virt-manager.tip - en to hi translation catalogue (645 entries)

en: Manage virtual machines
hi: वर्चुअल मशीन प्रबंधित करें

en: Virtual Machine Manager
hi: वर्चुअल मशीन प्रबंधक

en: Error starting Virtual Machine Manager
hi: वर्चुअल मशीन प्रबंधक आरंभ करने में त्रुटि

note: ...the risk is we catch too much though Damned if we do, damned if we dont :-)(
en: Unable to initialize GTK: %s
hi: GTK आरंभ करने में विफल: %s

en: Install sound device for local VM
hi: स्थानीय VM के लिए ध्वनि युक्ति संस्थापित करें

en: Install sound device for remote VM
hi: दूरस्थ VM के लिए ध्वनि युक्ति संस्थापित करें

en: Poll cpu stats
hi: सीपीयू स्टैट्स पोल करें

en: Poll disk i/o stats
hi: डिस्क i/o स्टैट्स पोल करें

en: Poll memory usage stats
hi: स्मृति प्रयोग स्टैट्स पोल करें

en: Poll net i/o stats
hi: कुल i/o स्टैट्स पोल करें

en: Show VCPU count in summary
hi: VCPU गणना को सार में दिखाएँ

en: Show cpu usage in summary
hi: cpu प्रयोग को सार में दिखाएँ

en: Show disk I/O in summary
hi: डिस्क I/O सार में दिखाएँ

en: Show domain id in summary
hi: डोमेन आईडी को सार में दिखाएँ

en: Show memory usage in summary
hi: स्मृति प्रयोग को सार में दिखाएँ

en: Show network I/O in summary
hi: संजाल I/O को सार में दिखाएँ

en: Show run state in summary
hi: कार्यशील स्थिति को सार में दिखाएँ

en: Show the cpu usage field in the domain list summary view
hi: डोमेन सूची सार दृश्य में cpu प्रयोग क्षेत्र दिखाएँ

en: Show the disk I/O field in the domain list summary view
hi: डोमेन सूची सार दृश्य में डिस्क I/O क्षेत्र दिखाएँ

en: Show the domain id field in the domain list summary view
hi: डोमेन सूची सार दृश्य में डोमेन आईडी क्षेत्र प्रयोग क्षेत्र दिखाएँ

en: Show the memory usage field in the domain list summary view
hi: डोमेन सूची सार दृश्य में स्मृति प्रयोग क्षेत्र दिखाएँ

en: Show the network I/O field in the domain list summary view
hi: डोमेन सूची सार दृश्य में संजाल I/O क्षेत्र दिखाएँ

en: Show the run state field in the domain list summary view
hi: डोमेन सूची सार दृश्य में रन स्थिति क्षेत्र दिखाएँ

en: Show the virtual CPU count field in the domain list summary view
hi: डोमेन सूची सार दृश्य में आभासी सीपीयू गिनती प्रयोग क्षेत्र दिखाएँ

en: The length of the list of URLs
hi: URLs की सूची का लंबाई

en: The number of samples to keep in the statistics history
hi: सांख्यिकी इतिहास में रखने के लिए नमूना की संख्या

en: The number of urls to keep in the history for the install media address page.
hi: संस्थापन मीडिया पता पृष्ठ के लिए इतिहास में रखने के लिए url की संख्या.

en: The statistics history length
hi: आंकड़ा इतिहास लंबाई

en: The statistics update interval
hi: आंकड़ा अद्यतन अंतराल

en: The statistics update interval in seconds
hi: आंकड़ा अद्यतन अंतराल सेकेंड में

en: When to grab keyboard input for the console
hi: कंसोल के लिए कीबोर्ड इनपुट कब देना है

en: When to pop up a console for a guest
hi: अतिथि के लिए कंसोल कब पाप अप करना है

en: When to scale the VM graphical console
hi: कब VM आलेखीय कंसोल अनुमापित किया जाना है

en: When to scale the VM graphical console. 0 = never, 1 = only when in full screen mode, 2 = Always
hi: कब VM आलेखीय कंसोल अनुमापित किया जाना है. 0 = कभी नहीं, 1 = सिर्फ तभी जब पूर्ण स्क्रीन मोड में हो, 2 = जब माउस कंसोल के ऊपर हो

en: Whether or not the app will poll VM disk i/o statistics
hi: क्या अनुप्रयोग VM डिस्क i/o स्टैट्स को पोल करेगा

en: Whether or not the app will poll VM network i/o statistics
hi: क्या अनुप्रयोग VM संजाल i/o आंकड़े को पोल करेगा

en: Whether or not the app will poll connection and VM cpu usage statistics
hi: क्या अनुप्रयोग कनेक्शन और VM सीपीयू प्रयोग आंकड़े को पोल करेगा

en: Whether or not the app will poll connection and VM memory usage statistics
hi: क्या अनुप्रयोग कनेक्शन और VM स्मृति प्रयोग आंकड़े को पोल करेगा

en: Whether to grab keyboard input for a guest console. 0 = never, 1 = only when in full screen mode, 2 = when mouse is over console
hi: क्या अतिथि कंसोल के लिए कुंजीपटल इनपुट पकड़ना है. 0 = never, 1 = only when in full screen mode, 2 = when mouse is over console

en: Whether to install a sound device for local VMs or not
hi: क्या स्थानीय VM के लिए ध्वनि युक्ति संस्थापित करना है या नहीं

en: Whether to install a sound device for remote VMs or not
hi: क्या दूरस्थ VM के लिए ध्वनि युक्ति संस्थापित करना है या नहीं

en: Whether to pop up a console for a guest. 0 = never, 1 = only on creation of a new guest, 2 = On creation of any guest
hi: किसी अतिथि के लिए कंसोल पाप अप करना है या नहीं. 0 = never, 1 = only on creation of a new guest, 2 = On creation of any guest

en: Whether to show VM button toolbar in Details display
hi: VM बटन औजारपट्टी को विस्तृत प्रदर्सन में दिखाना है या नहीं

en: Whether to show notification when grabbing mouse
hi: माउस पकड़ने वक्त क्या अधिसूचना दिखाना है या नहीं

en: Whether to show toolbar containing Virtual Machine action buttons (such as Run, Pause, Shutdown) in the details display
hi: क्या औजारपट्टी को दिखाना है जो आभासी मशीन क्रिया बटन को (जैसे कि Run, Pause, Shutdown) विस्तार प्रदर्शन में समाहित करता ह

en: Unexpected Error
hi: अप्रत्यातिश त्रुटि

en: An unexpected error occurred
hi: अप्रत्यातिश त्रुटि आई

en: Uncaught error validating hardware input: %s
hi: इनपुट के वैधीकरण में नहीं पकड़ी गई त्रुटि हार्डवेयर: %s

en: Shared physical device
hi: साझा भौतिक युक्त

note: FIXME: Should we use 'default' even if it's inactive?
en: Virtual network
hi: वर्चुअल नेटवर्क

en: Usermode networking
hi: यूजरमोड नेटवर्किंग

en: Absolute movement
hi: निरपेक्ष गति

en: Relative movement
hi: सापेक्षित गति

en: VNC server
hi: VNC सर्वर

note: XXX inclined to just not give this choice at all
en: Local SDL window
hi: स्थानीय SDL विंडो

en: Automatically allocated
hi: स्वतः आबंटित

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Same as host
hi: मेजबान जैसा

en: N/A
hi: लागू नहीं

en: Unable to add device: %s
hi: युक्ति जोड़ने में असमर्थ: %s

en: Creating Storage File
hi: भंडारण फाइल बनायें

en: Allocation of disk storage may take a few minutes to complete.
hi: डिस्क भंडारण का आबंटन पूरा होने में कुछ मिनट ले सकता है.

en: Are you sure you want to add this device?
hi: क्या आप इस युक्ति को जोड़ने के लिए निश्चित है?

en: This device could not be attached to the running machine. Would you like to make the device available after the next VM shutdown?
    
