची खात्री अतिथी OS अंतर्गत चित्रलेखीय टॅबलेटला मुलभूत पॉइन्टर म्हणून संयोजीत केल्यास होते.

en: <b>Tip:</b> For best performance, the number of virtual CPUs should be less than (or equal to) the number of physical CPUs on the host system.
mr: <b>नोंद:</b> सर्वोत्तम कार्यक्षमतेसाठी, आभासी CPUs ची संख्या यजमान प्रणालीवरील भौतिक CPUs पेक्षा कमी (किंवा समान) असावी.

en: <b>Virtual Disk</b>
mr: <b>आभासी डिस्क</b>

en: <b>Virtual Display</b>
mr: <b>आभासी प्रदर्शन</b>

en: <b>Virtual Network Interface</b>
mr: <b>आभासी संजाळ संवाद</b>

en: <b>Virtual Pointer</b>
mr: <b>आभासी पॉईन्टर</b>

en: <b>insert type</b>
mr: <b>अंतर्भूत प्रकार</b>

en: Always
mr: नेहमी

en: Auth
mr: अधिप्रमाणन

en: Block
mr: रोखा

en: Boot
mr: बूट

en: CPU
    usage:
mr: CPU
    वापर:

en: Change allocation:
mr: वाटप बदलवा:

en: Console
mr: कन्सोल

en: Consoles
mr: कंसोल्स्

en: Current allocation:
mr: वर्तमान वाटप:

en: Device Mode:
mr: साधन पद्धत:

en: Device virtual machine will boot from:
mr: साधन आभासी मशील येथून बूट होईल:

en: Disk
mr: डिस्क

en: Disk
    I/O:
mr: डिस्क
    I/O:

en: Dynamic
mr: गतिक

en: Emulator:
mr: एम्यूलेटर:

en: Force Off
mr: जबरनरित्या बंद करा

en: Fullscreen
mr: पडदाभर

en: Heads:
mr: हेडस्:

en: Host CPUs:
mr: यजमान CPUs:

en: How many virtual CPUs should be allocated for this machine?
mr: या मशीन करीता किती आभासी CPUs वापरण्यात यावे?

en: How much memory should be allocated for this machine?
mr: या मशीनसाठी किती स्मृती वापरण्यात यावी?

en: Hypervisor:
mr: हायपरवायजर:

en: Label:
mr: लेबल:

en: Login
mr: लॉगीन

en: Max Memory Select
mr: कमाल स्मृती निवडा

en: Maximum allocation:
mr: कमाल वाटप:

en: Mem
mr: स्मृती

en: Memory
    usage:
mr: स्मृती
    वापर:

en: Memory Select
mr: स्मृती निवड

en: Net
mr: जाळं

en: Network
    I/O:
mr: जाळं
    I/O:

en: Only when Fullscreen
mr: पडदाभर असल्यावरच

en: Over
mr: समाप्त

en: Pause
mr: स्तब्ध

en: Permissions:
mr: परवानगी:

en: Physical CPU pinning:
mr: वास्तविक CPU पीनांग:

en: Reboot
mr: रीबूट

en: Run
mr: चालवा

en: S_hut Down
mr: पूर्णपणे बंद करा (_h)

en: Save this password in your keyring
mr: तुमच्या कीरिंगमध्ये हा गुप्तशब्द साठवा

en: Scale Display
mr: प्रमाण दृष्य

en: Screenshot
mr: स्क्रीनशॉट

en: Send Key
mr: कि पाठवा

en: Shut Down
mr: पूर्णपणे बंद करा

en: Shut down
mr: पूर्णपणे बंद करा

en: Source Device:
mr: स्त्रोत साधन:

en: Source device:
mr: स्त्रोत साधन:

en: Source model:
mr: स्त्रोत प्रारूप:

en: Source path:
mr: स्त्रोत मार्ग:

en: Source type:
mr: स्त्रोत प्रकार:

en: Start virtual machine on host boot up
mr: आयोजक बूट झाल्यावर आभासी मशीन सुरू करा

en: Static
mr: स्टॅटिक

en: Stats
mr: आकडेवारी

en: Status:
mr: स्थिती:

en: Target Port:
mr: लक्ष्य पोर्ट:

en: Target bus:
mr: लक्ष्य बस्:

en: Target device:
mr: लक्ष्य साधन:

en: Target type:
mr: लक्ष्य प्रकार:

en: Toolbar
mr: टूलबार

en: Total memory on host machine:
mr: यजमान मशीनवरील एकूण स्मृती:

en: Unavailable
mr: अनुपलब्ध

en: Username:
mr: वापकर्त्याचेनाव:

en: View Manager
mr: अवलोकन व्यवस्थापक

en: Virtual CPU Affinity Select
mr: आभासी CPU एफिनीटी नीवडा

en: Virtual CPU Select
mr: आभासी CPU निवडा

en: Virtual Machine
mr: आभासी मशीन

en: Virtual _Machine
mr: आभासी मशीन(_M)

en: _Clone...
mr: क्लोन (_C)...