    Warning: this will overwrite any other changes that require a VM reboot.
hi: यह युक्ति जोड़ा नहीं जा सकता है चलते मशीन से. क्या आप युक्ति को अगले VM शटडाउन के बाद उपल्बध कराना चाहेंगे? 
    
    चेतावनी: यह किसी दूसरे बदलावों को अधिलिखित करेगा जिसके लिए VM रिबूट चाहिए होगा.

en: Unable to complete install: '%s'
hi: संस्थापन पूर्ण करने में असमर्थ: '%s'

en: Locate Storage Partition
hi: भंडारण विभाजन पता करें

en: Locate or Create New Storage File
hi: नया भंडारण फाइल बनायें या पता करें

en: Hardware Type Required
hi: हार्डवेयर प्रकार जरूरी

en: You must specify what type of hardware to add.
hi: आपको जरूर निर्दिष्ट करें कि किस प्रकार के हार्डवेयर जोड़ने हैं.

en: Storage Path Required
hi: स्टोरेज पथ जरूरी

en: You must specify a partition or a file for disk storage.
hi: आप डिस्क स्टोरेज के लिए विभाजन या फाइल जरूर निर्दिष्ट करें

en: Target Device Required
hi: लक्ष्य युक्ति जरूरी

en: You must select a target device for the disk.
hi: आपको जरूर डिस्क के लिए लक्ष्य युक्ति चुनना चाहिए.

en: Invalid Storage Parameters
hi: अवैध भंडारण पैरामीटर

note: Fatal errors are reported when setting 'size'
en: Not Enough Free Space
hi: पर्याप्त मुक्त स्थान नहीं

en: Disk "%s" is already in use by another guest!
hi: डिस्क "%s" पहले से दूसरे अतिथि के द्वारा प्रयुक्त है!

en: Do you really want to use the disk?
hi: क्या आप सचमुच डिस्क का प्रयोग करना चाहते हैं?

en: Virtual Network Required
hi: वर्चुअल नेटवर्क जरूरी

en: You must select one of the virtual networks.
hi: आपको जरूर किसी एक आभासी संजाल को चुनना चाहिए.

en: Physical Device Required
hi: भौतिक युक्ति जरूरी

en: You must select a physical device.
hi: आपको जरूर किसी भौतिक युक्ति को चुनना चाहिए.

en: Invalid MAC address
hi: अवैध MAC पता

en: No MAC address was entered. Please enter a valid MAC address.
hi: कोई MAC पता नहीं दिया गया. कृपया एक वैध MAC पता दें.

en: Unsupported networking type
hi: असमर्थित नेटवर्किंग प्रकार

en: Invalid Network Parameter
hi: अवैध नेटवर्क पैरामीटर

en: Mac address collision
hi: Mac पता कोलीसन

en: Are you sure you want to use this address?
hi: क्या आप इस पता को प्रयोग करने के लिए निश्चित हैं?

en: Graphics device parameter error
hi: आलेखी युक्ति पैरामीटर त्रुटि

en: Sound device parameter error
hi: ध्वनि युक्ति पैरामीटर त्रुटि

en: Physical Device Requried
hi: भौतिक युक्ति जरूरी

en: A device must be selected.
hi: युक्ति जरूर निर्दिष्ट चुना जाना चाहिए.

en: Host device parameter error
hi: मेजबान युक्ति पैरामीटर त्रुटि

en: Bridge
hi: पुल

en: Not bridged
hi: ब्रिज्ड नहीं

note: [xml value, label]
en: Hypervisor default
hi: हाइपरविजर तयशुदा

en: EvTouch USB Graphics Tablet
hi: EvTouch USB आलेखी टेब्लेट

note: XXX libvirt needs to support 'model' for input devices to distinguish wacom from evtouch tablets model.append([_("Wacom Graphics Tablet"), "tablet", "usb", True])
en: Generic USB Mouse
hi: सामान्य USB माउस

en: No Devices Available
hi: कोई युक्ति उपलब्ध नहीं

en: Please wait a few moments...
hi: कृपया थोड़ी देर प्रतीक्षा करें...

en: Operation in progress
hi: काम प्रगति पर है

en: Processing...
hi: प्रक्रमित कर रहा है...

en: Completed
hi: पूर्ण

en: Invalid Media Path
hi: अवैध मीडिया पथ

en: A media path must be specified.
hi: मीडिया पथ जरूर निर्दिष्ट करना चाहिए.

en: Locate ISO Image
hi: ISO बिंब पता करें

en: Name
hi: नाम

en: Disconnected
hi: डिस्कनेक्टेड

en: Connecting
hi: जोड़ रहा है

en: Active (RO)
hi: सक्रिय (RO)

en: Active
hi: सक्रिय

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Error listing CD-ROM devices.
hi: CD-ROM युक्ति सूचीबद्ध करने में त्रुटि.

en: Fully allocating storage will take longer now, but the OS install phase will be quicker. 
    
    Skipping allocation can also cause space issues on the host machine, if the maximum image size exceeds available storage space.
hi: पूर्णतः भंडारण का आबंटन अब अधिक समय लेगा, लेकिन OS संस्थापन चरण तेज होगा. 
    
    आबंटन को छोड़े जाने से स्थान मुद्दे सामने आएंगे मेजबान मशीन पर, यदि अधिकतम छवि आकार उपलब्ध भंडारण स्थान से अधिक होता है.

en: No active connection to install on.
hi: कोई सक्रिय कनेक्शन संस्थापित नहीं किया जाना है.

en: Connection is read only.
hi: कनेक्शन केवल पठनीय है.

en: No guests are supported for this connection.
hi: कोई अतिथि इस कनेक्शन के लिए समर्थित नहीं है.

en: %s installs not available for paravirt guests.
hi: %s संस्थापन पैरावर्ट अतिथि के लिए उपलब्ध नहीं है.

en: URL installs not available for remote connections.
hi: URL संस्थापन दूरस्थ कनेक्शन के लिए उपलब्ध नहीं है.

en: Connection does not support storage management.
hi: कनेक्शन स्टोरेज प्रबंधन का समर्थन नहीं करता है.

en: No install options available for this connection.
hi: इस कनेक्शन के लिए कोई संस्थापन विकल्प उपलब्ध नहीं है.

en: Up to %(maxmem)s available on the host
hi: %(maxmem)s तक मेजबान पर उपलब्ध

en: Hypervisor only supports %d virtual CPUs.
hi: हाइपरविजर केवल %d वर्चुअल CPU का समर्थन करता है.

en: Up to %(numcpus)d available
hi: %(numcpus)d तक उपलब्ध

en: Only URL installs are supported for paravirt.
hi: केवल URL संस्थापन पैरावर्ट के लिए समर्थित है.

en: Generic
hi: सामान्य

en: Usermode Networking
hi: यूजरमोड नेटवर्किंग

en: Isolated network
hi: पृथक संजाल

en: NAT to %s
hi: %s में NAT

en: NAT to any device
hi: किसी युक्ति में NAT

en: No virtual networks available
hi: कोई वर्चुअल संजाल उपलब्ध नहीं

en: Host device %s %s
hi: मेजबान युक्ति %s %s

en: No networking.
hi: कोई संजालन नहीं.

en: Local CDROM/ISO
hi: स्थानीय CDROM/ISO

en: URL Install Tree
hi: URL संस्थापन तरू

en: PXE Install
hi: PXE संस्थापन

en: None
hi: कोई नहीं

en: Locate existing storage
hi: मौजूदा भंडार पा पता लगाएँ

en: Step %(current_page)d of %(max_page)d
hi: चरण %(current_page)d, %(max_page)d का

en: Uncaught error validating install parameters: %s
hi: नहीं पकड़ा त्रुटि वैधीकरण संस्थापन पैरामीटर: %s

en: Invalid System Name
hi: अवैध सिस्टम नाम

en: An install media selection is required.
hi: एक संस्थापन मीडिया चयन जरूरी है.

en: An install tree is required.
hi: एक संस्थापन तरू जरूरी है.

en: Error setting installer parameters.
hi: संस्थापक पैरामीटर सेट करने में त्रुटि.

en: Error setting install media location.
hi: संस्थापन मीडिया स्थान सेट करने में त्रुटि.

en: Error setting OS information.
hi: ओएस सूचना सेट करने में त्रुटि.

en: Error setting CPUs.
hi: सीपीयू सेट करने में त्रुटि.

en: Error setting guest memory.
hi: अतिथि स्मृति सेट करने में त्रुटि.

en: A storage path must be specified.
hi: भंडार पथ जरूर निर्दिष्ट करना चाहिए.

en: Storage parameter error.
hi: भंडार पैरामीटर त्रुटि.

en: Virtual Network is not active.
hi: वर्चुअल संजाल निष्क्रिय है.

en: Virtual Network '%s' is not active. Would you like to start the network now?
hi: आभासी संजाल '%s' सक्रिय नहीं है. क्या आप संजाल अब शुरू करना चाहेंगे?

en: Could not start virtual network '%s': %s
hi: वर्चुअल संजाल '%s' आरंभ नहीं कर सका: %s

en: Network device required for %s install.
hi: %s संस्थापन के लिए संजाल युक्ति जरूरी.

en: Error with network parameters.
hi: संजाल पैरामीटर के साथ त्रुटि.

en: Mac address collision.
hi: Mac पता विरोध.

en: %s Are you sure you want to use this address?
hi: %s क्या आप इस पता को प्रयोग करने के लिए निश्चित हैं?

en: Error setting UUID: %s
hi: UUID सेट करने में त्रुटि: %s

en: Error setting up graphics device:
hi: आलेखी युक्ति सेट अप करने में त्रुटि:

en: Error setting up sound device:
hi: ध्वनि युक्ति सेट अप करने में त्रुटि:

en: Creating Virtual Machine
hi: वर्चुअल मशीन बना रहा है

en: The virtual machine is now being created. Allocation of disk storage and retrieval of the installation images may take a few minutes to complete.
hi: वर्चुअल मशीम बनाया जा रहा है. डिस्क भंजार का आबंटन और अधिष्ठापन छवि की वापसी पूरा होने में कुछ समय ले सकता है.

en: Guest installation failed to complete
hi: अतिथि संस्थापन पूरा होने में विफल

en: Detecting
hi: जाँच रहा है

en: NAT to any physical device
hi: NAT किसी भौतिक युक्ति में

en: NAT to physical device %s
hi: %s भौतिक युक्ति में NAT

en: %d addresses
hi: %d पता

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Private
hi: निजी

en: Reserved
hi: आरक्षित

en: Other
hi: अन्य

en: Isolated virtual network
hi: पृथक आभासी संजाल

en: Error creating virtual network: %s
hi: वर्चुअल संजाल बनाने में त्रुटि: %s

en: Invalid Network Name
hi: अवैध संजाल नाम

en: Network name must be non-blank and less than 50 characters
hi: संजाल नाम जरूर भरा और 50 संप्रतीक से कम रहना चाहिये.

en: Network name may contain alphanumeric and '_' characters only
hi: संजाल नाम वर्णांकिक समाहित कर सकता है और '_' संप्रतीक सिर्फ

en: Invalid Network Address
hi: अवैध संजाल पता

en: The network address could not be understood
hi: संजाल पता समझा नहीं जा सका

en: The network must be an IPv4 address
hi: संजाल को जरूर IPv4 पता होना चाहिए

en: The network prefix must be at least /4 (16 addresses)
hi: संजाल उपसर्ग को जरूर कम से कम /4 (16 पता) होना चाहिए

en: Check Network Address
hi: संजाल पता जाँचें

en: The network should normally use a private IPv4 address. Use this non-private address anyway?
hi: संजाल को सामान्यतः एक निजी IPv4 पता का प्रयोग करना चाहिए. इस गैर निजी पता को किसी तरह प्रयोग करें?

en: Invalid DHCP Address
hi: अवैध DHCP पता

en: The DHCP start address could not be understood
hi: DHCP आरंभ पता को नहीं समझा जा सका

en: The DHCP end address could not be understood
hi: DHCP अंत पता को नहीं समझा जा सका

en: The DHCP start address is not with the network %s
hi: DHCP आरंभ पता संजाल %s के साथ नहीं है

en: The DHCP end address is not with the network %s
hi: DHCP अंत पता संजाल %s के साथ नहीं है

en: Invalid forwarding mode
hi: अवैध अग्रसारण मोड

en: Please select where the traffic should be forwarded
hi: कृपया चुनें कि कहाँ परिवहन अग्रसारित किया जाना चाहिए

en: Choose source path
hi: स्रोत पथ चुनें

en: Choose target directory
hi: लक्ष्य निर्देशिका चुनें

en: Uncaught error validating input: %s
hi: नहीं पकड़ा त्रुटि वैधीकरण इनपुट: %s

en: Creating storage pool...
hi: भंडारण पूल बना रहा है...

en: Creating the storage pool may take a while...
hi: भंडारण पूल बनाना कुछ समय ले सकता है...

en: Error creating pool: %s
hi: पूल बनाने में त्रुटि: %s

en: Pool Parameter Error
hi: पुल पैरामीटर त्रुटि

en: Building a pool of this type will format the source device. Are you sure you want to 'build' this pool?
hi: इस प्रकार का पुल का निर्माण स्रोत युक्ति को संरूपित कर देगा. क्या आप इस पुल को बनाने के लिए निश्चित हैं?

en: Format the source device.
hi: स्रोत युक्ति प्रारूपित करें.

en: Creating storage volume...
hi: भंडारण आयतन बना रहा है...

en: Creating the storage volume may take a while...
hi: भंडारण आयतन बनाना कुछ समय ले सकता है...

en: Error creating vol: %s
hi: आयतन बनाने में त्रुटि: %s

en: Volume Parameter Error
hi: आयतन पैरामीटर त्रुटि

en: Close tab
hi: टैब बन्द करें

en: Press Ctrl+Alt to release pointer.
hi: Ctrl+Alt को मुद्रक छोड़ने के लिये दबायें.

en: Pointer grabbed
hi: संकेतक पकड़ा

en: The mouse pointer has been restricted to the virtual console window. To release the pointer, press the key pair: Ctrl+Alt
hi: माउस संकेतक को वर्चुअल कंसोल विंडो तक प्रतिबंधित किया गया है. संकेतक को छोड़ने के लिये कुंजी युग्म दबायें: Ctrl+Alt

en: Do not show this notification in the future.
hi: भविष्य में यह अधिसूचना मत दिखाएँ.

en: No serial devices found
hi: कोई क्रमिक युक्ति नहीं मिला

en: Serial console not yet supported over remote connection.
hi: क्रमिक कंसोल अभी तक समर्थित नहीं दूरस्थ संबंधन पर.

en: Serial console not available for inactive guest.
hi: क्रमिक कंसोल अभी तक निष्क्रिय अतिथि के लिए उपलब्ध नहीं.

en: Console for device type '%s' not yet supported.
hi: युक्ति प्रकार '%s' के लिए कंसोल अभी तक समर्थित नहीं.

en: Can not access console path '%s'.
hi: कंसोल पथ '%s' का अभिगम नहीं कर सकता है.