en: _Contents
mr: अंतर्भूत बाबी(_C)

en: _File
mr: फाइल(_F)

en: _Help
mr: मदत(_H)

en: _Save
mr: सुरक्षित करा(_S)

en: _Take Screenshot
mr: स्क्रीनशॉट घ्या (_T)

en: _View
mr: दृश्य(_V)

en: <b>IPv4 configuration</b>
mr: <b>IPv4 संयोजना</b>

en: <b>Volumes</b>
mr: <b>खंड</b>

en: Add Network
mr: संजाळ जोडा

en: Add Pool
mr: संग्रह जोडा

en: Apply
mr: वापरा

en: Autoconnect:
mr: स्वयंजुळवणी:

en: Autostart:
mr: स्वयंप्रारंभ:

en: CPU usage:
mr: CPU वापर:

en: DHCP end:
mr: DHCP समाप्ती:

en: DHCP start:
mr: DHCP प्रारंभ:

en: Delete Network
mr: संजाळ काढून टाका

en: Delete Pool
mr: संग्रह काढून टाका

en: Delete Volume
mr: खंड काढून टाका

en: Forwarding:
mr: फॉरवर्डींग:

en: Host Details
mr: यजमान तपशील

en: Hostname:
mr: यजमान:

en: Location:
mr: स्थान:

en: Logical CPUs:
mr: तार्किक CPUs:

en: Memory usage:
mr: स्मृती वापर:

en: Memory:
mr: स्मृती:

en: New Volume
mr: नविन खंड

en: Overview
mr: पूर्वलोकन

en: Pool Type:
mr: पूल प्रकार:

en: Start Network
mr: संजाळ सुरू करा

en: Start Pool
mr: पूल सुरू करा

en: State:
mr: स्तर:

en: Stop Network
mr: संजाळ थांबवा

en: Stop Pool
mr: संग्रह थांबवा

en: Virtual Networks
mr: आभासी संजाळ

en: Add Connection...
mr: जोडणी जोडा...

en: Delete Virtual Machine
mr: आभासी मशीन नष्ट करा

en: Graph
mr: ग्राफ

en: Restore a saved machine from a filesystem image
mr: फाइलप्रणाली प्रतिमेपासून सुरक्षित मशीन पुनःरक्षित करा

en: Restore saved machine...
mr: सुरक्षित मशीन पुनःरक्षित करा...

en: Virtual Machine Details
mr: आभासी मशीन तपशील

en: _Edit
mr: संपादा(_E)

en: _New
mr: नवीन (_N)

en: _Open
mr: उघडा (_O)

en: _Shutdown
mr: शटडाउन (_S)

en: Add Connection
mr: जोडणी जोडा

en: Autoconnect
       at Startup:
mr: प्रारंभवेळी
        स्वयंजुळवणी:

en: Co_nnect
mr: जोडा(_n)

en: Connection Select
mr: जोडणी निवडा

en: Hostname Field
mr: यजमाननाव गुणविशेष

en: Hypervisor Select
mr: हायपरवायजर निवडा

en: Local
    Remote Password or Kerberos
    Remote SSL/TLS with x509 certificate
    Remote tunnel over SSH
mr: स्थानीय
    दूररस्थ गुप्तशब्द किंवा कर्बेरॉस
    दूररस्थ SSL/TLS, x509 प्रमाणपत्रसह
    SSH वरील दूररस्थ मार्ग

en: <b>Consoles</b>
mr: <b>कन्सोल्स</b>

en: <b>Enable Stats Polling</b>
mr: <b>स्थिती विनंती कार्यान्वीत करा</b>

en: <b>General</b>
mr: <b>सर्वसाधारण</b>

en: <b>New VM</b>
mr: <b>नवीन VM</b>

en: <b>Stats Options</b>
mr: <b>स्थिती पर्याय</b>

en: Automatically open consoles:
mr: कन्सोल्स आपोआप उघडा:

en: Enable system tray icon
mr: प्रणाली ट्रे चिन्ह कार्यक्षम करा

en: General
mr: सर्वसाधारण

en: Grab keyboard input:
mr: कळफलक संकेत प्राप्त करा:

en: Graphical Console Scaling:
mr: चित्रलेखीय कन्सोल प्रमाण:

en: Install Audio Device:
mr: ऑडिओ साधन प्रतिष्ठापीत करा:

en: Local virtual machine
mr: स्थानीय आभासी मशीन

en: Maintain history of
mr: इतिहास सांभाळा

en: Never
    For all new domains
    For all domains
mr: कधिच नाही
    सर्व नवीन क्षेत्र करीता
    सर्व क्षेत्र करीता

en: Never
    Fullscreen only
    Always
mr: कधिच नाही
    फक्त पडदाभर
    नेहमी

en: Never
    When fullscreen
    On mouse over
mr: कधिच नाही
    पडदाभर असल्यास
    माउस वरून गेल्यास

en: Preferences
mr: प्राधान्यता

en: Remote virtual machine
mr: दूरस्थ आभासी मशीन

en: Update status every
mr: स्थिती अद्ययावत करा दर

en: VM Details
mr: VM तपशील

en: samples
mr: नमुने

en: seconds
mr: सेकंद

en: Choose Storage Volume
mr: स्टोरेज खंड नीवडा

en: Choose _Volume
mr: खंड नीवडा (_V)

en: _Browse Local
mr: स्थानीय ब्राऊज करा (_B)

en: _New Volume
mr: नवीन खंड (_N)