en: paused
hi: ठहराया गया

en: Console not available while paused
hi: कंसोल ठहरे स्थिति में उपलब्ध नहीं

en: Disabled
hi: निष्क्रिय

en: Hypervisor Default
hi: हाइपरविजर तयशुदा

en: Xen Mouse
hi: Xen माउस

en: PS/2 Mouse
hi: PS/2 माउस

en: Absolute Movement
hi: निरपेक्ष गति

en: Relative Movement
hi: सापेक्षिक गति

en: (Primary Console)
hi: (प्राथमिक कंसोल)

en: Guest not running
hi: अतिथि चल रहा है

en: Guest has crashed
hi: अतिथि क्रैश कर गया

en: Console not configured for guest
hi: कंसोल अतिथि के लिए विन्यस्त नहीं

en: Console not supported for guest
hi: कंसोल अतिथि के लिए समर्थित नहीं

en: Console is not yet active for guest
hi: कंसोल अतिथि के लिए अभी सक्रिय नहीं

en: Connecting to console for guest
hi: अतिथि के लिए कंसोल जोड़ रहा है

en: Unsupported console authentication type
hi: असमर्थित कंसोल सत्यापन प्रकार

en: Save Virtual Machine Screenshot
hi: वर्चुअल मशीन स्क्रीनशॉट सहेजें

en: The screenshot has been saved to:
    %s
hi: स्क्रीनशॉट इसमें सहेजा नहीं जा सका:
    %s

en: Screenshot saved
hi: स्क्रीनशॉट सहेजा

en: Error changing memory values: %s
hi: स्मृति मान बदलने में त्रुटि: %s

en: Error changing autostart value: %s
hi: आटोस्टार्ट मान बदलने में त्रुटि: %s

en: Error changing boot device: %s
hi: बूट युक्ति बदलने में त्रुटि: %s

en: Tablet
hi: टैब्लेट

en: Mouse
hi: माउस

en: Input
hi: इनपुट

en: Display
hi: प्रदर्शक

en: Sound: %s
hi: ध्वनि: %s

en: No Boot Device
hi: कोई बूट युक्ति नहीं

en: Error Removing CDROM: %s
hi: CDROM हटाने में त्रुटि: %s

en: Error Connecting CDROM: %s
hi: CDROM जोड़ने में त्रुटि: %s

en: Are you sure you want to remove this device?
hi: क्या आप इस युक्ति को हटाने के लिए निश्चित हैं?

en: This device could not be removed from the running machine. Would you like to remove the device after the next VM shutdown? 
    
    Warning: this will overwrite any other changes that require a VM reboot.
hi: यह युक्ति हटाया नहीं जा सकता है चलते मशीन से. क्या आप युक्ति को अगले VM शटडाउन के बाद हटा देना चाहेंगे? 
    
    चेतावनी: यह किसी दूसरे बदलावों को अधिलिखित करेगा जिसके लिए VM रिबूट चाहिए होगा.

en: Error Removing Device: %s
hi: युक्ति हटाने में त्रुटि: %s

en: Running
hi: कार्यशील

en: Paused
hi: ठहराया हुआ

en: Shuting Down
hi: बंद कर रहा है

en: Shutoff
hi: बंद

en: Crashed
hi: क्रैश

en: Unknown status code
hi: अज्ञात स्थिति कोड

en: Error parsing domain xml: %s
hi: डोमेन xml विश्लेषण में त्रुटि: %s

en: Unknown device type '%s'
hi: अज्ञात युक्ति प्रकार '%s'

en: Didn't find the specified device to remove. Device was: %s %s
hi: हटाने के लिए निर्दिष्ट युक्ति को ढूँढ़ नहीं सका. युक्ति था: %s %s

en: Error bringing up domain details: %s
hi: डोमेन विवरण लाने में त्रुटि: %s

note: FIXME: This should work with remote storage stuff
en: Saving virtual machines over remote connections is not yet supported.
hi: किसी दूरस्थ कनेक्शन पर आभासी मशीन को सहेजा जाना अभी तक समर्थित नहीं है.

en: Save Virtual Machine
hi: वर्चुअल मशीन सहेजें

en: Saving Virtual Machine
hi: वर्चुअल मशीन सहेजें

en: Error saving domain: %s
hi: डोमेन सहेजने में त्रुटि: %s

en: About to poweroff virtual machine %s
hi: %s वर्चुअल मशीन को बंद करने के करीब

en: This will immediately poweroff the VM without shutting down the OS and may cause data loss. Are you sure?
hi: यह VM को तत्काल बंद कर देगा और इसके डिस्क चित्र को खराब कर देगा. क्या आप निश्चित हैं?

en: Error shutting down domain: %s
hi: डोमेन बंद करने में त्रुटि: %s

en: Error pausing domain: %s
hi: डोमेन ठहराने में त्रुटि: %s

en: Error unpausing domain: %s
hi: डोमेन चलाने में त्रुटि: %s

en: Error starting domain: %s
hi: डोमेन आरंभ करने में त्रुटि: %s

en: Are you sure you want to migrate %s from %s to %s?
hi: क्या आप वाकई %s को %s से %s में उत्प्रवासित करना चाहते हैं?

en: Migrating VM '%s'
hi: VM '%s' उत्प्रवासित कर रहा है

en: Migrating VM '%s' from %s to %s. This may take awhile.
hi: VM '%s' को %s से %s में उत्प्रवासित कर रहा है. यह कुछ समय ले सकता है.

en: No connections available.
hi: कोई कनेक्शन उपलब्ध नहीं...

en: Connection hypervisors do not match.
hi: कनेक्शन हाइपरविजर मेल नहीं खाता है.

en: Connection is disconnected.
hi: कनेक्शन विसंबंधित है.

en: Cannot migrate to same connection.
hi: समान कनेक्शन में उत्प्रवासित नहीं कर सकता है.

en: Error
hi: त्रुटि

note: Expander section with details.
en: Details
hi: विवरण

en: Input Error
hi: इनपुट त्रुटि

en: Copy Volume Path
hi: आयतन पथ कापी करें

en: %(currentmem)s of %(maxmem)s
hi: %(currentmem)s %(maxmem)s का

en: Are you sure you want to permanently delete the network %s?
hi: क्या आप वाकई इस संजाल %s को मटाने के लिए निश्चित हैं?

en: Error deleting network: %s
hi: संजाल मिटाने में त्रुटि: %s

en: Error starting network: %s
hi: संजाल आरंभ करने में त्रुटि: %s

en: Error stopping network: %s
hi: संजाल रोकने में त्रुटि: %s

en: Error launching network wizard: %s
hi: संजाल विजार्ड लांच करने में त्रुटि: %s

en: Error setting net autostart: %s
hi: नेट आटोस्टार्ट सेट करने में त्रुटि: %s

en: On Boot
hi: बूट पर

en: Never
hi: कभी नहीं

en: Error starting pool '%s': %s
hi: पुल '%s' आरंभ करने में त्रुटि: %s

en: Are you sure you want to permanently delete the pool %s?
hi: क्या आप वाकई इस पुल %s को मटाने के लिए निश्चित हैं?

en: Error deleting pool: %s
hi: पुल मिटाने में त्रुटि: %s

en: Are you sure you want to permanently delete the volume %s?
hi: क्या आप वाकई इस वाल्यूम %s को मटाने के लिए निश्चित हैं?

en: Error deleting volume: %s
hi: आयतन मिटाने में त्रुटि: %s

en: Error launching pool wizard: %s
hi: पुल विजार्ड लांच करने में त्रुटि: %s

en: Error launching volume wizard: %s
hi: आयतन विजार्ड लांच करने में त्रुटि: %s

en: Error setting pool autostart: %s
hi: पुल आटोस्टार्ट सेट करने में त्रुटि: %s

en: Could not populate a default connection. Make sure the appropriate virtualization packages are installed (kvm, qemu, etc.) and that libvirtd has been restarted to notice the changes.
    
    A hypervisor connection can be manually added via 
    File->Add Connection
hi: तयशुदा कनेक्शन भर नहीं सकता है. निश्चित करें कि उचित वर्चुअलाइजेशन संकुल (kvm, qemu, आदि.) संस्थापित हैं और libvirtd को परिवर्तन को देखने के लिए फिर आरंभ किया गया है.
    
    किसी हाइपरविजर कनेक्शन को दस्ती रूप से जोड़ा जा सकता है
    फ़ाइल-> कनेक्शन जोड़ें

en: Error determining default hypervisor.
hi: तयशुदा हाइपरविजर निर्धारित करने में त्रुटि.

en: Startup Error
hi: सेटअप त्रुटि

en: Restoring virtual machines over remote connections is not yet supported
hi: दूरस्थ कनेक्शन पर आभासी मशीन को फिर जमा करना अभी तक समर्थित नहीं

en: Restore Virtual Machine
hi: वर्चुअल मशीन फिर जमा करें

en: The file '%s' does not appear to be a valid saved machine image
hi: फाइल '%s' को एक वैध ठोस सहेजा गया मशीन चित्र प्रतीत नहीं होता है

en: Restoring Virtual Machine
hi: वर्चुअल मशीन फिर जमा रहा है

en: Error restoring domain
hi: डोमेन फिर जमा करने में त्रुटि

en: Error restoring domain '%s': %s
hi: डोमेन फिर जमा करने में त्रुटि '%s': %s

en: This will remove the connection "%s",are you sure?
hi: यह  "%s" कनेक्शन हटा देगा, क्या आप निश्चित हैं?

en: Status
hi: स्थिति

en: CPU usage
hi: CPU प्रयोग

en: CPUs
hi: CPU

en: Memory usage
hi: स्मृति प्रयोग

note: FIXME: add KBytes/s tooltip
en: Disk I/O
hi: डिस्क I/O

en: Network I/O
hi: डिस्क I/O

en: Disabled in preferences dialog.
hi: वरीयता संवाद में निष्क्रिय.

en: Unable to open a connection to the Xen hypervisor/daemon.
hi: Xen हाइपरविजर/डेमॉन में संबंधन खोलने में असमर्थ.

en: Virtual Machine Manager Connection Failure
hi: वर्चुअल मशीन प्रबंधक संबंधन विफलता

en: Unable to open a connection to the libvirt management daemon.
hi: libvirt प्रबंधन डेमॉन में संबंधन खोलने में असमर्थ.

en: No media present
hi: कोई मीडिया मौजूद नहीं

en: Couldn't create default storage pool '%s': %s
hi: तयशुदा स्टोरेज पुल '%s' बना नहीं सका: %s

en: Copyright (C) 2006 Red Hat Inc.
hi: कॉपीराइट (C) 2006 Red Hat Inc.

en: Powered by libvirt
hi: libvirt के द्वारा शक्ति प्राप्त

en: <b>Graphics</b>
hi: <b>चित्रादि</b>

en: <b>Network</b>
hi: <b>संजाल</b>

en: <b>Physical Host Device</b>
hi: <b>भौतिक मेजबान युक्ति</b>

en: <b>Pointer</b>
hi: <b>संकेतक</b>

en: <b>Sound Device</b>
hi: <b>ध्वनि युक्ति</b>

en: <b>Sound</b>
hi: <b>ध्वनि</b>

en: <b>Source:</b>
hi: <b>स्रोत</b>

en: <b>Storage</b>
hi: <b>भंडारण</b>

en: <b>Target:</b>
hi: <b>लक्ष्य</b>

en: <b>Virtual display</b>
hi: <b>वर्चुअल प्रदर्शन</b>

en: <b>Virtual pointer</b>
hi: <b>वर्चुअल संकेतक</b>

en: <small><b>Example:</b> /dev/hdc2</small>
hi: <small><b>उदाहरण:</b> /dev/hdc2</small>

en: <small><b>Tip:</b> Automatically allocating the port ensures that every virtual machine uses a unique port. If two machines try to use the same port, one of them will fail to start.</small>
hi: <small><b>संकेत:</b> स्वतः आबंटित किया पोर्ट सुनिश्चित करता है कि हर आभासी मशीन किसी अद्वितीय पोर्ट का प्रयोग करता है. यदि कोई दो मशीन समान पोर्ट को प्रयोग करने की कोशिश करता है उनमें से एक आरंभ होने में विफल होगा.</small>

en: <small><b>Tip:</b> Choose this option if your host is disconnected, connected via wireless, or dynamically configured with NetworkManager.</small>
hi: <small><b>संकेत:</b> इस विकल्प को चुनें यदि आपका होस्ट डिसकनेक्टेड, वायरलेस से कनेक्टेड या NetworkManager के साथ गतिशील रूप से कनेक्टेड.</small>

en: <small><b>Tip:</b> Choose this option if your host is statically connected to wired ethernet, to gain the ability to migrate the virtual machine.</small>
hi: <small><b>संकेत:</b> इस विकल्प को चुनें यदि आपका होस्ट वायर्ड इथरनेट से स्थैतिक रूप से जुड़ा है, आभासी सिस्टम को उत्प्रवासित करने की क्षमता के साथ.</small>

en: <small><b>Tip:</b> VNC server is strongly recommended because it allows the virtual display to be embedded inside this application. It may also be used to allow access to the virtual display from a remote system.</small>
hi: <small><b>संकेत:</b> VNC सर्वर की जोरदार सलाह है क्योंकि यह अतिथि कंसोल विंडो को इस अनुप्रयोग के अंदर अंतःस्थापित करने की अनुमति देता है. इसे अतिथि कंसोल में दूरस्थ होस्ट से अभिगम के लिए अनुमति देने के लिए प्रयुक्त हो सकता है</small>

en: <small><b>Tip:</b>Adding a graphics tablet (and configuring it as the default pointer in the virtual machine) will ensure the virtual cursor moves in sync with the local desktop cursor.</small>
hi: <small><b>संकेत:</b> किसी आलेखी टैब्लेट को जोड़ना (इसे तयशुदा संकेतक के रूप में वर्चुअल मशीन में विन्यस्त करना) सुनिश्चित करेगा कि वर्चुअल कर्सर स्थानीय डेस्कटॉप कर्सर के साथ तुल्यकालित रूप से बढ़ता है.</small>

en: <small><b>Warning:</b>If you do not allocate the entire disk now, space will be allocated as needed while the virtual machine is running. If sufficient free space is not available on the host, this may result in data corruption on the virtual machine.</small>
hi: <small><b>चेतावनी:</b> अगर आप पूरे डिस्क को संभाजित नहीं करते हैं, स्थान जरूरत अनुसार आबंटित किया जायेगा जब अतिथि चल रहा है. अगर पर्याप्त मुक्त स्थान मेजबान पर उपलब्ध नहीं है, यह अतिथि पर आंकड़ा खराब होने का कारण बन सकता है.</small>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Adding Virtual Hardware</span>
hi: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">वर्चुअल हार्डवेयर का संयोजन</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Finish Adding Virtual Hardware</span>
hi: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">वर्चुअल हार्डवेयर समाप्त करें</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Graphics</span>
hi: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">चित्रादि</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Host Device</span>
hi: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">मेजबान युक्ति</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Input</span>
hi: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">इनपुट</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Network</span>
hi: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">संजाल</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Sound</span>
hi: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">ध्वनि</span>

en: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">Storage</span>
hi: <span weight="heavy" size="xx-large" foreground="#FFF">भंडार</span>

en: Absolute
hi: निरपेक्ष

en: Add new virtual hardware
hi: नया आभासी हार्डवेयर जोड़ें

en: Address:
hi: पताः

en: Allocate entire virtual disk now
hi: अब पूरे वर्चुअल डिस्क संभाजित करें

en: Browse...
hi: ब्रॉउज करें...

en: Connection type:
hi: कनेक्शन क़िस्म:

en: Device Model:
hi: युक्ति माडल:

en: Device Type Field
hi: यक्ति प्रकार क्षेत्र

en: Device Type:
hi: युक्ति प्रकार:

en: Device type:
hi: युक्ति क़िस्म:

en: Device:
hi: युक्ति:

en: Disk image:
hi: डिस्क चित्र:

en: Disk size:
hi: डिस्क आकार:

en: EvTouch Tablet
hi: EvTouch टैब्लेट

en: F_ile (disk image):
hi: फ़ाइल (_i) (डिस्क छवि):

en: File Location Field
hi: फाइल अवस्थिति क्षेत्र

en: File Size Field
hi: फाइल आकार क्षेत्र

en: Hardware Type Select
hi: हार्डवेयर प्रकार चयन

en: Hardware type:
hi: हार्डवेयर प्रकारः

en: Keymap:
hi: कीमैप:

en: Listen on all public network interfaces
hi: सारे सार्वजनिक अंतरफलक सुनें

en: Loc_ation:
hi: स्थान (_a):

en: MAC Address Field
hi: MAC पता क्षेत्र

en: MAC address:
hi: MAC पता:

en: Mode:
hi: प्रकारः

en: Model:
hi: मॉडल:

en: Network Device Select
hi: संजाल युक्ति चयन

en: Other:
hi: अन्यः

en: Partition Location Field
hi: विभाजन स्थान क्षेत्र

en: Password:
hi: शब्दकूट:

en: Please indicate how you would like to view the virtual display.
hi: कृपया बताएँ कि कैसे आप अतिथि प्रदर्शन को दिखाना चाहेंगे.

en: Please indicate how you'd like to assign space on this physical host system for your new virtual storage device.
hi: कृपया बतायें कि अपने नये वर्चुअल सिस्टम के लिये इस भौतिक मेजबान सिस्टम पर कैसे आप स्थान देना चाहेंगे.

en: Please indicate how you'd like to connect your new virtual network device to the host network.
hi: कृपया बतायें कि अपने नये वर्चुअल संजाल युक्ति को इस मेजबान संजाल पर कैसे आप जोड़ना चाहेंगे.

en: Please indicate what kind of pointer device to connect to the virtual machine.
hi: कृपया बताएँ कि किस प्रकार का संकेतक युक्ति वर्चुअल मशीन में कनेक्ट होने के लिए है.

en: Please indicate what physical device
    to connect to the virtual machine.
hi: कृपया बताएँ कि कौन सी भौतिक युक्ति
    वर्चुअल मशीन में कनेक्ट होने के लिए है.

en: Please indicate what sound device type to connect to the virtual machine.
hi: कृपया बताएँ कि कौन सी ध्वनि युक्ति वर्चुअल मशीन में कनेक्ट होने के लिए है.

en: Port:
hi: पोर्टः

en: Set fixed MAC _address for this NIC?
hi: स्थिर MAC _address को इस NIC के लिए सेट करें?

en: Shared Physical Device
hi: साझा भौतिक युक्ति

en: Target:
hi: लक्ष्यः

en: This assistant will guide you through adding a new piece of virtual hardware. First select what type of hardware you wish to add:
hi: यह सहायक आपको नये वर्चुअल हार्डवेयर के नए पीस जोड़ने से होकर निर्देश देगा. पहले चुनें कि किस प्रकार का हार्डवेयर आप जोड़ना चाहेंगे:

en: Type:
hi: क़िस्मः

en: Virtual Network Select
hi: वर्चुअल संजाल चयन

en: _Block device (partition):
hi: युक्ति अवरोधित करें (_B) (विभाजन):

en: _Device:
hi: युक्ति (_D):

en: _Finish
hi: समाप्त (_F)

en: _Location:
hi: स्थान (_L):

en: _MAC address:
hi: _MAC पता:

en: _Network:
hi: संजाल (_N):

en: _Shared physical device
hi: साझा भौतिक युक्ति (_S)

en: _Size:
hi: आकार (_S):

en: _Virtual network
hi: वर्चुअल संजाल (_V)

en: summary-host-device
hi: सार-मेजबान-युक्ति

en: <b>CD Source Device Or File</b>
hi: <b>CD स्रोत युक्ति या फाइल</b>

en: Choose A CD Source Device
hi: एक CD स्रोत युक्ति चुनें

en: ISO _Location:
hi: ISO अवस्थिति (_L):

en: _Browse...
hi: ब्रॉउज करें (_B)...

en: _CD-ROM or DVD:
hi: _CD-ROM या DVD:

en: _ISO Image Location:
hi: _ISO बिंब स्थान:

en: _Path to install media:
hi: अधिष्ठापन मीडिया में पथ (_P):

en: <b>Example:</b> network1
hi: <b>उदाहरण:</b> network1

en: <b>Forwarding</b>
hi: <b>अग्रसारण</b>

en: <b>Hint:</b> The network should be choosen from one of the IPv4 private address ranges. eg 10.0.0.0/8,  172.16.0.0/12, or 192.168.0.0/16
hi: <b>संकेत:</b> संजाल को किसी IPv4 निजी पता परिसर से चुना जा सकता है. उदाहरण के लिए 10.0.0.0/8,  172.16.0.0/12, या 192.168.0.0/16

en: <b>IPv4 network</b>
hi: <b>IPv4 संजाल</b>

en: <b>Summary</b>
hi: <b>सारांश</b>

en: <b>Tip:</b> Unless you wish to reserve some addresses to allow static network configuration in virtual machines, these parameters can be left with their default values.
hi: <b>संकेत:</b> जब तक आप आभासी मशीन में स्थैतिक संजाल विन्यास को अनुमति देने के लिए इच्छा नहीं रखते हैं, ये पैरामीटर को तयशुदा मान के साथ छोड़ा जा सकता है.

en: A <b>name</b> for your new virtual network
hi: आपके नये वर्चुअल संजाल के लिये <b>नाम</b>

en: Broadcast:
hi: ब्रॉडकास्ट:

en: Complete
hi: पूर्ण

en: Connectivity:
hi: कनेक्टिविटी:

en: Create a new virtual network
hi: एक नया वर्चुअल संजाल बनायें

en: Desination:
hi: गंतव्य:

en: End Address
hi: अंत पता

en: End address:
hi: अंत पता:

en: End:
hi: अंतः

en: Forwarding
hi: अग्रसारित कर रहा है

en: Forwarding to physical network
hi: भौतिक संजाल में अग्रसारित

en: Gateway:
hi: गेटवे:

en: Intro
hi: प्रस्तावना

en: Net Name Field
hi: कुल नाम क्षेत्र

en: Netmask:
hi: नेटमास्क:

en: Network Range
hi: संजाल परिसर

en: Network _Name:
hi: संजाल नाम (_N):

en: Network name:
hi: संजाल नाम:

en: Network:
hi: नेटवर्क:

en: Physical Network
hi: भौतिक संजाल

en: Please choose a name for your virtual network:
hi: अपने वर्चुअल संजाल के लिये एक नाम चुनें:

en: Please choose the range of addresses the DHCP server will allocate to virtual machines attached to the virtual network.
hi: कृपया पता के परिसर चुनें जो DHCP सर्वर अतिथि को आबंटित करने के लिए प्रयोग कर सकता है जो आभासी संजाल से संलग्न है.

en: Please indicate whether this virtual network should be connected to the physical network.
hi: कृपया बताएँ कि यह आभासी संजाल को भौतिक संजाल से जुड़ा होना चाहिए.

en: Size:
hi: आकारः

en: Start Address
hi: आरंभ पता

en: Start address:
hi: आरंभ पता:

en: Start:
hi: स्थिति:

en: The <b>address range</b> from which the <b>DHCP</b> server will allocate addresses for virtual machines
hi: <b>address range</b> जिससे <b>DHCP</b> सर्वर आभासी मशीन के लिए पताओं को आबंटित करेगा

en: The IPv4 <b>address</b> and <b>netmask</b> to assign
hi: IPv4 <b>address</b> और <b>netmask</b> नियत करने के लिए

en: This assistant will guide you through creating a new virtual network. You will be asked for some information about the virtual network you'd like to create, such as:
hi: यह सहायक आपको नये वर्चुअल सिस्टम बनाने से होकर निर्देश देगा. आपको कुछ सूचना के लिये पूछा जायेगा वर्चुअल सिस्टम के बारे में जिसे आप बनाना चाहेंगे, जैसे कि:

en: Whether to <b>forward</b> traffic to the physical network
hi: क्या <b>forward</b> ट्रैफिक को भौतिक संजाल में आगे बढ़ाना है

en: You will need to choose an IPv4 address space for the virtual network:
hi: आपको एक IPv4 पता स्थान को आभासी संजाल के लिए चुनने की जरूरत होगी:

en: Add a New Storage Pool
hi: नया स्टोरेज पुल जोड़ें

en: Browse
hi: ब्रॉउज करें

en: Build Pool:
hi: पुल बनाएँ:

en: Finish
hi: समाप्त

en: Format
hi: फॉर्मेट

en: Format:
hi: फॉर्मेटः

en: Host Name:
hi: मेजबान नाम:

en: Name:
hi: नाम:

en: Source Path:
hi: स्रोत पथ:

en: Specify a storage location to be later split into virtual machine storage.
hi: कोई भंडारण स्थान निर्दिष्ट करें जिसे बाद में वर्चुअल मशीन स्टोरेज में बांटा जाए.

en: Step 1 of 2
hi: चरण 1, 2 का

en: Step 2 of 2
hi: चरण 2, 2 का

en: Target Path:
hi: लक्ष्य पथ:

en: label
hi: लेबल

en: Add a Storage Volume
hi: कोई स्टोरेज आयतन बनाएँ

en: Allocation:
hi: आबंटन:

en: Create _Volume
hi: आयतन बनाएँ (_V)

en: Create a storage unit that can be used directly by a virtual machine.
hi: एक स्टोरेज इकाई बनाएँ जो किसी वर्चुअल मशीन के द्वारा सीधे प्रयोग किया जाए.

en: Max Capacity:
hi: अधिकतम क्षमता:

en: available space:
hi: उपलब्ध स्थान:

en: (Insert host mem)
hi: (मेजबान सदस्य घुसाएँ)

en: <span color='#484848'>CPUs:</span>
hi: <span color='#484848'>CPU:</span>

en: <span color='#484848'>Install:</span>
hi: <span color='#484848'>संस्थापित करें:</span>

en: <span color='#484848'>Memory:</span>
hi: <span color='#484848'>स्मृति:</span>

en: <span color='#484848'>Storage:</span>
hi: <span color='#484848'>भंडार:</span>

en: <span size='large' color='white'>Create a new virtual machine</span>
hi: <span size='large' color='white'>नया वर्चुअल मशीन बनाएँ</span>

en: Advanced options
hi: उन्नत विकल्प

en: Allocate entire disk now
hi: अब पूरा डिस्क संभाजित करें

en: Architecture:
hi: ऑर्किटेक्चर:

en: Automatically detect operating system based on install media
hi: संस्थापन मीडिया पर आधारित ऑपरेटिंग सिस्टम स्वतः जाँचें

en: CPUs:
hi: CPU:

en: Choose Memory and CPU settings
hi: स्मृति और CPU सेटिंग चुनें

en: Choose an operating systen type and version
hi: ऑपरेटिंग तंत्र प्रकार व संस्करण चुनें

en: Choose how you would like to install the opertaing system
hi: चुनें कि कैसे आप ऑपरेटिंग तंत्र को संस्थापित करना चाहेंगे.

en: Connection:
hi: कनेक्शक:

en: Create a disk image on the computer's hard drive
hi: कंप्यूटर के हार्ड ड्राइव पर डिस्क छवि बनाएँ

en: Enable storage for this virtual machine
hi: इस वर्चुअल मशीन के लिए भंडारण सक्रिय करें

en: Enter your virtual machine details
hi: अपने आभासी मशीन का विवरण दाखिल करें

en: Install
hi: संस्थापित करें

en: Kernel Options:
hi: कर्नेल विकल्प:

en: Kickstart URL:
hi: किकस्टार्ट URL:

en: Local install media (ISO image or CDROM)
hi: स्थानीय संस्थापन मीडिया (ISO छवि या CDROM)

en: Locate your install media
hi: अपना संस्थापन मीडिया पता लगाएँ

en: Memory
hi: स्मृति

en: Memory (RAM):
hi: स्मृति (RAM):

en: Network Boot (PXE)
hi: संजाल बूट (PXE)

en: Network Install (HTTP, FTP, or NFS)
hi: संजाल संस्थापन (HTTP, FTP, या NFS)

en: New VM
hi: नया VM

en: OS Type:
hi: OS प्रकार:

en: Provide the operating system URL
hi: ऑपरेटिंग सिस्टम URL दें

en: Select managed or other existing storage
hi: प्रबंधित व अन्य मौजूदा भंडार चुनें

en: Set a fixed mac address
hi: स्थिर mac पता सेट करें

en: Storage
hi: भंडारण

en: Use CDROM or DVD
hi: CDROM या DVD प्रयोग करें

en: Use ISO image:
hi: ISO छवि का प्रयोग करें

en: Version:
hi: संस्करण:

en: Virt Type:
hi: Virt प्रकार:

en: <b>Autostart</b>
hi: <b>आटोस्टार्ट</b>

en: <b>Basic details</b>
hi: <b>मौलिक विवरण</b>

en: <b>Boot Device</b>
hi: <b>बूट युक्ति</b>

en: <b>CPUs</b>
hi: <b>CPU</b>

en: <b>Memory</b>
hi: <b>स्मृति</b>

en: <b>Performance</b>
hi: <b>प्रदर्शन</b>

en: <b>The console is currently unavailable</b>
hi: <b>कंसोल अभी अनुपलब्ध है</b>

en: <b>Tip:</b> 'Source device' refers to the name of the device as seen from the host OS.
hi: <b>संकेत:</b> 'स्रोत युक्ति' युक्ति के नाम को संदर्भित करता है जैसा कि होस्ट OS में दिखाया गया है.

en: <b>Tip:</b> 'source' refers to information seen from the host OS, while 'target' refers to information seen from the guest OS
hi: <b>संकेत:</b> 'स्रोत' सूचना संदर्भित करता है जो होस्ट OS से देखा जाता है, जबकि 'लक्ष्य' अतिथि OS से देखे सूचना को संदर्भित करता है

en: <b>Tip:</b> A graphics tablet configured as the default pointer in the guest OS will ensure that the virtual cursor moves in sync with the local desktop cursor.
hi: <b>संकेत:</b> एक आलेखी टैब्लेट जो अतिथि OS में मूलभूत संकेतक के रूप में विन्यस्त है सुनिश्चित करेगा कि आभासी कर्सर स्थानीय डेस्कटॉप कर्सर के साथ तुल्यकालित रूप से चलता है.

en: <b>Tip:</b> For best performance, the number of virtual CPUs should be less than (or equal to) the number of physical CPUs on the host system.
hi: <b>संकेत:</b> सर्वाधिक अच्छे प्रदर्शन के लिये, वर्चुअल CPU की संख्या को मेजबान सिस्टम पर भौतिक CPU की संख्या से कम (या समान) होना चाहिये.

en: <b>Virtual Disk</b>
hi: <b>वर्चुअल डिस्क</b>

en: <b>Virtual Display</b>
hi: <b>वर्चुअल प्रदर्शन</b>

en: <b>Virtual Network Interface</b>
hi: <b>आभासी संजाल अंतरफलक</b>

en: <b>Virtual Pointer</b>
hi: <b>वर्चुअल संकेतक</b>

en: <b>insert type</b>
hi: <b>इंसर्ट प्रकार</b>

en: Always
hi: हमेशा

en: Block
hi: रोकें

en: Boot
hi: बूट

en: CPU
    usage:
hi: CPU
    प्रयोग:

en: Change allocation:
hi: संभाजन बदलें:

en: Console
hi: कंसोल

en: Current allocation:
hi: मौजूदा संभाजन:

en: Device Mode:
hi: युक्ति विधि:

en: Device virtual machine will boot from:
hi: युक्ति आभासी मशीन इससे बूट करेगा:

en: Disk
hi: डिस्क

en: Disk
    I/O:
hi: डिस्क
    I/O:

en: Force Off
hi: जबर्दस्ती बंद

en: Fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन

en: How many virtual CPUs should be allocated for this machine?
hi: कितना वर्चुअल CPU इस मशीन को दिया जाना चाहिये?

en: How much memory should be allocated for this machine?
hi: कितनी स्मृति इस मशीन को दी जानी चाहिये?

en: Login
hi: लॉगिन

en: Max Memory Select
hi: अधिकतम स्मृति चयन

en: Maximum allocation:
hi: अधिकतम संभाजन:

en: Mem
hi: स्मृति

en: Memory
    usage:
hi: स्मृति
    प्रयोग:

en: Memory Select
hi: स्मृति चयन

en: Network
    I/O:
hi: संजाल
    I/O:

en: Only when Fullscreen
hi: केवल तभी जब पूर्ण स्क्रीन हो

en: Overview
hi: सारांश

en: Pause
hi: ठहरें

en: Permissions:
hi: अनुमतिः

en: Reboot
hi: रिबूट करें

en: Run
hi: चलायें

en: S_hut Down
hi: बंद करें (_h)

en: Save this password in your keyring
hi: अपने कीरिंग में यह शब्दकूट सहेजें

en: Scale Display
hi: प्रदर्शन अनुमापित करें

en: Screenshot
hi: स्क्रीनशॉट

en: Send Key
hi: कुंजी भेजें

en: Serial Consoles
hi: सीरियल कंसोल

en: Shut Down
hi: बंद करें

en: Shut down
hi: बंद करें

en: Sound
hi: ध्वनि

en: Source Device:
hi: स्रोत युक्ति:

en: Source device:
hi: स्रोत युक्ति:

en: Source model:
hi: स्रोत माडल:

en: Source path:
hi: स्रोत पथ:

en: Source type:
hi: स्रोत प्रकार:

en: Start virtual machine on host boot up
hi: होस्ट बूट अप पर आभासी मशीन आरंभ करें?

en: Stats
hi: आंकड़े

en: Status:
hi: स्थिति:

en: Target Port:
hi: लक्ष्य पोर्ट:

en: Target bus:
hi: लक्ष्य बस:

en: Target device:
hi: लक्ष्य युक्ति:

en: Target type:
hi: लक्ष्य प्रकार:

en: Toolbar
hi: औजारपट्टी

en: Total CPUs on host machine:
hi: मेजबान मशीन पर कुल CPU:

en: Total memory on host machine:
hi: मेजबान मशीन पर कुल स्मृति:

en: Unavailable
hi: अनुपलब्ध

en: View Manager
hi: दृश्य प्रबंधक

en: Virtual CPU Select
hi: वर्चुअल CPU चयन

en: Virtual Machine
hi: आभासी मशीन

en: Virtual _Machine
hi: वर्चुअल मशीन (_M)

en: _Contents
hi: विषय सूची (_C)

en: _File
hi: फाइल (_F)

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: _Migrate
hi: उत्प्रवासित करें (_M)

en: _Pause
hi: ठहरें (_P)

en: _Run
hi: चलायें (_R)

en: _Save
hi: सहेजें (_S)

en: _Take Screenshot
hi: स्क्रीनशॉट लें (_T)

en: _View
hi: देखें (_V)

en: <b>IPv4 configuration</b>
hi: <b>IPv4 विन्यास</b>

en: <b>Volumes</b>
hi: <b>आयतन</b>

en: Add Network
hi: संजाल जोड़ें

en: Add Pool
hi: पुल जोड़ें

en: Apply
hi: लागू करें

en: Autoconnect:
hi: ऑटोकनेक्ट:

en: Autostart:
hi: ऑटोस्टार्ट:

en: CPU usage:
hi: CPU प्रयोग:

en: DHCP end:
hi: DHCP अंत:

en: DHCP start:
hi: DHCP आरंभ:

en: Delete Network
hi: संजाल मिटाएँ

en: Delete Pool
hi: पुल मिटाएँ

en: Delete Volume
hi: आयतन मिटाएँ

en: Forwarding:
hi: अग्रसारण:

en: Host Details
hi: मेजबान विवरण

en: Hostname:
hi: होस्टनामः

en: Hypervisor:
hi: हाइपरविजर:

en: Location:
hi: स्थानः

en: Logical CPUs:
hi: तार्किक CPU:

en: Memory usage:
hi: स्मृति प्रयोग:

en: Memory:
hi: स्मृतिः

en: New Volume
hi: नवीन आयतन

en: Pool Type:
hi: पुल प्रकार:

en: Start Network
hi: संजाल शुरू करें

en: Start Pool
hi: पुल आरंभ करें

en: State:
hi: स्थिति:

en: Stop Network
hi: संजाल रोकें

en: Stop Pool
hi: पूल रोकें

en: Virtual Networks
hi: वर्चुअल संजाल

en: Add Connection...
hi: जोड़ें संबंधन...

en: All virtual machines
    Active virtual machines
    Inactive virtual machines
hi: सभी वर्चुअल मशीन
    सक्रिय वर्चुअल मशीन
    निष्क्रिय वर्चुअल मशीन

en: CPU Usage
hi: CPU प्रयोग

en: Delete Virtual Machine
hi: वर्चुअल मशीन मिटाएँ

en: Domain ID
hi: डोमेन ID

en: Memory Usage
hi: स्मृति प्रयोग

en: Restore a saved machine from a filesystem image
hi: एक फाइल सिस्टम बिंब से एक सहेजा मशीन पुनर्भंडारित करें

en: Restore saved machine...
hi: सहेजा मशीन पुनर्भंडारित करें...

en: Virtual Machine Details
hi: आभासी मशीन विवरण

en: _Edit
hi: संपादित करें (_E)

en: _View:
hi: देखें (_V):

en: Add Connection
hi: कनेक्शन जोड़ें

en: Co_nnect
hi: जोड़ें (_n)

en: Connection Select
hi: कनेक्शन चयन

en: Hostname Field
hi: मेजबान क्षेत्र

en: Hypervisor Select
hi: हाइपरविजर चयन

en: <b>Consoles</b>
hi: <b>कंसोल</b>

en: <b>Enable Stats Polling</b>
hi: <b>स्टैट्स पोलिंग सक्रिय करें</b>

en: <b>New VM</b>
hi: <b>नया VM</b>

en: <b>Stats Options</b>
hi: <b>स्टैट्स विकल्प</b>

en: Automatically open consoles:
hi: स्वतः कंसोल खोलें:

en: Grab keyboard input:
hi: कुंजीपटल इनपुट पकड़ें:

en: Graphical Console Scaling:
hi: आलेखीय कंसोल अनुमापन:

en: Install Audio Device:
hi: ऑडियो युक्ति संस्थापित करें:

en: Local virtual machine
hi: स्थानीय वर्चुअल मशीन

en: Maintain history of
hi: इसका इतिहास देखभाल करें

en: Never
    For all new domains
    For all domains
hi: कभी नहीं
    सभी नए डोमेन के लिये
    सभी डोमेन के लिए

en: Never
    Fullscreen only
    Always
hi: कभी नहीं
    केवल पूर्ण स्क्रीन
    हमेशा

en: Never
    When fullscreen
    On mouse over
hi: कभी नहीं
    जब पूर्ण स्क्रीन हो
    इसपर माउस

en: Preferences
hi: वरीयता

en: Remote virtual machine
hi: दूरस्थ वर्चुअल मशीन

en: Update status every
hi: स्थिति अद्यतन करें हर

en: VM Details
hi: VM विवरण

en: samples
hi: नमूना

en: seconds
hi: सेकेंड
